SSD Önbellekli Sistem

Başlatan osmancık, 12 Ekim 2013 - 20:03:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba.
Bilgisayarımda 1 SSD, 1 mekanik olmak üzere 2 disk var. / dizini ssd üzerinde /home mekanik disk üzerinde. Bilgisayarın açılışı çok hızlı ancak açıldıktan sonra pek hız artışı yok. Şu ssd caching denen olayı uygulamayı düşünüyorum. Yani ssd diski mekanik diske önbellek olarak kullanmak. Biraz araştırdığımda dm-cache, bcache gibi yazılımlar(artık yazılım mı yöntem mi onu da tam bilemiyorum) gördüm. Bir de Linux çekirdeği 3.9 dan itibaren ssd önbellekleme olayını kendisi destekliyormuş.
Sormak istediğim daha önce bu işi yapan var mı? Nereden başlayım? Bir çok alternatif var, hangisi daha iyi?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

furkankalkan

@osmancık. Ne kadar etkili olur bilmiyorum ama ssd üzerinde makul boyutta bir swap alanı oluşturabilirsiniz. Tabi ssd caching gibi yöntenler için kernel destekliyorsa bu yöntemi kullanmak daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

osmancık

Maksadım bellek ihtiyacını karşılamak değil diske erişim hızını arttırmak. RAM ihtiyacım olsa RAM takarım makinaya.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

Gabriel

Olabilir mi bilmem ama aklıma şöyle bir şey geldi. Öncelikle bir yedeğiniz olsun. Ya da Virtualbox üzerinde deneyin.
SSD üzerinde cache klasörü oluşturun. Gerçek cache klasörünü kaldırın ve buraya SSD üzerindeki cache klasöründen bir sembolik link atayın. Mantığı bana doğru gibi geldi. Ama pratikte ne olur bilemiyorum. Denemekte fayda var.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

osmancık

Bence ssd caching nedir onu bi araştırın :)
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Kök dizin SSD, /home mekanik disk üzerinde. Sistem yavaş diyorsun, peki mekanik diski yani /home dizinini önbellekleyerek kullanmak sistem için nasıl bir hızlandırma sağlayacak?

Hani bu işi yapmışlığım yok ancak /home gibi neredeyse atıl bir bölümü önbelleklemek de bana pek makul gelmiyor. Yavaşlık dediğin /home dizinindeki dosyalara erişim konusunda mı yaşanmakta?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmancık

Sık erişilen dosyalar SSD üzerinde önbelleklenmiş olacak. SSD Cached VPS satan firmalar var. Onlardan kullanıyorum, oldukça hızlı. Kendi bilgisayarımda da denemek istedim.
Ayrıca /home atıl değil niye atıl olsun? Bir çok yazma, silme, değiştirme işlemi oluyor /home içerisinde. Mesela firefox /home içerisinde çok çalışıyor.
Ama şimdi de çok kullanılan klasörleri ssd üzerine bağla deme :) Onu da denedim, hız artışı sağlıyor ancak hangi birisini bağlayım? Sonuçta tüm sistemin ssd disk üzerinde olmasına geliyor iş.
Bir de SSD'ye pek güvenmiyorum açıkcası. Benim dosyalarım mekanik diskte kalsın, SSD'yi önbellekleme için kullanıyım istiyorum. SSD bozulursa yenisini alır yoluma devam ederim.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Sistemin kendisine nazaran atıldır /home dizini :) Bu nedenle atıl diyorum. Muhtemelen en büyük önbelleklemeyi yapanlardan biri tarayıcı, bir diğeri de eposta istemcileridir. Gerçi genellemek yanlış oluyor doğru. Fakat ev dizini için bana yine de pek makul gelmiyor açıkçası.

matrax_41

@Heartsmagic'in dediği gibi tarayıcı ve posta istemcilerinden fazla home dizinini sık kullanan uygulama yoktur. Onların home dizinindeki dizinlerini ssd'ye alıp home dizinine sembolik bağlantıyla(link) bağlayabilirsin.

osmancık

@matrax_41 öneriniz için çok teşekkür ederim. Yukarıda da belirttiğim gibi söylediğiniz şeyi yaptım ancak sadece bazı programları hızlandırabiliyorum bu şekilde.
home dizini sık kullanılmıyor diye ısrar ediyorsanız şu soruma cevap verin: Neden bilgisayar 3-5 sn. içinde açılırken firefox 10-20 sn içinde açılıyor? home içerisindeki mozilla klasörünü ssd üzerine bağladığımda 1-2 sn. içinde açılıyor?
Bir de ssd önbellekleme yaparak duruma bakmak istiyorum, hız artışı olacak mı diye. Konuyu açma sebebim bu.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

matrax_41

Tarayıcılar yoğun kullanıyor diyoruz. Tarayıcıların home dizinindeki içeriği 500 megabyte'a kadar varıyor. Diğer programlar bu kadar yüksek depolama alanı kullanmıyor.

osmancık

Virtualbox 50GB kullanıyor, ona ne diyorsunuz?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Tamam, örnekler çoğalabilir haklısın. Bir önceki iletimde genellemenin yanlış olduğunu söylemiştim kendi adıma. Bu tamamen kullanıcıya ve kullanılan uygulamalara göre değişecektir. Ben örneğin Virtualbox dosyalarımı farklı bölümlerde tutuyorum. Ev dizinim genelde küçüktür, fazlaca iş bindirmem oraya. Bu nedenle genellemek yanlış olmuş en başta.

Eğer sık sık kullanacağın birçok şey varsa bir kere şansını deneyebilirsin. Benim ilk iletide söylemek istediğim sistemin kendisinin ev dizini ile pek iş yapmayacağıydı esasında. Kullanıcı temelli uygulamalar ev dizini ile iş yapabiliyor bu başlıkta örneklendiği üzere.