[Çözüldü] Locale Problemi

Başlatan doublet, 18 Ekim 2013 - 21:07:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

doublet

Herkese merhaba.  :)

Locale komutun çıktısı normalken ve terminal iceweasel gibi programlarım türkçeyken şimdi ingilizceye döndü ve iceweaselden dosya indiriken bile İndirilenler klasörüne indiremiyor çünkü türkçeyi okuyamıyor.

Daha önce antergos kullandım ve dağıtımdan kaynaklanan bir problem diye düşünüğ sorun çıkarmayacağına inanarak debian kurdum *kararlı olduğundan dolayı ama şimdi yine bu sorun çıktı. Lütfen yardımcı olun, sıkıldım artık. Windows kullanmıyorum 1 yıldır o yüzden önemli bu sorun. Eski netbookumda hiç böyle problem olmuyordu  iki ay önce yeni pc aldım temiz kurulum yapıp artık yerimde durayım bir sürü dağıtım denemeyeyim dedim ama bu sefer de bu sorun yüzünden sürekli dağıtım değiştiricem gibi duruyor.

Antergosdaki sorundan dolayı Archtr forumundaki konu: http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=62&t=1038&start=0

Şurda yazılanları denedim: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38938.msg465812#msg465812  ama sonuç değişmedi.

cat ~/.pam_environment

LANGUAGE=tr
LANG=tr_TR.UTF-8
LC_NUMERIC=tr_TR.UTF-8
LC_TIME=tr_TR.UTF-8
LC_MONETARY=tr_TR.UTF-8
LC_PAPER=tr_TR.UTF-8
LC_NAME=tr_TR.UTF-8
LC_ADDRESS=tr_TR.UTF-8
LC_TELEPHONE=tr_TR.UTF-8
LC_MEASUREMENT=tr_TR.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=tr_TR.UTF-8

cat /etc/default/locale

LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC=tr_TR.UTF-8
LC_TIME=tr_TR.UTF-8
LC_COLLATE="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY=tr_TR.UTF-8
LC_MESSAGES="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER=tr_TR.UTF-8
LC_NAME=tr_TR.UTF-8
LC_ADDRESS=tr_TR.UTF-8
LC_TELEPHONE=tr_TR.UTF-8
LC_MEASUREMENT=tr_TR.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=tr_TR.UTF-8
LC_ALL=

cat /etc/environment
PATH="/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games"
LANGUAGE="tr"
LANG="tr_TR.UTF-8"
LC_NUMERIC="tr_TR.UTF-8"
LC_TIME="tr_TR.UTF-8"
LC_MONETARY="tr_TR.UTF-8"
LC_PAPER="tr_TR.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.UTF-8"
LC_NAME="tr_TR.UTF-8"
LC_ADDRESS="tr_TR.UTF-8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.UTF-8"

locale

LANG=tr_TR.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="C"
LC_NUMERIC="C"
LC_TIME="C"
LC_COLLATE="C"
LC_MONETARY="C"
LC_MESSAGES="C"
LC_PAPER="C"
LC_NAME="C"
LC_ADDRESS="C"
LC_TELEPHONE="C"
LC_MEASUREMENT="C"
LC_IDENTIFICATION="C"
LC_ALL=C

export komutuyla falan locale çıktısını değiştiriyorum fakat yeniden başlattığımda bu hale geri dönüyor. dpkg-reconfigure locales komutunu da denedim.

Bu arada eski iletilerime baktım da ilk kullandığım dağıtım Ubuntu 10.10muş. Kaç yılında Linux'a ilk adım attığımı merak ediyordum hiç bu foruma üye olduğumu hatırlamıyordum. :D O zamanlar çabuk pes ettim ama wireless problemlerinden dolayı. :D
Neyse. Yardımcı olabilecek varsa gerçekten çok mutlu olurum. Teşekkürler şimdiden.  :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2013 - 22:27:01

Arkadaşlar unuttuğum bir şey var şu konuya bakınca hatırladım http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=30&t=923 ben dockyi çalıştırmak için bu komutu çalıştırıyordum sistem başlangıcına eklemiştim e haliyle bütün locale sistem başlangıcında değişiyor birazdan kaldırıp denicem bakalım çözülecek mi. Burdan bildiririm.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2013 - 22:31:40

Evet sorun düzeldi. Eğer bu sorunu yaşayan varsa altta duran dockyden şüphelensinler. Uzun zamandır bunun için format atıyormuşum pcye ona yanarım.

burk

@doublet sorun dock uygulmasını kaldırınca mı düzeldi? Hangi dock uygulamasıydı bu? Ayrıca cozuldukonusu

doublet

Docky uygulaması. Evet kaldırınca düzeldi. Daha doğrusu başlangıç programlarından kaldırmak da yeterli olurdu ama o komutu çalıştırmayacaksam docky'nin yüklü olmasının da pek mantığı olmuyor çünkü diğer türlü çalışmıyor. Kurduğum dağıtımlarda plank depoda olmazsa docky kuruyordum, hangisinde kurduysam çalışmıyordu. Forumlarda araştırdım öyle bir çözüm söylemişler ya da plank kullanın demişler. Dedikleri çözümün de sonuçları dil ayarlarımı mahvetmet oluyormuş, hiç aklıma gelmemişdi. Neyseki farkettim sonradan.  ;D

heartsmagic

O komut sistem geneline bulaşmaz, emin misin doğru kullandığına? Birçok uygulamayı o şekilde kullanmışlığım var, gerçi sistem başlangıcında çalışan Docky gibi uygulamalar için denemedim kendi adıma. Fakat forumda denettiklerimiz oldu.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29374.0

Gerçi burada başlangıca eklenmiş mi eklenmemiş mi anlayamıyoruz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.