BIOS ve GRUB ilişkisi

Başlatan RaistlinMajere, 29 Temmuz 2013 - 03:45:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RaistlinMajere

Merhaba,
Yeni 2 TB'lık hard diskime kavuştuktan sonra sonunda istediğim gibi işletim sistemi kurabileceğim için çok mutluydum. İlk önce 60 GB ve 500 GB'lık birincil diskler oluşturdum. 60 GB'a Windows 7'yi kurdum, 500 GB'ı da Yerel Disk D olarak kullanmaya karar verdim. Eski hard diskimden dosyalarımı alıp D'ye koydum. Sorunumu açıklamam gerekirse; Windows birincil disklerin 3 tanesini kaplıyor bu hali ile. İlki sistem dosyaları için 100 MB'lık alan, yerel disk D ve C. Bunları yaptıktan sonra bir genişletilmiş disk (extended partition) oluşturdum. Buna da bir tane mantıksal disk koyarak Pardus kurdum. Pardus'u kurduktan sonra GRUB
GRUB Loading...
Error : no such partition.
Entering rescue mode...
grub rescue>

şeklinde hata vermeye başladı. Ben de Pardus'u tekrar kurdum GRUB eski haline gelebilir ümidiyle. Maalesef gelmedi. Ben de Pardus'u sildim. Windows 7'me de format attım. Henüz bir şey kurmadığım için format atmak kolay oldu. Fakat 500 GB'lık bölümde dosyalarım olduğu için dokunmadım. Pardus kurmaktan pes ettikten sonra Ubuntu'yu denemeye karar verdim fakat Ubuntu da GRUB'u yükleyemiyordu. Yine iki işletim sistemine de ulaşamıyordum. Ubuntu DVD'mi live cd olarak kullandım ve burada bahsedilen aracı kullandım. Gelişmiş ayarlardan MBR'yi tekrar yükledikten sonra (yaptığım ayarları tam hatırlamıyorum) Windows 7'ye ulaşabilir oldum fakat GRUB hala açılmıyordu. Bu sorunumu çözmeden pes etmeyeceğim diye karar aldıktan sonra BIOS ayarlarımı kurcalarken "Reset Case Open Status" seçeneğini "Enabled" durumuna getirdim. GRUB'a ulaştım. Tüm ayarlarımı "optimized" hale getirdim ve GRUB açılmaya devam etti. Kendi ayarlarımı yaptıktan sonra açılmıyordu ve yine aynı "no such partition" hatasını veriyordu. Yaptığım ayarlar bunlar;
Virtualization'ı açık hale getirmek.
AMD Cool & Quiet teknolojisini kapatmak.
Akıllı fan kontrollerini kapatmak.
Tek tek kontrol ettiğimde fan kontrollerinin GRUB'a ulaşmamı engellediğini buldum. Fan kontrolleri açıkken GRUB açılıyor. Fan kontrollerini kapattığımda ise Reset Case Open Status seçeneğini değiştirdiğimde GRUB açılıyor. Bunu fark ettikten sonra tekrar ayarlarımı sıfırladım ve CPU'nun saat hızını artırdım. CPU'nun saat hızı arttığında ise AMD Cool & Quiet teknolojisini açmam gerekiyordu GRUB'a ulaşabilmem için. Sorunun neden kaynaklandığını bilmiyorum. Biraz karışık olduğunu fark ettim fakat elimden geldiği kadar bilgi vermek istedim. BIOS'um son sürüme güncellenmiş durumda. Anakart modelim GA-MA74GM-S2H, işlemcim AMD Athlon II X2 240. 500 GB'lık diski silmeden gerekli formatları atabilirim ya da diskleri silebilirim ve gerekli olursa buradaki dosyalarımı yeni açtığım bir diske taşıyıp bu diski de formatlayabilirim tekrar 500 GB'lık bir disk açmak koşuluyla. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Tahmin edeceğiniz gibi bilgisayar açılırken GRUB menüsünün çıkmasını ve klasik bir şekilde hangi işletim sistemine girmemi istediğini sormasını istiyorum.

Şimdiden Teşekkürler

cagriemer

Merhaba,

Yanlis anlamadiysam Cool'n'Quiet ozelligini kapali birakmak istiyorsunuz. Cekirdek surumunuz nedir?

RaistlinMajere

Merhaba,
Sorun sadece Cool & Quiet özelliğinden kaynaklanmamakta. Eğer işlemci overclocklanmış haldeyse ve ben Cool & Quiet özelliğini aktif etmişsem GRUB'a ulaşamıyorum. Aynı şekilde otomatik fan kontrolünü kapatırsam da GRUB'a ulaşamıyorum. Kernel sürümüm; 3.8.0-19-generic

cagriemer

Acmak istediginiz ozellikler tam olarak neler soylerseniz ona gore arama yapalim.

RaistlinMajere

Merhaba,
Virtualization'ı açık hale getirmek, AMD Cool & Quiet teknolojisini kapatmak, Akıllı fan kontrollerini kapatmak. Yani fanların hep son hızda çalışmalarını istiyorum. Fakat söylediğim gibi bu ayarları yaptığımda GRUB'u görememekteyim. Ve overclock işlemi de yapıyorum. Bunun için de "bus speed"i artırmam gerekiyor. Bu BIOS ve GRUB arasında nasıl bir ilişki var anlayamadım. Normalde fan ayarlarını değiştirmem GRUB'u görmeme engel olmamalı...

cagriemer

Cool and Quiet islemcinin frekansi ile o da dolayisiyla cekirdek ile alakali. Yine ayni sekilde fanlar da guc yonetimi ve cekirdek ile ilgili. Konuya soyle yapin kesin cozum olur diyemiyorum ne yazik ki fakat acaba "AMD Opteron/Athlon64 PowerNow!" secenegini kapatip cekirdegi bir de oyle derlemeyi deneyebilir misiniz? Bu ayar cekirdek konfigurasyonunda (menuconfig ile aciyorum) surada bulunuyor;

Power Management and ACPI options --> CPU Frequency Scaling --> x86 CPU Frequency Scaling Drivers --> AMD Opteron/Athlon64 PowerNow!