SAPPHIRE Radeon HD 7750 Kurulumu?

Başlatan sudusleri, 09 Aralık 2013 - 19:45:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sudusleri

Daha önce firefox çökmeleri ile ilgili bir konu açmıştım. Çökmelerin Ubuntu 13.10 kaynaklı olduğunu düşündüm genelde ama şu anda asıl nedenin ekran kartı olduğuna kanaat getirdim. SAPPHIRE Radeon HD 7750 ekran kartım var. Şu anda temiz bir 12.04.3 kurulumu yaptım. Çıktılarım;

glxinfo|grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.2, 256 bits)
    GL_NV_conditional_render, GL_AMD_draw_buffers_blend,

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

OpenGL vendor string:   VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.2, 256 bits)
OpenGL version string:  2.1 Mesa 9.1.7

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       no

Şu anda mesa-utils paketi kurulu.

Sorum şu: Ubuntu 12.04.3 üzerinde Radeon HD 7750 kartı ile ilgili şöyle bir yazı var:

http://onubuntu.blogspot.com/2012/05/sapphire-radeon-hd7750-ubuntu.html

Anladığım kadarıyla bu kart pek sağlıklı çalışmıyor Linux altında. Özellikle flash  olan siteler açıldığında 1-2 dk içinde mutlaka çökmeler başlıyor. Hele de 13.10 üzerinde seri sistem çökme raporları vs.. O nedenle 12.04.3 kurdum. Şu anda herhangi bir çökme raporu almadım.

Soru 1: Ati nin sitesinden son güncel sürücü olan AMD Catalyst 13.4 Proprietary Linux x86 Display Driver'ı mı yoksa beta sürümü olan AMD Catalyst™ 13.11 LINUX Beta V9.4 Driver'ı mı elle kurmalıyım?

Soru 2: Yoksa kısıtlı sürücülerde yer alan aşağıdki sürücülerden birini mi kurmalıyım?

Soru 3: Veya hiç sürücü kurmadan mesa/gallium sürücüleri  ile devam etmemi mi önerirsiniz? Bu soruma cevabınız evet olacaksa Ubuntu ile sorunsuz çalışan 1 GB lık bir Nvidia ekran kartı önerisi alabilir miyim? (Konuyu saptırmamak adına özel mesaj ile tavsiyenizi bildirebilirsiniz.)

Teşekkür ederim.

Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

heartsmagic

Ben Ubuntu sürümünün güncel olması taraftarıyım. Zira ATI tarafındaki güncel sürücüleri deneyeceksen bence sistem de güncel olsun. Diğer konudan devam edebilseydik keşke. Sistem tarfındaki sürekli verilen hata iletileri temizlenebilir bu sorun değil. Esas sorun Firefox gibi uygulamaların çökmesi. Orada sanırım sormuştum, sürücüleri kaldırıp denedin mi diye. En son konu SSD meselesine kadar gitmişti galiba.

Eğer 13.10 denemem diyorsan beta yerine öncelikle kararlı sürücüleri kurmayı dene bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

@heartsmagic, Son güncel sürücüleri akşam deb paketi oluşturarak kurdum. 15-20 dk çok sorunsuz kullandım bilgisayarı Ubuntu 12.04 ile.. Sonr yine sistem hataları belirmeye ve firefox ile chromium açılır açılmaz "core dumped" hatası ile çökmeye başladı.

Ubuntu 12.04 ile ekran kartı kurulumu olmadan bir sorun yoktu. Ancak Unity 2d ile kullanabiliyordum.  System76'nın sattığ ubuntu yüklü bilgisayarlarda kullandığı nvidia kartlara baktım. Ati yerine 1 GB nVidia GeForce GT 630 kartını alsam sorun yaşar mıyım? Neticede adamlar bu bilgisayarları satıyorlarsa bu kart iyi çalışıyor demektir? Uygun olursa konuları birleştirebiliriz. Kusuruma bakmayın.

