[Çözüldü] Ubuntu Amd sürücü

Başlatan repokse12, 27 Temmuz 2013 - 22:50:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

repokse12

Merhaba ben Ubuntu 12.4 kurdum.Kurduğumda pencereyi sağa sola götürdüğümde sanki fare pencereye yapışmış gibi geliyordu fakat oyunlar açılmıyordu.Sonra bende dedim her harhalde sürücüden dolayı.Kurdum sürücümü oyunlar açılıyor fakat pencereyi tutup çektiğimde fare önden gidiyor pencere arkadan geliyor ve bu beni acaip rahatsız ediyor.Nasıl düzeltecem ?

guopx

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
ile ccsm kurun (Unity kullandığınızı varsayarak)
Ana seçkeden compiz ayar yöneticisini açın
Genel sekmesinde > OpenGL plugin'e tılkayın sonra "dikey boşaltmayla eşzamanla" ifadesinin tikini kaldırın. Pencerelerin bir nebze daha hızlı fareyi takip etmesi gerekli.
Eğer tamamen bundan kurtulmak istiyorsanız LC_ALL=C amdcccle komutuyla catalyst'i açın Display options > Tear free > disable tear free yaparsanız hiç takılma olmadan pencereler taşınacaktır ancak bu sefer de vsync olmadığı için kırılmalar yaşayacaksınız pencereyi taşırken. Seçim sizin  :)
Ayrıca catalyst'in powerplay sekmesinden performans ve batarya ömrü bölümünü performans olarak ayarlayıp ekran kartının daha etkin kullanılmasını sağlayabilirsiniz.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

repokse12

Yanıtınız için teşekkürler.Pencereye resmen yapışık gibi oldu.Fakat şu an pencereyi tutup deli gibi her tarafa hıpızlı götürdüğümde ve sonra durduğumda fare başka bir yerde pencere başka yerde oluyor.Örneğin fare unity'nin menüsünün üstündeyken pencere sağ taraflarda oluyor.Eğer bırakmazsam farklı yerde olduğuna rağmen hala haraket ettirebiliyorum.

"AMD Catalyst™ 13.4 Proprietary Linux x86 Display Driver" kullanıyorum ve POWERPLAY sekmesi yok ? :(

guopx

http://imgim.com/powerplay.jpg Bu şekilde sekme yoksa ekran kartı powerplay desteklemiyordur belki. lspci | grep VGA çıktısını verir misiniz.
Pencerenin bir yana farenin bir yana gitmesi compiz sorunu gibi geliyor bana. Sisteminiz  güncel değilse güncelleştirin. Masaüstü kübü kullanıyorsanız devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca compiz config ayar yöneticisindeki snapping windows eklentisinin tikini kaldırıp devre dışı bırakın. Hem gereksiz bir özellik hem de arada sorunlar çıkarabiliyor.

repokse12

kedi@kedi-desktop:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Device 6819

Ati hd 7850 kullanıyorum bu arada

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2013 - 00:13:32

Pencere sorunumu snapping windows kapatınca düzeldi teşekkürler :).

Ama şimdi de Power Playın hatası varsa çözersek süper olur

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2013 - 00:33:24

Sanırım donanımım desteklemiyor.Windows 7'de de böyle bir seçeneğim yoktu.Acaba sadece laptoplarda  mı var bu seçenek?

guopx

Evet powerplay sadece dizüstü bilgisayarlara has bir özellik. Masaüstü bilgisayarda bataraya diye bir şey olmadığı için powerplay özelliğine zaten ihtiyaç yoktur. Ekran kartınız tam saat  hızında çalışır.
Snapping windows ile diğer sorun da çözüldüyse ve başka bir sorun yoksa başlığı etketleyebilirsiniz  :)

repokse12

Tamam çözüm budur kapayabilirsiniz.İyice bir denedim :)

heartsmagic

Başlığı etiketlemek için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.