[Çözüldü] Disk Space hatası

Başlatan onuryorukoglu, 19 Aralık 2013 - 20:29:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onuryorukoglu

Arkadaşlar merhaba. Ubuntu 13.04 kullanıyorum ve 13.10'a yükseltmek istediğimde yeterli alan olmadığı için yükseltemediğine dair bir hata ile karşılaşmıştım. Ben de vazgeçtim ama artık software updater ile güncellemeleri bile yükleyemeyiorum. Hata aşağıdaki gibi.

Not Enough Free Disk Space

The upgrade needs a total of 26.2 M free space on disk '/boot'. Please free at least an additional 12.5 M of disk space on '/boot'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.

Ne yapabilirim fikri olan var mı ? Şimdiden teşekkürler.

ekremsenturk

Disk'inin boyutu ne kadar ? Boş alan ne kadar ? Hiç bir bilgi girmemişsin.

onuryorukoglu

Şu iş görür mü hocam ?
df -h çıktısı

Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda7        14G   12G  1.9G  86% /
none            4.0K     0  4.0K   0% /sys/fs/cgroup
udev            1.9G  4.0K  1.9G   1% /dev
tmpfs           390M  888K  389M   1% /run
none            5.0M     0  5.0M   0% /run/lock
none            1.9G  316K  1.9G   1% /run/shm
none            100M   24K  100M   1% /run/user
/dev/sda3       224M  199M   14M  94% /boot
/dev/sda8       175G   17G  149G  11% /home

ekremsenturk

dev/sda 3 (ve bence dev/sda7) bölümünü (bölümlerini) canlı DVD ile ve Gparted programı ile genişlet.

Önce dev/sda8 den yer açmalısın. Her işlemden sonra, (işlemi kayıt ettikten sonra) Bilgisayarı yeniden başlat ve adım adım ilerleyerek, diğer bölümleri genişlet. dev7sda için, önce genişletip, sonra dev/sda3'ü genişletebilmek için tekrar daraltman gerekiyor. Her iki işlemi ayrı ayrı, Bilgisayar'ı her seferinde yeniden başlatarak ve dikkatini yitirmeden yapmalısın. Bozulma riski var. (Yeni kurulum yapmak,senin için belki daha doğru olur)

onuryorukoglu

Hocam dediğin gibi yaptım bayağı temizledim ama yine güncelleme yapamadım, aynı hatayı aldım. Yaptığım temizlikten sonra sadece /home alanında kullanabileceğim alan arttı. /boot alanında bir değişiklik olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Aralık 2013 - 23:02:28

Gparted ile daha önce bir şeyler yapmıştım. Live cd olması lazım elimde, bir bakıp deneyeceğim.

heartsmagic

/boot alanından yer boşaltmak için eski çekirdekleri temizlemen lazım. Bunu elle yapabileceğin gibi Ubuntu Tweak veya başka bir temizlik uygulaması ile de yapabilirsin. Elle yapmak istiyorsan önce şu komutu yürüt:

uname -r

Bu sana o an kullandığın çekirdeğin sürümünü verecektir. Örneğin şöyle bir şey olacak bu:

Alıntı Yap3.11.0-14-generic

Ardından şu komutu aynen kopyala yapıştır (tek satır olacak bu komut, kısacası iki komut yok ortada):
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d'

Çıktıyı incele, eğer bir önceki komuttan aldığın çekirdek bu listede yoksa artık temizlik yapabilirsin demektir. Şu komutu uygula:

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

Dikkat! O an kullandığın çekirdek listenin içinde kesinlikle olmasın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onuryorukoglu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Aralık 2013 - 00:36:38
/boot alanından yer boşaltmak için eski çekirdekleri temizlemen lazım. Bunu elle yapabileceğin gibi Ubuntu Tweak veya başka bir temizlik uygulaması ile de yapabilirsin. Elle yapmak istiyorsan önce şu komutu yürüt:

uname -r

Bu sana o an kullandığın çekirdeğin sürümünü verecektir. Örneğin şöyle bir şey olacak bu:

Alıntı Yap3.11.0-14-generic

Ardından şu komutu aynen kopyala yapıştır (tek satır olacak bu komut, kısacası iki komut yok ortada):
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d'

Çıktıyı incele, eğer bir önceki komuttan aldığın çekirdek bu listede yoksa artık temizlik yapabilirsin demektir. Şu komutu uygula:

dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge

Dikkat! O an kullandığın çekirdek listenin içinde kesinlikle olmasın.

@heartsmagic sayende güncellemeleri yükledim ve sistemi 13.10'a yükselttim Şu an 13.10dan yazıyorum :) Çok teşekkürler, herkese kolay gelsin. Sorun çözülmüştür.