[Çözüldü] Acer Aspire 5742G Ubuntu Desteği

Başlatan Lotus Expeditor, 11 Ağustos 2013 - 13:02:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lotus Expeditor

İyi günler, bir kaç gündür Ubuntu'yu Oracle Virtual Box üzerinde deniyorum. Ubuntuya çok az kaynak ayırmama rağmen hızlı çalışması üzerine Windows'u terk edip Ubuntuya geçme kararı aldım. Fakat VM üzerinde denerken bazı sorunlarla karşılaştım;

1.)Klavye düzeni Türkçe(Alt Q) (sistem ingilizce olarak kuruldu) olmasına rağmen ilk kurulumdan sonra kısmen düzgün çalışıp, sonraki çalışmalarda Türkçe harfleri basmamaya başladı.
2.)Nokia C3-00 cihazımı internet üzerinde anlatılanlara göre wvdial ile bağlamaya çalıştım ve bana "Üzgünüm, modem cihazı bulunamadı." mesajı verdi. (lsusb ve ağ yöneticisi görüyor.)
3.)Web kamerayı nasıl çalıştıracağımı bulamadım.

Ve tüm bunlar dışında gerçek kurulum yapar isem uyumluluğun sağlanacağından emin değlim. Sık sık cuda özelliğini kullanıyorum, pixel shader komutları kullanıyorum ve 3D render alıyorum. Sistemimin detaylı model bilgisi şu şekilde "Acer Aspire 5742G 464G50MN-kk".

İyi forumlar.

heartsmagic

Uyumluluk durumun için en güzel yöntem kurup görmektir. İlla ki mevcut işletim sisteminden vazgeçmek zorunda değilsin. Diskinden bir 15GB kadar boş yer açabilirsen rahatlıkla ikinci sistem olarak kurabilirsin Ubuntu'yu.

Klavye sorunu biraz garip, gerçek kurulumdan sonra bakmak lazım. Telefon meselesinden emin olmamakla beraber ne yazık ki yine gerçek kurulumdan sonraya kalır mesele. Web kamerası içinse bize lsusb gibi bir çıktı lazım. Buna binaen forumda kendin de arama yapabilirsin. CUDA gibi konularda tecrübem yok ancak anlatım kaynağında mevcut:
http://docs.nvidia.com/cuda/cuda-getting-started-guide-for-linux/index.html

Sözün özü, gerçek kurulum yapıp deneme yapman en büyük başlangıç olur senin için.

Not: Konumuzu taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Lotus Expeditor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ağustos 2013 - 14:25:48
Uyumluluk durumun için en güzel yöntem kurup görmektir. İlla ki mevcut işletim sisteminden vazgeçmek zorunda değilsin. Diskinden bir 15GB kadar boş yer açabilirsen rahatlıkla ikinci sistem olarak kurabilirsin Ubuntu'yu.

Klavye sorunu biraz garip, gerçek kurulumdan sonra bakmak lazım. Telefon meselesinden emin olmamakla beraber ne yazık ki yine gerçek kurulumdan sonraya kalır mesele. Web kamerası içinse bize lsusb gibi bir çıktı lazım. Buna binaen forumda kendin de arama yapabilirsin. CUDA gibi konularda tecrübem yok ancak anlatım kaynağında mevcut:
http://docs.nvidia.com/cuda/cuda-getting-started-guide-for-linux/index.html

Sözün özü, gerçek kurulum yapıp deneme yapman en büyük başlangıç olur senin için.

Not: Konumuzu taşıyalım.