Düzenleme: İmla

heartsmagic

Açık kaynak sürücüler işini görmüyor mu? Oyun vs. oynamayı planlıyorsun sanırım?
Açıkçası Nvidia sorun yapmaz dersem ve sorun yaparsa üzülürüm. Fakat çoğu durumda sorun olmuyor, bilhassa da Optimus gibi bir şey yoksa oldukça sıkıntısızdı Nvidia kartlar. Yine de çok güncel kartlar için bir ön araştırma yapmak lazım. Fakat güncel sürücülerde senin istediğin karta destek var.

sudusleri

@heartsmagic, Oyun oynamıyorum ben.. Tek istediğim Ubuntuyu problemsiz kullanabilmek. Açık kaynak sürücülerden kastınız sanırım kurulum sonrası yüklü gelen sürücüler. Onlarda da dediğim gibi Unity 2d açılıyor. Bu durumda 14.04 çıktığında Unity 2d olmadığı için sorun yaşamaz mıyım?

heartsmagic

Evet açık kaynak sürücüler kast ettiğim, kurulu gelen. 13.10'da Unity2B diye bir şey yok, hatta 13.03'te de yoktu sanırım. Artık sahipli sürücüler kurulu olmasa bile (bir sorun yoksa) Unity çalışabiliyor eski kartlarla. Sendeki kart ise eski de değil, açık kaynak sürücülerle sorun yoksa kullanabiliyor olman lazım Unity'yi.

sudusleri

Unity 2d ile açılıyordu Ubuntu. Oturum kapatıp Ubuntu'yu secmeme rağmen yine de 2d ile açılıyordu. Bu arada dolaşırken http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41536.msg489972;topicseen#msg489972 şöyle bir konuya denk geldim aynı kvm mesajı bende de çıkıyor. Bir ilgisi olabilir mi?

heartsmagic

Yeni mi oldu o hata yoksa en baştan beri var mıydı?

sudusleri

En baştan beri vardı.. Ancak bilgim olmadığı için önemsememiştim.

heartsmagic

O sorun değildir senin de keşfettiğin üzere.

Şimdi, konu bağlarsak en son nereye geldik :) 13.10 ve açık kaynak sürücüleri denemiştin sanırım?

sudusleri

Şu anda.. hiç memnun olmasam da Windows kullanıyorum. :(

Genel olarak durumun özeti şu:

• Bilgisayara Ubuntu 13.10 32bit yüklemeye çalıştım.
  • Birkaç defa kurulumda yükleyici çöktü hatası aldım. Bios ayarlarından uefiyi kapattığımda bu sorun gitti..
  • İlk kurulumu ssd üzerinde yaptım.
  • İkinci kurulumda 12.04.3 32bit yükledim. onda da kurulumda bir çökme yaşadım. Sonraki denemede sorunsuz kurdum.
  • her iki usb kurulum diskinde de md5sum başarılıydı.
  • 13.10 sürümünde açıkkaynak sürücülerle de kapalı kaynak sürücülerle de  çökme problemleri yaşadım. Tarayıcı dosya yöneticisi hatta ara ara müzik oynatıcılar bile çöküyordu. Synaptic, Ubuntu Yazılım Merkezi de buna dahil.
  • Daha sonra windows 7 kurdum ssd üzerinde. anakart cd sinde bulunan bios update yazılımı ile biosu güncelleyince biosta fast boot kısmı geldi.. daha öncesinde yoktu.
  • Diğer uefi/efi konulu başlıklardan anladığım kadarıyla efi/uefi desteği Ubuntu 12.04.2 den sonraki 64bit sürümlerde destekleniyor. 
  • Mevcut Ati kartım da sürücülerden dolayı Ubuntuda pek iyi çalışmıyor..
Bu nedenle öncelikle 32bit bir sürüm kurmam hataydı. Biosta efi/uefi ile ilgili yeterli ayarlar bulunmuyordu. Şu anda biosumda daha fazla efi/uefi seçeneği olduğuna göre ve yakında elime geçecek Nvidia kartımla birlikte 64bit bir sürüm kurarak bu sorunları aşmayı planlıyorum. Kurulum yapmadan önce Biostan tüm efi/uefi seçeneklerini "disable" yapıp öyle kurulum yapacağım. Bakalım ne olacak. Şu anda bitirmem gereken işler olduğu için bir bir buçuk ay sonra yapabileceğim bu dediklerimi. Eğer kurulumda çözüme ulaşırsam bu konuyu çözüldü olarak işaretlerim.

Başka tavsiyeniz varsa yazabilirsiniz..

heartsmagic

Bu olaylardan sonra şimdilik yok :) Zira hem senin işin var hem de kart değiştirmeyi düşünmüşsün.