Skype'a Özgür Alternatif Geliyor

Başlatan Mitsukuni, 19 Mart 2011 - 02:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mitsukuni

Bugün Pardus'un sitesinde rastladığım bu mutlu haberi hiç vakit kaybetmeden paylaşma isteği duydum. Bir çoğumuzun uzun süredir beklediği bir şeydi sanırım. Lafı fazla uzatmadan haberi aynen aktarıyorum, saygılarla...

Skype'a "Özgür" Alternatif Geliyor: GNU Free Call
Yazar: Erdem Artan Yayınlandı: 19 Mart 2011
Kategori: Özgür Yazılım Toplulukları, Yazılım

GNU Projesi, halk tarafından kullanılması için güvenli iletişim sunacak olan ve şu anda yaygın ve kullanışlı olan Skype Voip hizmeti gibi olmasını hedeflediği GNU Free Call için olan planlarını duyurdu. "Özgür ve bedava" olarak ilan edilen GNU Free Call'ün PC ve akıllı telefonları da içeren tüm ortamlarda kullanılır olması amaçlanıyor.

Bununla birlikte, Skype'ın aksine bu yeni sistem sadece basit bir ağa gereksinim duyan p2p SIP protokolü kullanacak. Duyuruya göre, bu önemli ölçüde iletişim güvenliği katacak: merkezi bir hizmet sağlayıcısına ihtiyaç duyulmayacak, arka-kapılara sahip olabilecek güvenli olmayan kaynak kodu kapalı ikili protokoller olmayacak ve potansiyel olarak zayıf ağ kontrol noktalarına ihtiyaç duyulmayacak.

Proje şu anda hali hazırda olan, SIP için bir çağrı ve kayıt sunucusu olan GNU SIP Witch projesi üzerinden geliştiriliyor. Merkezi bir sağlayıcı ya da sunucu kullanmak yerine, bu sunucu birbirini bulmak ve bağlanmak için birçok bitiş noktası sunuyor. Duyuruya göre, herhangi bir merkezi kontrol olmadan, kendini organize edebilen şebeke ağı gibi davranarak, ağın büyük bölümünün bağlantısı kesilse bile sitemin çalışmaya devam edeceği iddia ediliyor. Proje Haakon Eriksen tarafından koordine ediliyor ve David Sugar tarafından tasarlanıyor.

GNU Free Call duyurusu ile katılımcılar aranıyor ve üç farklı iletişim noktası belirtiliyor: Wiki (GNU Telephony Wiki), SIP Witch e-posta listesi (sipwitch-devel@gnu.org) ve genel tasarım e-posta listesi (gnucomm-privacy@gnu.org)

Kaynak: H-Online

Haberin kendisi için tıklayınız.

Düzeltme: Esasında konuyu Güncel Haberler/Duyurular bölümüne açacaktım ama yanlış sekmeyi kapatmışım :)
Uygun görürseniz taşımanızı talep etmekteyim. Teşekkürler...

taylanguney

Peki herhangi bir numara kullanıla bilecek mi ?
Türkiye buna hazır mı ?
Türkiye de kullana bilme imkanı var mı ?
Eğer voip böyle bir adım atılırsa ses hizmeti veren telekom firmalarının hali ne olur ?

furkankalkan

Beleş telefon konuşması hizmeti de verse hiç fena olmaz :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Linux

Haberin tarihine baktınız mı bilmiyorum ama ; 15 Mart 2011 proje gerçekleşmeden gömüldü sanırım.

AyhanBoz

heartsmagic

İlgisiz iletileri temizledim arkadaşlar. Forumda Linux veya açık kaynak/özgür yazılımla ile ilgili şirket ismi paylaşılmasına can-ı gönülden katılabiliriz ancak diğer konular bu forumun çerçevesi içinde kalmıyor ne yazık ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.