Ubuntu üzerinden Windows'taki dosyalara ulaşmak istiyorum

Başlatan billyazenec, 05 Kasım 2014 - 15:40:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

billyazenec

Merhaba arkadaşlar öncelikle nereden başlayacağımı bilmiyorum ubuntuda çok yeniyim.
Şimdi arkadaşlar ben bilgisayarima bitdefender adlı antivirüs yükledim. işletim sistemim windows 8.1
yükledikden sonra bir sorun çikdi bitdefenderin hirsizlik bölümünü deneme amaclı aktif ettim amma o gün bu gündür bilgisayarim açılmıyor.
Sorunu bitdefender ekibine yazdim böyle bir cevap yazdı:
Alıntı YapDegerli Musteri,

Bitdefender Antitheft ile Kitlenen bilgisayarinizi hala acmakta zorlaniyorsaniz, lutfen asagidaki adimlari takip ediniz:

Calisir CD'yi (Live CD) baska bir bilgisayarda olusturun. Bu CD ya da USB cubuk uzerinden de olusturulabilir.  Asagidaki baglantinda detaylica bilgi bulabileceksiniz:

http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download

2  Kitlenen Bilgisayarinizi Calisir CD ile Acmak: Bilgisayarinizin CD surucusune Ubuntu Live CD'yi takin ve bilgisayarinizi yeniden baslatin. CD'den yeniden baslatman icin herhangi bir secenegi secin ve bilgisayarinizi yenidan baslatin (Bu prosedur Anakart uretici firmanin prosedurunden azicik farklidir - daha detayli bilgi icin anarkart urununu manuel olarak kontrol etmeniz gerek.)

"Try Ubuntu"(Ubuntu'yu Deneyin) secenegine tiklayin, "install it" secenegini lutfen secmeyiniz!

Not: USB/DVD kapatmak icin BIOS (Basic Input-Output System) Temel Giris Cikis Sistemi'ni nasil degistireceginiz konusunda tereddut yasiyorsaniz, bunu ogrenmek ya da manuel sekilde kontrol etmek icin laptop-dizustu bilgisayarinizin ureticisiyle irtibata geciniz.

3  Ubuntu yeniden calistiktan sonra (USB'den uzunca bir sure alir hele CD'den calismasi biraz daha uzun surer), ekraninizin ust satirinda birtakim menuler goreceksiniz.

4  "Places"-"Yerler" secenegine tiklayiniz. Orada Windows surumunuzu listelenmis sekilde goreceksiniz. Sadece o surumu(drive) seciniz ve istediginiz dosyayi bulabileceksiniz.

Simdi lutfen su iki dosyayi bulunuz ve siliniz:

C:\Windows\System32\NativeAuth.exe
C:\Program Files\Bitdefender\Bitdefender Antitheft\NativeAuth.exe

5  Bilgisayarinizin oturumunu kapatiniz ve Calisir CD'yi cikartiniz ve Windows'u calistiriniz.

Windows yuklendikten sonra, klavyenizdeki su iki butona ayni anda basiniz: (Ctrl ve Alt butonlari arasinda bulunan) Windows butonu ile R harfi butonu. Bu, "Run" - "Calistir" kutusunu acacaktir. Kutucuktaki herhangi bir aramayi siliniz ve "regedit" yaziniz.

Simdi Enter tusuna basiniz ve Regisrty Editor - Kayit Duzenleyicisi belirecektir. Bu anahtarin yerini tespit etmek icin soldaki menuyu kullaniniz:

HKEY_LOCAL_MACHINE/System/BdNative

'BdNative' secenegine sag tiklayiniz ve Delete-Siliniz secenegini seciniz. Devam etmek icin komut belirecek ve Yes butonuna tiklayarak lutfen onaylayiniz.

Bu islemin sorununuzu cozeceginden eminiz. Daha fazla yardima ihtiyaciniz varsa lutfen bize yaziniz.

