Gentoo Kablosuz Kablosuz Ağ Sorunu

Başlatan Lock, 23 Temmuz 2013 - 11:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lock

Gentoo kurdum ve herşey bir şekilde halloldu ama kablosuz ağları etkinleştiremiyorum.Netwokmanger ' ı kurdum ve şuradaki http://wiki.gentoo.org/wiki/NetworkManager şekilde etkinleştirdim ama tint2'de nm applet görünmüyor.Kablosuz ağ bağlantım varmı onuda bilmiyorum nasıl öğrenebilirim ?

arpia

Merhaba @Lock :)

iwconfig

Görünürde bir şey var mı bakalım.

lspci | grep -i network

Yoksa karta bakalım, gerekli driver kurulur.

tint2'de neden gözükmez bir fikrim yok ama araştırırız. Taa Arch zamanında tint2 kullanmıştım openbox üzerinde bayaa oldu.

Lock

Merhaba Hocam  :)
iwconfig yok.
lspci | grep -i network çıktısı şu şekilde
03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4331 802.11a/b/g/n (rev 02)

heartsmagic

iwconfig çıktısını geçmemişsin. Ayrıca ifwoncif'de kablosuz arayüzün görünüyorsa:

iwlist scanning

çıktısı da ağları görüp görmediğin hakkında fikir verecektir sana. O aşamadan sonra sürücü değil de nm'nin üzerine gidersin. Bu komutları ilk defa görüyorsan Gentoo için biraz erken olmuş diyebiliriz :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Lock

Hocam iwconfig komutu yok diyor.nm-applet görünüyor artık.Bir tek kablosuz ağlar kaldı.Kablosuz ağlar görünmüyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Temmuz 2013 - 12:50:28

Buradaki http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43#other_distros sürücülerden biri olabilir mi ?

arpia

Burayı incelemen iyi olacak sanırım,

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-935206-start-0.html

Baktın ki olmuyor,

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Temmuz 2013 - 11:04:04
iwconfig çıktısını geçmemişsin. Ayrıca ifwoncif'de kablosuz arayüzün görünüyorsa:

iwlist scanning

çıktısı da ağları görüp görmediğin hakkında fikir verecektir sana. O aşamadan sonra sürücü değil de nm'nin üzerine gidersin. Bu komutları ilk defa görüyorsan Gentoo için biraz erken olmuş diyebiliriz :)

Çıktıda SSID yakalıyor musun?

Hiç tepki yoksa, Broadcom 43xx serisi kartlar için,

echo "sys-firmware/b43-firmware" >> /etc/portage/package.accept_keywords
echo "sys-firmware/b43-firmware Broadcom" >> /etc/portage/package.license
emerge --ask b43-firmware
emerge --ask linux-firmware

Gentoo kurulu/kullanan biri gelse de rahatlasak :) Yada seni Sabayon'a geçirelim. Yok, gerek yok diyorsan Ubuntu verelim :)

Lock

Maalesef olmadı bende Arch'a geçtim.Gentoo için destek gelmesini beklemem gerek  :)

heartsmagic

iwconfig gibi paketleri wireless-tools sağlıyor bizim tarafta, Gentoo tarafında nasıldır hatırlamıyorum şu an.
Gentoo için destek zor olabilir, kendin uğraş vermelisin. İngilizce varsa ve biraz da Linux tecrübesiyle olur. Fakat ikisi birden veya ikisinden biri eksikse zor yürür o iş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Lock

Biraz daha bilgilendikten sonra Gentoo ' ya geçerim artık hocam.Yardımlarınız için teşekkür ederim.