En güncel en iyi donanım tanıyan

Başlatan mbt28, 17 Ekim 2008 - 17:57:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbt28

Mandriva 2009 dan sonra en güncel ve en iyi donanım tanıyan dağıtım hangisi. Birçok dağıtım kararlı sürümlerini çıkarmadı. Önerilerinizi bekliyorum.

maxspacemax

Ubuntu kullanırım. En güncel çekirdeği kullanır.  Donanımlarıda sorunsuz tanır. :D

mbt28

Neden Ubuntu'yu bıraktım:
1- Dizüstü bilgisayarımın üzerindeki kablosuz bağlantı tuşunu tam anlamıyla kullanamıyordum.
2- Hardy eskidi. Intrepid'de çok çok fazla hata var sürekli güncelleme çıkıyor yetişemiyorum. 1 gün önce kaldırdım intrepidi, gdm aracılığı ile login olamıyordum(2.6.27 çekirdek yüzünden, ati sürücüsünü tanıtınınca açmıyor).
3- Bilgisayarımdan bir türlü ses alamadım.

potasyumsiyanur

anladığım kadarı ile şuan sisteminizde mandriva kurulu
live cd olarak denedim ve sisteme kurmayı düşünüyorum
yorumlarınızı alabilirmiyim
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

maxspacemax

Mandriva kullandım ama sizin bahsettiğiniz dananımlar bende mevcut değil. Beta sürümünde kapanmaması haricinde bir problem yaşamadım. Belki şimdi bu sorun düzeltiliştir. Ayrıca mandriva daha güncel çekirdekmi kullanıyor?

chopper

Evet aynı konudan bende muzdaribim, ubuntu 8.10 betayı kaldırdım şuan, son kullanılabilir sürüm cıkana kadar beklicem şu an suse 11 kde masa üstü kullanıyorum, kde stabil ve hızlı calışıyor susede donanımların neredeyse hepsini tanıdı , ama yinede ubuntu diyorum kullanım acısından

mbt28

Suse'yi gittim kurdum kurmaz olaydım berbat birşey. Belki çok gelişmiş özelliklere sahip ama son kullanıcıya yansımıyor. Ekran kartını tanıtmak için depo yükle kodek için depo yükle, ses kartımı tanımadı wirelessi tanımadı. Ubuntu hardy çok daha iyi bence. Ama her sorunu hallettikten sonra çok tatlı bir kullanıma sahip olacağına inanıyorum ama zor.

Mandriva'ya gelince yanlışlıkla canlı cd sini kde4 yerine gnome olanı indirmişim. Dvd sürümü az kaldı bitiyor. 64 bit sürümünü kurmuştum, tavsiye etmiyorum! Bir flash tanıtmadım, çünki paket yöneticisi sorun çıkardı ndispluginwrapper dı sanırım paketi yükleyemedim pektleri indiremedi. Ses kartımı tanımadı, ekran kartımı kolaylıkla yükledim ve dri aktif hale getirdim bu seferde kdm üzerinden masaüstüme giriş yapamadım, mecburen terminalden startx ile girdim. Bu sorun ama 2.6.27 çekirdek kaynaklanıyor galiba. Aynı sorun ubuntu 8.10 da da olmuştu. İlerleyen güncellemelerde düzeleceğini umut ediyorum. Sonra seçeneklerde lxde yoktu, kde4 seçtim ama kde4 yanında bir seçim daha vardı üzerinde yazı yazmıyordu gnome mu lxde mi belli değil. Başlat menüsü karman çorman, suse masaüstü yanında çok ilkel. Kısacası bazı şeyler eksik kalmış.

Eğer donanımınızı kolaylıkla tanıtabilecekseniz kullanılabilir. Hızı oldukça iyi sistem yukarıdaki sorunlar haricinde kararlı ve hızlı çalışıyor.