Saygilarimla
Sezen Sejfula
Bitdefender Destek Ekibi

ama bu cevabı yazdıkdan sonra hiç yardımcı olmadılar. ubuntudan başka diger yöntemleri denedim bilgisayarım açılmiyor.

şimdi yukarida yazilanlari yapmak istiyorum 2 gb lik flash usb ye ubuntu liveni *önyükleme yaptım. amma ubuntuya girerken places bölümünü bulamıyorum dahası diger sistem dosyalarina girerken bu hatayi aliyorum.

Ubuntuyu bilen arkadaşlar lütfen bilgisayarimi kurtarmakta yardimci olun umudum size yalvarırım...

if

Ubuntu'ya dair herhangi bir hata yok burda. Konu başlığını sorunu yansıtacak şekilde değiştirin lütfen.
Dosya yöneticisinin solunda disk bölümlerinin simgesi bulunur. Windows TI30 olarak adlandırılan yerde ise önce bölümün bağını, simgenin sağındaki yukarı ok tuşuna tıklayarak kaldırın. Ardından ctrl+alt+t >

sudo mkdir /media/ubuntu/windows
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda4 /media/ubuntu/windows

komutları ile bölümü bağlayın. Sonra e-postada size ne yapılması söylendiyse yapın.

alpsi

Niye bu kadar uğraşıyorsun ki ? bilgisayarın içerisinde çok önemli belgeler mi var ?
format at gitsin :) ya da üstüne windows kur, ya da başka bir sürücüye windows 7 kur belgelerini al sonra sıfırla bilgisayarı.

billyazenec

Alıntı yapılan: if - 05 Kasım 2014 - 15:59:33
Ubuntu'ya dair herhangi bir hata yok burda. Konu başlığını sorunu yansıtacak şekilde değiştirin lütfen.
Dosya yöneticisinin solunda disk bölümlerinin simgesi bulunur. Windows TI30 olarak adlandırılan yerde ise önce bölümün bağını, simgenin sağındaki yukarı ok tuşuna tıklayarak kaldırın. Ardından ctrl+alt+t >

sudo mkdir /media/ubuntu/windows
sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda4 /media/ubuntu/windows

komutları ile bölümü bağlayın. Sonra e-postada size ne yapılması söylendiyse yapın.

öncelikle çok teşekkür ederim hocam cevap yazdığınız için malesef yapamiyorum bağlama ve sağ yukarı ok seçenekler ekranda çıkmıyor. :( ubuntuda çok yeniyim. kodu yazdikda ise böyle hata alıyorum.  acaba yuklediğim sürüm yeni olduğiundan ola bilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2014 - 15:17:19

Alıntı yapılan: alpsi - 05 Kasım 2014 - 18:04:38
Niye bu kadar uğraşıyorsun ki ? bilgisayarın içerisinde çok önemli belgeler mi var ?
format at gitsin :) ya da üstüne windows kur, ya da başka bir sürücüye windows 7 kur belgelerini al sonra sıfırla bilgisayarı.

hocam bilgisayarimda çok önemli belgeler ve programlar kurulu.. herşeye eskisi gibi yeniden yapmak çok zamanımı alır.. format atmak isteseydim zaten antivirüs alıp kurmazdım bilgisayarıma.

siberoloji

sudo mount -t ntfs-3g -ro remove_hiberfile /dev/sda4 /media/ubuntu/windows
Komutu -ro seçeneğiyle tekrar dener misiniz?
---------
Başka bir seçenek de diskinizi söküp harici disk olarak USB'den başka bir Windows 7 makinesine bağlamak ve o Windows 7'nin HIZLI BAŞLAT özelliğini iptal ederek bilgisayarı kapatmak. Açılmayan disk bölümleriniz, aslında hala windowsunuza bağlı durumda görünüyor. Windows'unuz da açılmıyor ki düzeltesiniz. O takdirde açılan bir windowsa ihtiyacınız var öncelikle.

