Kubuntu 13.10'dan 14.04'e Upgrade Problemi

Başlatan adilalpman, 22 Mayıs 2014 - 02:58:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adilalpman

Merhaba Arkadaşlar;

Kubuntu 13.10 u kendi dvd sinden (internetten dvd iso sunu indirip yazdığım) Toshiba C55-A-1K6 laptop umda kurulu Windows 8 Pro nun yanına kurduğumda her şey sorunsuz oluyor ve GRUB menüsünde ilk kurulumdan itibaren hem Windows umu hem de Kubuntu 13.10 x64 ümü görüp istediğimden sorunsuzca boot edebiliyorum ancak Kubuntu 14.04 ü ister kendi dvd sinden direkt Windows un yanına ister Kubuntu 13.10 dan upgrade ederek kurayım Grub menüsü ilk açılışta hiç görünmüyor ve hep direkt Windows 8 başlıyor...

Sorunu kurulum sonrası Kubuntu CD sini live cd olarak çalıştırıp boot-repair programı ile çözmeye çalıştığımda ise program ile tüm ayarları bir şekilde yapabiliyorum ancak en sonda program benden illa ki Secure Boot u biostan devre dışı bırakmamı istiyor (ki ben bunu yapmak istemiyorum) ancak Kubuntu 13.10 da böyle bir sorun yaşamıyorum...

Upgrade ile kurulum sırasında GRUB ile ilgili gelen bütün "dosyayı değiştireyim mi?" tarzı soruları "Hayır" diyerek aşmayı denedim ancak yine olmadı...

Yardımınızı rica eder, şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

İyi çalışmalar...

heartsmagic

Grub dosyalarını değiştirme demek iş görmez zira mesele muhtemelen UEFI, Grub'un kendisi değil. 
UEFI ile kurulum yapıyorsan sanırım "Secure Boot" denen şeyi kapatmak gerekiyor. Gerçi bundan da pek emin değilim ancak bizim Wiki öyle diyor. Ubuntu tarafı ise "Fastboot"u kapatıp, "Secure Boot" ile sorun yaşandığında kapatılması gerektiğini söylüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adilalpman

Öncelikle, yanıtınız için teşekkür ederim heartsmagic usta...

Ama, Secure Boot ve Fastboot dan vazgeçmeden Kubuntu 14.04 ü kullanamazmıyım yani? :(

---- ----

Az önce Kubuntu 13.10 un bulunduğu disk bölümlerini Windows 8.1 içinden sildim, bunun ardından Windows 8.1 im açılmaz oldu...

Laptop açılırken her seferinde gelip;

grub >

satırında kaldı. Ne live cd ile açıp boot repair ile onarma ne de Windows 8 in Startup Repair i durumu düzeltmedi... :( Ben de bunun ardından bilgisayara tekrar direkt olarak dvd sinden Kubuntu 14.04 kurdum bu defa da Windows 8.1 direkt açılıyor ve açılışta grun un İşletim Sistemi seçme menüsünü dahi göremiyorum... :(

Bu ne yaman bir çelişkidir anlamadım gitti... :)

heartsmagic

UEFI çelişkisi işte :)

İlk sorunun UEFI ile ilgili değil ama, sen Ubuntu tarafını sildiğinde haliyle Grub sorun yapmış. MBR'de Ubuntu'ya ait Grub kurulu, o da Ubuntu bölümünü arıyor, bulamayınca da o ekranı görüyorsun. O aşamada yapacağın şey Windows tarafında MBR'yi sıfırlamak olmalıydı.

Şu aşamada sorunun ise tahminimce UEFI. Kurulumu UEFI ile mi yaptın, Boot Repair'i denedin mi?

Son olarak, en kötü "Fastboot" kapatılmalı diyor Ubuntu Wiki'si, işe yaramazsa diğeri de diyor daha önce aktardığım gibi. Ya yardan, ya serden yani. MS ne yazık ki kendi faydası için resmen dayatma yaptı bu konuda, ne yazık ki üreticiler de boyun eğdiler. Tek temennim şu UEFI konusunda bizim tarafın daha çabuk uyum sağlaması. Zira tüm dünyaya "UEFI kullanmayın" demek bir işe yaramayacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

adilalpman

Valla linux u sildikten sonra Windows 8 in kurtarma konsolunu açıp orada Otomatik Repair i denedim, "düzeltemedim" dedi...

fdisk / mbr denedim olmadı, fixboot komutunu denedim o da olmadı, fixmbr komutunu denedim o da olmadı... :(

Sonra kubuntu live cd den boot-repair i denedim o da "tamam oldu, düzelttim" dedi ama düzeltemedi...

Öyle bişiler işte...

Şu an tek çözüm önce Secure Boot, o da olmazsa UEFI i kapatmak olacak galiba...

Deneyip sonucu yazacağım, teşekkürler...