Kablosuz Ağ Yönetimi Konusunda Yardım..

Başlatan kagangurhan, 01 Ekim 2013 - 01:07:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kagangurhan

İyi geceler, ben fazla uzatmadan derdimi kısa ve öz bir biçimde anlatıyım.
Evimde bulunan kablosuz internet ağını 5 kişi ortak kullanıyoruz.Ben bu ağa giren bilgisayarları görebilmek için kullanabileceğim bir yöntem yada program varmı onu merak ediyorum, forumda vede internette kısa bir araştırma yaptım fakat bu konuda düzgün bir bilgiye ulaşamadım. İstediğim kablosuz modeme bağlanan bilgisayarları görebilmek ve mümkünse internet erişimlerini yönetebilmek-kesmek yada tekrar açmak-. modem arayuzunde bunları yapabileceğim bir ortam yok onuda dipnot olarak belirtiyim. Değerli cevaplarınız içinde şimdiden teşekkür ederim :)

canosayan

Modeminizin markası nedir? Kendi bilgisayarınızdan modem ile başka bir bilgisayar arası trafiği yönetmek zor biraz. Trafiği bir başka bilgisayar üzerinden geçirebilirsiniz teknik olarak. Modem ekranında mac filtrelemeyi kullanabilirainiz. Eğer modeminim mac filtreleme destwklemiyoraa epey eski olmalı gibime geliyor.
Chmod bizim işimiz.

arpia

@canosayan'ın dediği gibi, ya bu işi modem üzerinden çözeceksiniz yada modemden çıkan internet önce sizin bilgisayara, oradan diğer bilgisayarlara dağılacak şekilde yapılandıracaksınız (gateway) ki o zaman gireceği sitelere, kullanacakları portlara kadar ve daha bir çok şeye müdahale edebilirsiniz. Buda ne kadar gerekli tartışılır.

Zor olmasa da çok kolay bir işlem de değildir ayrıca.

Kısacası diğer kullanıcılar internete sizin üzerinizden çıkmıyorsa, istediğiniz şeyleri yapamazsınız.

ebubekirs

Squid kullanabilirsiniz, ancak bunun için @canosayan'ın dediği gibi, tek bilgisayar üzerinden çıkışı yapmanız gerekir.

Ki, @arpia yazmış zaten. 
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

conanait

Aşağı bağlantıdaki program ağınıza bağlı cihazları görmenizi sağlar. Ama  bu program ile ağ trafiğine vs müdahale edemezsiniz.

http://www.softperfect.com/products/wifiguard/

kagangurhan

Yanıtlarınız için teşekkürler, Dediğim gibi modem benim evimde ve modemin arayüzüne girmek için kullanılan şifre ve kullanıcı adınıda sadece ben biliyorum ama sanırım olay o şekilde olmuyor. Birde bu 'Getaway' olayını biras araştırayım son olarakda internet ağını getaway şeklinde kendi bilgisayarımdan dağıtmak istersem bilgisayarımın bir server gibi sürekli açıkmı olması gerekir yani bilgisayarım kapalı olduğu sürece diğer bilgisayarlar internete erişim yapamazlar mı bunu merak ediyorum

arpia

Evet dediğiniz gibi. Bilgisayarınız kapalıyken kimse internete çıkamaz bu durumda, zira sizin bilgisayarınıza giren interneti paylaştırmış oluyorsunuz kabaca.

squid, dansguardian, iptables gibi konulara göz atmanızda fayda var.

Bana sorarsanız evde yapılacak iş değil tabii ki ama öğrenmek ve kurcalama adına her şey yapılabilir, karar sizin.