[Çözüldü] Win7 ve Ubuntu Yeniden Kurulum

Başlatan DesMonD, 12 Kasım 2013 - 20:30:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DesMonD

Öncelikle *herkese iyi akşamlar benim şöyle bi sorunum var:

Ben Windows 7 kullanıyorum yeni bi disk yaratıp usbden Ubuntu 12.04 versiyonunu kurdum kurulum bittikten sonra ön yükleyiciyi yanlış yere kurduğum için Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümü biçimlendirip tekrar kurulum yaptım.Yalnız kurulumu yaparken ön yükleyiciyi Win 7'nin kurulu olduğu bölüm deil de tüm HDD nin olduğu bölümü seçtim.

Olaylar bundan sonra başladı ve grub 1.99 ekranında win 7 loader tıkladığımda siyah bi ekran ve yanıp sönen bir imge var hiç bi tuş çalışmıyor.
Bende win7 onarım Cd'sini taktm ve onarmayı denedim ama sonuç  yine deişmedi.Fakat onarım Cd'sini taktığımda fark ettim ki Yerel disk C(Win 7'nin kurulu olduğu kısım) Yerel disk D olmuştu.

Bende sonunda pes ettim ve iki işletim sistemini kaldırıp Win 7'yi tekrar kurmaya karar verdim. Bunu yapayım derkende şöyle bi sorun var Şimdi sistemin kayıtlı olduğu klasör Yerel disk C gözüküyor ve bazı programlar var(50-60 mb civarı) sistemi buraya mı kurayım yoksa Win 7 dosyalarının olduğu ve şuan  Yerel disk D olarak gözüken yere mi ?(ayrıyettten BOOT X diye bi disk bölümüde  daha var bunun ne olduğunu açıklaya bilirmisiniz ?)

Son olarakda şunu sormak istiyorum işletim sistemlerinin oldukları diskleri ((Yerel Dik D ve Yerel Disk F(Ubuntunun kurulu olduğu disk bölümü))) biçimlendirip win 7 yi D ye kursam boot loader vs sorunla kaşılaşır mıyım ?

Dip Not:Ubuntu çalışıyor herhangi bi sorun yok.

Şimdiden Teşekkürler.

Edit: Başlık

iceboy

Windows'un bootloaderinin kurulu olduğu 100mb lik bir bölüm olacaktı.

Win7 de kaç mb bilmiyorum ama windows 8 de 350mb oluyor.Eğer bu bölümü silerseniz windows bazen boot edilemiyor.

Eğer tertemiz kurulum istiyorsanız ve diskte hiç veriniz yoksa.

Win7 cd sini takıp diskin tamamını silin,

60-70 ( tercihe göre) bir bölüm oluşturun ilk önce.(Burası C Niz olacak)

Daha sonra geriye kalan tüm bölümü de kurulum ekranında biçimlendirin.Elize 2 bölüm geçmiş olacak.

İLk biçimlendirdiğiniz bölüm C 2. Bİçimlendirdiğiniz ( geriye kalan) bölümde D olur.

Sistemi kurun(windows 7'yi) C'ye.

Sonra sistem açılınca c ve d olarak 2 bölüm olacak.

Windows'un disk aracı ile bu D'yi de 2 ye ayırın ubuntuya ne kadar istiyorsanız o kadar yer ayırıp,burayada ubuntu kurun.

Grub'u /dev/sda'ya kuracaksınız ubuntu kurulduktan sonra ki zaten kendisi burayı önerir size.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

DesMonD

Öncelikle cevap için teşekkürler.

Eğer C'yi ve BOOT X bölümlerini silersem bi sorun oluşmaz mı diyorsunuz yani tüm disk bölümlerini sileyim mi ?

Bu arada D'yi silemem önemli dosyalarım var orda D'yi silmemem bi sorun oluşturur mu ?

iceboy

Alıntı yapılan: DesMonD - 12 Kasım 2013 - 23:56:37

Eğer C'yi ve BOOT X bölümlerini silersem bi sorun oluşmaz mı diyorsunuz yani tüm disk bölümlerini sileyim mi ?

Bu arada D'yi silemem önemli dosyalarım var orda D'yi silmemem bi sorun oluşturur mu ?

D Yi silmemeniz hiçbir sorun oluşturmaz.

Şu anda ubuntu çalışıyor demişsiniz.Ben Hem ubuntu hemde windows 7 kullanmak istediğiniz için öyle cevap verdim.

Eğer çift işletim sistemi kullanacaksanız her zaman önce windows,sonra linux kurulumu önerilir çünki önce linux,sonra windows kurarsanız linux'a tekrar erişemeyebiliyorsunuz.

Silmeyeceğiniz'D de işletim sistemi kurulu değilse sadece dosya varsa tabiki silmeyin.

D ye hiç dokunmadan diğer bölümleri silip,önce windows7 yi kurun.

Daha sonra da yani windows 7 yi kurduktan sonra kafanıza göre ayıracağınız bir bölüme linux kurabilirsiniz.

Sadece şunu unutmayın grub /dev/sda'ya kurulacak.Eğer siz bu konumu değiştirmezseniz zaten sistem otomatik olarak /dev/sda'ya kurar kendisi.

Bende şu anda windows8 + linux mint kullanıyorum zaten
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

DesMonD

Alıntı yapılan: iceboy - 13 Kasım 2013 - 00:15:24
Alıntı yapılan: DesMonD - 12 Kasım 2013 - 23:56:37

D Yi silmemeniz hiçbir sorun oluşturmaz.

Şu anda ubuntu çalışıyor demişsiniz.Ben Hem ubuntu hemde windows 7 kullanmak istediğiniz için öyle cevap verdim.

Eğer çift işletim sistemi kullanacaksanız her zaman önce windows,sonra linux kurulumu önerilir çünki önce linux,sonra windows kurarsanız linux'a tekrar erişemeyebiliyorsunuz.

Silmeyeceğiniz'D de işletim sistemi kurulu değilse sadece dosya varsa * tabi ki silmeyin.

D ye hiç dokunmadan diğer bölümleri silip,önce windows7 yi kurun.

Daha sonra da yani windows 7 yi kurduktan sonra kafanıza göre ayıracağınız bir bölüme linux kurabilirsiniz.

Sadece şunu unutmayın grub /dev/sda'ya kurulacak.Eğer siz bu konumu değiştirmezseniz zaten sistem otomatik olarak /dev/sda'ya kurar kendisi.

Bende şu anda windows8 + linux mint kullanıyorum zaten

Saolun dediklerinizi deneyecem

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Kasım 2013 - 00:56:48

Hocam dediklerinizi yaptım ama sisteme ayrılan 100 mb kısmı biçimlendirmek isterken burda önemli dosyaların olabileceği ile ilgili bi uyarı verdi bende biçimlendirmeden geçtim ilerde bi sorun yaşatır mı ?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DesMonD

Evet hocam Win 7 sorunsuz bi şekilde kurdum zaman ayırdığınız için teşekkürler.

tlg

if

@tlg'ye çözüldü etiketi, @iceboy'a da yardımcı olduğu için teşekkür ederim.