Ubuntu 13.04 Win8'li Ultrabook'ta Kurulum Sorunu

Başlatan ogulcanacikgoz, 22 Ağustos 2013 - 14:58:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ogulcanacikgoz

Merhabalar,

Benim Windows 8 ile önyüklü gelen bir cihazım var. Secure Boot'u bios ayarlarından devre dışı bırakmak gerekiyor dendi öyle yaptım. UEFI devredışı bırakma kısmı da BIOS'um da bulunmuyor. Ubuntu'yu USB belleğimden kurmayı denedim. Try Ubuntu... yani en baştaki seçeneği tıklayıp oradan installer'i yükleyerek de kurmayı denedim. Ama olmuyor ve cihazımın diskini görmüyor. Hiçbir diski görmüyor. Oysa ben Windows'u bile hepten silmeye niyetlenmiştim olmadı. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

heartsmagic

Wikimizdeki UEFI ile kurulum maddesindeki her şeyi denedin mi? Gerçi bilmiyorum hangileri mevcut senin makinede.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ogulcanacikgoz

Her şeyi denedim. Orasının dışında da denedim. Yetkili servisi de aradım birkaç işlem yaptık ama görsel desteğe ihtiyacınız var dedi. Telefonda anlatılacak kadar basit bir işlem değil ve tehlikeli diye de belirtti. Sanırım yetkili servise gidip yaptırmam gerekecek. Benim cihazın bios ayarları kısıtlı. Öyle o kadar çok seçenek de yok.

if

@ogulcanacikgoz, olmuyor dediğiniz nedir? Disk nasıl görünmüyor?

ogulcanacikgoz

Durun sizin için o kısmı fotoğraflayayım ve bu sayede belki derdime derman bulurum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2013 - 23:56:36

Gördüğünüz gibi sorun bu. Kurulacak aygıt /dev/sda seçeneği var sadece ve o da boş. Disklerimi görmüyor. Lütfen bir yardım edin. Ubuntu aşkını siz bilirsiniz. Aylardır Ubuntu'suz olmak berbat bir duygu.

if

@ogulcanacikgoz, disk biçimlendirme için başka bir şey seçeneğini seçmeniz gerek GPT bölümlendirme kullanan diskler için. Siz ne seçmiştiniz?

ogulcanacikgoz

Sorun da bu ya, başka seçenek yok. Bu seçimi bu ekrandan söylüyorsanız tek seçenek o.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2013 - 00:12:30

Sizin dediğinizi şimdi anladım. Direk olarak otomatik kurmadan değil de başka bir şekilde kur seçeneği vardı onu diyorsun. Ancak bende o çıkmıyor, direk burası çıkıyor.

if

@ogulcanacikgoz, neden öyle bir şey yapıyor ki? Canlı cd mi kullanıyorsunuz yoksa usb mi?

ogulcanacikgoz

USB kullanıyorum. Hatta USB'nin içindeki wubi'yi de denedim hata verdi. Şimdi edubuntu indiriyorum. Bir de farklı bir kalıpla deneyeceğim. Bakalım yine aynı mı olacak.

if

Usb'lerde kalıcı bölümler oluşturulduğundan daha önce yapılan işlemler o bölümlere yazılmış olabiliryor. Cd ile deneyebiliriz.

arpia

"BIOS" ayarlarından Intel Rapid Storage'i "AHCI" olarak değiştirip tekrar deneyin.

ogulcanacikgoz

Onu da denedim ama olmadı. Bu arada benim cihaz ultrabook olduğundan CD sürücüsü yok. Bir yolu olmalı ama ya böyle çaresiz kalamam. Acaba ISO attığım yazılımdan kaynaklanmasın? Wubi'de önerilen yazılımla yaptım.

D@bbe

windows 8 duruyor mu? son durum ne oldu? wubi ile olmaz... normal direkt ubuntu boot ettir onu kur...

poʍǝɹǝd bʎ ɔɐspǝɹ˙˙˙

ogulcanacikgoz

Duruyor hocam 8. Wubi'yi öylesine denedim. Yoksa direk kurmaya çalıştım olmuyor işte.

if

Alıntı yapılan: ogulcanacikgoz - 24 Ağustos 2013 - 00:06:55
Sorun da bu ya, başka seçenek yok. Bu seçimi bu ekrandan söylüyorsanız tek seçenek o.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2013, 00:12:30

Sizin dediğinizi şimdi anladım. Direk olarak otomatik kurmadan değil de başka bir şekilde kur seçeneği vardı onu diyorsun. Ancak bende o çıkmıyor, direk burası çıkıyor.

Diğer seçeneğin çıkması gerek, normal olmayan bir durum bu. Bu bilgisayarın marka ve modeli nedir?

ogulcanacikgoz

Geciktiğim için üzgünüm, artık çözümden ümidi kestiniz sanmıştım. Cihazım CASPER CN.TUB-3317C ULTRABOOK.

if

Özür dilemenizi gerektiren bir şey yok @ogulcanacikgoz. Bilgisayarın Casper marka olması kötü olmuş, çözüm için bir faydası olmayacak.

Bu bilgisayarda SSD mi var? Ubuntu'yu kurmadan dene seçeneğiyle masaüstüne kadar ulaşabiliyor musunuz?

ogulcanacikgoz

Evet, kurmadan dene deyince açılıyor. Ancak dosya yöneticisinde disklere tıkladığımda hata veriyor ve girmiyor.

if

Kurmadan dene deyip masaüstüne ulaşınca sudo fdisk -l
sudo lshw
çıktılarını alayım.

ogulcanacikgoz

USB belleğimi yaktım. Başka bir yazılımla imaj dosyasını yazdırayım derken gitti. Taktığımda görüyor ama tıklayınca lütfen bir disk yerleştirin diyor. Servise gideceğim bugün, yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorunu çözebilirlerse buradan yazarım diğer arkadaşlar için problem olmaz.