fare sağ tık sorunu

Başlatan setare, 19 Ekim 2010 - 17:08:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

setare

arkadaşlar daha önce karşılaşmadığım ciddi bir sorun ile karşı karşıyayım. Yeni aldığım Logitech mouse ile sağ tık yapınca sapıtıyor(durumu tarif etmek için başka kelime yetersiz kalır).

Masaüstüne Sağ tık yapınca yeni dizin oluşuyor, tekrar sağ tık yapıyorum Yeni Dizin2 oluşuyor, bazen dosya özellikleri veya Yeni dizinin özellikleri açılıyor, bazen dizin açılıyor, bazen yeni dizin oluşuyor ve aynı anda root olarak açılıyor.
Sadece masaüstüne değil. Dizin içinde de sağ tık yapınca aynı sorunlar oluşuyor. Dosyaya sağtıklayınca bu sefer dosya özellkleri açılıyor.
firefox'ta da sorun var bazen sağ tık olmuyor, Dolayısıyle ubuntuyu kullanamaz hale geldim.

Sorun mouse ile ilgili olmakla beraber Gnome Masaüstü ile ilgili gibi görünüyor. Çünkü Dolphin'de sağ tık ile ilgili sorun yok.
Bu sorunu nasıl çözerim,

dozi

Sistem --> Tercihler --> fare yolunu izleyerek fare çift tıklama zaman aşımını değiştirmeyi denediniz mi? Bir arkadaşımın bilgisayarında benzer bir sorun oluşmuştu böylece aşmıştık diye hatırlıyorum.

setare

Fare duyarlılığını artırıp azalttım faydası olmadı. çift tıklama zaman aşımını en uzun ve daha sonra en kısaya getirdim. sorun devam ediyor. Şu an compizi kapatıp oturumu kapatıp açtım değişen bir şey olmadı sorun hala var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5365.msg60575.html#msg60575
bu konuda usb fare için farklı port denenmesi önerilmiş. farklı port nasıl oluyor?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: setare - 19 Ekim 2010 - 17:32:11
Fare duyarlılığını artırıp azalttım faydası olmadı. çift tıklama zaman aşımını en uzun ve daha sonra en kısaya getirdim. sorun devam ediyor. Şu an compizi kapatıp oturumu kapatıp açtım değişen bir şey olmadı sorun hala var.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5365.msg60575.html#msg60575
bu konuda usb fare için farklı port denenmesi önerilmiş. farklı port nasıl oluyor?
Usb'yi taktığın kasa girişlerinden bahsediyor sanırım.

setare

Anladım hemen deniyorum. yanlız konuya bakmayı ihmal etmeyin :)
Dolphin'de ve KDE masaüstünde sorun yok. Sorun Gnome masaüstünde tezahür ediyor. ilk defa iyiki zamanında KDE masaüstünü kurmuşum dedim kendi kendime :)

Edit:
Farklı usb çıkışına taktım, faydası olmadı. Microsoft marka, diğer mouse'im var, onda hiç bir sorun yok.
Logitech'i ubuntuda kullanamayıcağım galiba...

GNUbuntu

Logitech M215 kablosuz faremi iki ayı geçti sorunsuz kullanıyorum maaşallah. Ubuntu 10.10 Beta dan beridir kullanıyorum.
Buradan anlaşılıyor ki, elinin altında ikinci bir fare olması iyi oluyormuş. Ne olur ne olmaz,linux bu sağı solu belli olmuyor :)
Önce Saygı...

heartsmagic

Farenin tam modeli nedir?
Bu bir dizüstüyse eğer imleçsüreri (touchpad) kapatıp deneme imkanın var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

setare

Modelini bilmiyorum. Kablolu bir logitech fare. lsusb çıktısında logitech yazan yeri yazayım
lsusb
Bus 003 Device 004: ID 046d:c019 Logitech, Inc. Optical Tilt Wheel Mouse

aslında sorunu büyük ölçüde çözdüm gibi

Temadan kaynaklanan bir sorunmuş desem inanır mısınız? Farklı bir tema(varsayılan olarak gelen siyah ve koyu renkli temalar) deneyince sorun çözülüyor. Ama açık renkli temaları seçince gene aynı sorunu veriyor.

civler

selamlar herkese,
Bir yıldır ubuntu kullanıyorum ve zaman zaman sorun yaşıyorum yeni öğreniyorum. Son yaşadığım sorun şu: facebook okey de  farenin sağ tıklaması aktif değil ve hiç bir işlem yaptırmıyor. Oyunda masa dışına yani normal sayfaya çıkınca orada çalışıyor ancak oyun masasının üzerinde çalışmıyor. Diğer flaş oyunlarında da aynı sorun var mı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Tüm ubuntu ailesine saygılar sunarım.
İleri, daima ileri gitmeliyiz, bu bilinmeyene yolculukta.

heartsmagic

@civler, kendine ait bir başlığın var oradan devam edelim lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.