Az önce Ubuntu 12.04 LTS 64bit kurlumumu bitirdim. Sürücülerin çoğunu kendi buldu (Huawei K3770 i bile) ve yükledi. Fakat Optimus sorun çıkarttı. Araştırmasını yaptım ve ayarlamaya geçiyorum şimdi. Bir kaç sorum daha olacak, bulduğu sürücüler yerine üreticilerin sürücülerini yüklememiz doğru olur mu? Nasıl bir fark yaşarım? Turbo boost ayarı yapılması gerekiyor mu?

heartsmagic

Sürücülerin çoğu için uğraşman gerekmez, zaten bir şekilde bunlar üreticilerden gelen sürücülerdir. Sadece grafik kartı gibi donanımlarda açık kaynak sürücüler yerine üreticilerin sürücülerini tercih edebilirsin. Grafik kartın Optimus özellikli olduğu için zaten o konuya bakıyorsundur, başka hangi sürücü için soruyorsun bu soruyu?

"Turbo Boost" yeni çekirdeklerle destekleniyormuş kendiliğinden zaten:
http://askubuntu.com/a/43791/32037

Hiçbir şey yüklemeden gözlemleyebiliyormuşsun ancak cpuinfo bazen sağlıklı değerleri vermiyormuş. Bu nedenle genelde turbostat önermişler orada. Bu aracı acpidump isimli paket sağlıyor demişler ancak güncel sürümlerde sanırım paket linux-tools-common'a havale edilmiş.

sudo apt-get install linux-tools-common
sudo modprobe msr
sudo turbostat

İkinci komut ilgili bir modülü yüklemek için, eğer hata verirse uygulama çalışmayabilir.

Lotus Expeditor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2013 - 21:15:19
Sürücülerin çoğu için uğraşman gerekmez, zaten bir şekilde bunlar üreticilerden gelen sürücülerdir. Sadece grafik kartı gibi donanımlarda açık kaynak sürücüler yerine üreticilerin sürücülerini tercih edebilirsin. Grafik kartın Optimus özellikli olduğu için zaten o konuya bakıyorsundur, başka hangi sürücü için soruyorsun bu soruyu?

"Turbo Boost" yeni çekirdeklerle destekleniyormuş kendiliğinden zaten:
http://askubuntu.com/a/43791/32037

Hiçbir şey yüklemeden gözlemleyebiliyormuşsun ancak cpuinfo bazen sağlıklı değerleri vermiyormuş. Bu nedenle genelde turbostat önermişler orada. Bu aracı acpidump isimli paket sağlıyor demişler ancak güncel sürümlerde sanırım paket linux-tools-common'a havale edilmiş.

sudo apt-get install linux-tools-common
sudo modprobe msr
sudo turbostat

İkinci komut ilgili bir modülü yüklemek için, eğer hata verirse uygulama çalışmayabilir.

Bumblebee kendisiyle birlikte 304 numaralı nvidia sürücüsünü getirdiğini fakat bu sürücüyü çalıştıramadığımı gözlemledim. Ardından biraz araştırma yaptım ve şu komuta ulaştım;

optirun nvidia-settings -c :8
Bu şekilde nvidia settings açıldı.

Mesela şu şekilde sıcaklık değerini de görebiliriz;
optirun nvidia-settings -q gpucoretemp -c :8

Tüm bunların dışında sistemin güncellemelerini yaptıktan sonra System Details kısmında Graphicsin karşısında  yazan unknown yerini Intel Ironlake Mobile Processor'e bıraktı.
Ve artık hiç bir sorunum yok. Özellikle HUD çok işime yarıyor.
Blender üzerinden aldığım renderler Windows a oranla yaklaşık %10 daha hızlı. Mesela jMonkey üzerinde yazdığım uygulamalar Windows a göre 10-20 fps daha yüksek sonuç sağlıyor. Nazar değmesin. :D

if

@Lotus Expedictor, komut ve çıktıları için kod etiketi kullanın lütfen.

heartsmagic

Şu durumda sorunlar çözülmüş, güle güle kullan sistemi.
Etiketleyelim bence konuyu: cozuldukonusu

Lotus Expeditor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Eylül 2013 - 13:12:42
Şu durumda sorunlar çözülmüş, güle güle kullan sistemi.
Etiketleyelim bence konuyu: http://kb.ubuntu-tr.net/cozulen-basliklarin-etiketlenmesi
Teşekkür ederim. Etiketledim.