[Çözüldü] AMD Radeon HD 7670M sürücü

Başlatan CONTROL, 13 Ocak 2014 - 23:25:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

CONTROL

Merhaba arkadaşlar HP Envy 6-1000st Ultrabook kullanıyorum.
Fabrika çıkışlı özelliklerinden artı olarak 128 gb kingston hiperx ssd ile modifiye ettim.
Windows 7-8-8.1 ve hackintosh dahil birçok işletim sistemini sorunsuz bir şekilde kullanmıştım.
Daha önceleri defalarca denememe rağmen her seferinde ubuntu sorunlarını çözemeyip diğer işletim sistemlerine dönüş yapmıştım.
Artık tamam dedim ve ubuntuya tekrar dönüş yaptım.
Bilgisayarım sorunsuz bir şekilde açılıyor çalışıyor kapanıyor yalnız diğer işletim sistemlerinde 6-7 saat kullanabilen bataryam ubuntuda maksimum 2.30 saat kullanabiliyorum bunun sebebinin ise ekran kartı sürücüsünde olduğunu düşünüyorum.
Şuan özellikler kısmında grafik bölümü "bilinmeyen" olarak duruyor.

" lspci | grep VGA " komutunu uçbirime girdiğim zaman aldığım çıktı şudur ;
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]

Acaba windowsda olduğu gibi catalyst programını yüklesem ve her iki ekran kartı arasında geçiş yapıp batarya tasarrufu yapmam mümkün müdür ?
Bu konuda yardımlarını rica ediyorum.

Teşekkürler.

heartsmagic

Olmasına olur ancak bu en rahat 13.10 üzerinde olur. Eğer profilinde yazdığı gibi 12.04 kullanıyorsan biraz uğraş gerekiyor ne yazık ki. 12.04 için forumdaki eski "Hybrid" kart başlığına veya şuraya bakmak gerekebilir: https://help.ubuntu.com/community/HybridGraphics

13.10 ile bir paket kurularak bu iş halledilebiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CONTROL

Eğer batarya kullanım süresini uzatıcaksa yani işe yarayacaksa hiç sorun değil 13.10u kurmak 10 dakikamı alır.
Bu sürümü kurmamın sebebi 2017e kadar desteğinin olması.
Gerçi destekten kastının ne olduğunu tam olarak bilmeden yükledim.
Kullandığım PC için en uygun sürümün hangisinin olduğunu net olarak belirtirseniz yükleyip tekrar yazarım size.

Teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Ocak 2014 - 00:45:30

Şuan bilgisayarımda kurulu olan sürücü beta sürümü ve bilgisayarım tarafından kullanımda değil ama etkisi var şöyle ki ;
Sürücüyü güncelleştirmelerden yüklemiştim ve yüklemeden önce bilgisayarda aşırı derecede bir fan sesi ve ısınma problemi vardı tahmini olarak 65-70 derece. Sürücüyü kurup yeniden başlattıktan sonra fan sesi azaldı ve ısı da düştü ama windowsda olduğu kadar değil.
Windows 7de HP cool sense programı sayesinde fanı akıllı bir şekilde kullanıyor bilgisayar ihtiyaç duyduğunda çalıştırıyordu fanı
böylelikle 6-7 saatlik kullanımda toplamda 1 saat fan sesini duyabiliyordum ve ısı yok denilecek kadar azdı.

Bu tarz çözümler hangi ubuntu sürümünde varsa onu belirtir misiniz ?

Teşekkürler.

if

@CONTROL, o uygulamanın Linux için bir sürümü varsa yüklenebilir yoksa hangi Ubuntu sürümü olursa olsun kullanamazsınız.

heartsmagic

Bizim tarafta da tlp tarzı uygulamalara yönelinebilir: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39262.msg469937#msg469937

Sürüm konusuna gelirsek, eğer 12.04 üzerinde kalmak istiyorsan elbette kalabilirsin. Söylediğin gibi kendisi LTS yani uzun süreli desteğe sahip bir sürüm. Ancak onu kullanacaksan söylediğim gibi kart meselelerini de buna göre uyarlaman lazım. 13.10 ile daha rahat dediğim gibi, ancak kart haricinde diğer meselelerden memnun kalır mısın, sisteminde sorun çıkartır mı bilemiyorum. Denemeden net bir şey söylemek zor. Fakat şu bir gerçek ki 13.10'un desteği daha kısa, zamanı gelince yükseltme yapman gerekecektir. Fakat yeni sürümler yeni nimetlerden yararlanmamız anlamına geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

CONTROL

heartsmagic, seni çok iyi anlıyorum ve 13.10 a geçiş yapıyorum yarın.
14.04 versiyonu nisan ayında çıkıyormuş bu çok iyi.
Ayrıca konunun başlığında belirttiğim sorunu hallettim.
İleride sorunla karşılaşacak arkadaşlar için çözümü açıklayayım ;
Ekran kartı sürücüsünü üretici sitesinden indirip, sağ tıklayıp özelliklerden "bir program gibi çalışmasına izin ver" seçeneğini işaretleyip kaydettim ve çift tıklayarak uçbirimde açtım hata verdi eski bir sürücünün yüklü olduğuyla ilgili ve eski sürücüyü kaldırdım pcyi yeniden başlattım ve programı tekrar yüklemeyi denedim ve yüklendi yeniden başlatınca devreye girdi ve doğal olarak batarya kullanım kapasitem 2 saatten 6 saate çıktı :) yani şuanda windowsa göre ubuntudan çok daha keyif alıyorum kullanırken.
Ve en önemlisi farklı olmak çok güzel ;)

Teşekkürler.