billyazenec

Hocam dediğinizi yapinca bağlandı dosyayı buldum ama neden silemiyorum ve nasıl silebilirim?

if

billyazenec

if

hatas

Nautilus dosya yöneticisi tam yetki ile açılırsa dosya silme işlemi yapılabilir belki. Bunun için basit bir kod kullanılıyor, şurada anlatmıştık.

siberoloji

@if;
-o seçeneği ile bağlanmadığını söyleyince ben -ro ile denemesini söylemiştim hata mesajında da öyle söylüyor. Yani read only.
O sebeple silemiyor olabilir.
Komut satırından yapılabilir mi bilmiyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2014 - 18:39:39

ls /media/ubuntu/windows/
komutu ile listeletip Native.exe dosyasını komut satırından bulabilirseniz
sudo rm -rf Dosyaadı.exe
komutu ile deneyebilirsiniz.

AKLIMA GELDİ DE:
Buradan size yardımcı olmaya çalışıyoruz ancak bu bilgisayarın sizin olduğunu kabul ettiğimizi de bilin.
Lütfen yanlış anlamayın. Umarım tamir olur.

billyazenec

Alıntı yapılan: hatas - 06 Kasım 2014 - 18:11:21
Nautilus dosya yöneticisi tam yetki ile açılırsa dosya silme işlemi yapılabilir belki. Bunun için basit bir kod kullanılıyor, şurada anlatmıştık.
Hocam yetki vermek için kodu yaziram ama bu hatayi aliyorum ve hala silme yetkim yok :(

billyazenec

Alıntı yapılan: siberoloji - 06 Kasım 2014 - 18:28:49
@if;
-o seçeneği ile bağlanmadığını söyleyince ben -ro ile denemesini söylemiştim hata mesajında da öyle söylüyor. Yani read only.
O sebeple silemiyor olabilir.
Komut satırından yapılabilir mi bilmiyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Kasım 2014 - 20:39:39

ls /media/ubuntu/windows/
komutu ile listeletip Native.exe dosyasını komut satırından bulabilirseniz
sudo rm -rf Dosyaadı.exe
komutu ile deneyebilirsiniz.

AKLIMA GELDİ DE:
Buradan size yardımcı olmaya çalışıyoruz ancak bu bilgisayarın sizin olduğunu kabul ettiğimizi de bilin.
Lütfen yanlış anlamayın. Umarım tamir olur.
Hocam dediklerini yapdim böyle hata aliyorum.

Unutmadan bilgisayar bana aid buna tamamen emin olabilirsiniz. Öncelikle bitdefenderi hirsizlik bölümünü açmak için pin kod numarası lazım. Pin kodum 2015 ama bilgisayar acilinca bu kodu giremiyorum hatta usb klavyeyle denedim olmadı. Hiçbir tuş çalışmıyor. Bundan sonra Bitdefender ekibide yukarida yazilanlari yazip gönderdi. Ve unutmadan bu bilgileri elde etmek için bilmem kaç kere 3-4 kez kimlik doğrulaması bile yapmak zorunda kaldim.  Sahibi olduğumu kanitlamam için. Eger her hangi şübheniz varsa bunu forum yetkililerine ve size seve seve kanitlarim.

siberoloji

Estağfurullah gerek yok. Zaten bit defender da kendi kendine arka kapıyı göstermiş.
O zaman dediğim gibi Diskinizi Harici USB olarak başka bir windows bilgisayara bağlamak ve içerisindeki bahsedilen dosyaları silmek işe yarayabilir.

Ayrıca Windows recovery bölümünüz falan duruyor. Windows tamir bakım modunda açıp yeniden windows kursanız formatlamadan. Belki işe yarar.

heartsmagic

İlgili bölüm "ro" parametresi ile bağlandığı sürece üzerinden dosya silinemez. Halliyle bu meseleyi farklı yollarla çözmen gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.