[Çözüldü] ubuntu 13 - gnome 3.10 üzerinde klavyede shift tuşu bazı harfler ile çalışmıyor.

Başlatan drkloji, 11 Mart 2014 - 09:30:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drkloji

Arkadaşlar merhaba, ofis bilgisayarımda ubuntu 13.10 üzerinde gnome 3.10.1 kullanıyorum. Sorunum özetle klavyemde shift tuşu p,o,u gibi bazı harfler ile çalışmıyor. Bu harflerin büyüklerini shift+u ya da shift+p vs şekilde yazmak istediğimde yazamıyorum.

sorun yaklaşık 3 - 4 hafta önce vardı. bir güncellemeden sonra kendiliğinden düzelmişti. ancak yeni bir güncelleme ile tekrar başladı. internette çeşitli forumlarda buna benzer sorunlar gördüm. ancak tam benimki gibi bir sorun göremedim.

sorun hakkında fikri olan var mı?

Güncelleme: Kablosuz klavyeler ile ilgili bir sorunmuş. Ancak kablolu klavye kullanınca düzeldi  ;D

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

drkloji

Klavye ayalarında herhangi bir sıkıntı yok. Kontrol etmiştim. Farklı klavye ile de kontrol yaptım.

Şimdi şöyle bir durum fark ettim. Bu bahsettiğim u,o,p harflerinde shift ile bağtığımda önce harften parmağımı kaldırırsam harfi yazması gerekirken yine yazmıyor. Ancak shiftten parmağımı önce kaldırırsam yazıyor :D Bu harfler bazı kısayollar ile ilşiki olduğu için sanırım. Ya da klavyelerim toptan bozuk bilemiyorum :D

Artık çözüm olarak gnome 3.8'e geri dönüp daha stabil hale geldiğinde geçiş yaparım sanırım.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"