arch linux son yapılandırmalar nasıl yapılır

Başlatan yvz_61, 11 Ağustos 2013 - 22:49:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz_61

Arkadaşlar archlinux ve lxde kurdum masaüstüne kadar geldim sıkıntı yok ancak sistem pek bir yavan ne yeni kullanıcı oluşturma yeri var(hala root ile giriş yapıyorum :D son çare kullanıcı ekleme komutlarına bakacam) saatin yanında ne internet bağlantı simgesi ne ses tuşu var sadece işlemci kullanımını gösteren ufak bir programcık var. network manager applet yazılımını kurdum wifi bağlantısı almak için(kabloyla bağlanıyorum şuan) ancak belliki eksik taşlar var wifiye bağlanmıyor. Yapılandırmak istediğimde ise bana hiç birşey seçtirtmiyor. Bana bir yardımcı olsanızda şu sistemi kullanılabilir birşey yapsak. Şimdiden teşekkürler.

yvz_61

işin aslı baya ilerledim saatin yanına internet çubuğu geldi ve artık wifi için network manager üzerinden ayar yapabiliyorum ama hala wifi yi göremedim elle yazıyorum yinede bağlanmıyor.

decent

yvz_61

dhcpcd already running on pid 164 (/run/dhcpcd.pid)

malesef yukarıdaki çıktıyı verdi yeniden başlattım yine olmadı.

sistemi kurarken hiç sorun olmamıştı wifi-menu demiş bağlanmıştım wifiye şimdi niye böyle yaptı anlamadım.

edit: bu arada netcfg yi değil networkmanageri etkinleştirdim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2013, 01:33:13

ayrıca bende iwconfig yazınca komut yok diyor acaba onunla mı alakalı kurmayı atladığım * bir şey mi bu

cumali

Madem networkmanager'i kullanıyorsun birde şu komutu deneyin;
#systemctl enable NetworkManager.service

yvz_61

yine olmadı yanımdaki laptopta lubuntu var onda saatin yanındaki simgeye basınca ortamdaki wifi ağları, gizli wifiye bağlanma ve benzeri şeyler geliyor bende ise sadece vpn bağlantıları var onun üzerinde ethernet network bağlantısı kesik yazıyor.

Deadpool

Network Manager yerine wicd kullanmayı denedin mi?

yvz_61

hayır denemedim. paketler yüklü değil galiba wicd etkinleştirmeye çalışınca hata alıyorum. wicd kullanmak için network manageeri silmeye gerek var mı?

Deadpool

Aynı anda birden fazla ağ yöneticisinin çalışması sistemde kararsızlığa sebep olacağı için bir tane kullanmanız gerekmekte. Bundan dolayı diğer yöneticileri kapatmanız gerekiyor. Bunlar netctl, netcfg, dhcpcd ve networkmanager. Bunları bilgisayarınızdan silmeden sadece çalışmalarını engelleyerek wicd'i deneyebilirsiniz.

kalkan1973

pacman -S networkmanager

systemctl enable NetworkManager.service

pacman -S dialog wpa_supplicant

olmazsa eğer

root ekranında

wifi-menu wlp2s0

listede sizin kablosuz ağ var mı bakın

Bir de hangi masaüstünü kurdunuz?

KDE ise

pacman -S kdeplasma-networkmanagement

kurmanız gerekir...

AYRINTILI KURULUM REHBERİ...
4. resimden itibaren takip edin
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36999.0
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

Ağ yöneticilerinden önce sürücülere, modüllere bakıldı mı? Kart nedir, hangi modül sağlıyor çalışmasını? Yoksa elle sürücü mü kurmak gerekiyor vs. gibi konular önemli.
iwconfig komutunu bizim tarafta wireless-tools isimli paket sağlıyor. Arch tarafında da sağlayan bir paket vardır illa ki.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.