Ubuntu 3D sorunu

Başlatan repokse12, 26 Temmuz 2013 - 04:01:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

repokse12

Merhaba ben ubuntu'nun orjinal sitesinden Ubuntu 13.4 indirdim ve kurdum.güncelleştirmeleri yaptım restart attırdı bana ubuntu bende attım.Ubuntu başladığında sağ altta 3D üstünde bi çizgi vardı hani Park yasak yazısında P nin üstünde vardır ya.Unity falan hiç bir pencere yok şimdi.Nasıl çözebilirim?

ersinkandemir

Ekran kartınızın sürücüsünü kurmamış olabilirsiniz.

Yazılım Merkezi > Düzenle > Yazılım Kaynakları > Ek Sürücüler bölümünden uygun sürücüyü aktifleştirebilirsiniz.
Where there's a shell, there's a way.

repokse12

Ekran kartı sürücümğ kurdum hatta sağ altta atinin TESTING USE ONLY yazısı var.Sağ taraftaki Unity falan hiç bir şey gözükmüyor.Hatta terminalden firefox başlattığımda kapatma - açma tuşları da yok.

ersinkandemir

sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

Komutundan sonra "cssm" ile ayarlar penceresini açıp "Window Decoration" özelliğinin aktif olup olmadığına bakar mısınız?

repokse12

Evet malesef açık fakat olmuyor :(.Bu arada ubuntu unity açmayı denedim sonuç hüsran.Bu arada bir şey farkettim pencere dekorasyonu yok fakat pencerenin en üst kısmını tutup götürebiliyorum fakat aşırı yavaş oluyor 20 saniyede falan taşıyor yani bir köşeden diğer köşeye belki yardımcı olur diye yazdım.

ersinkandemir

Ekran kartı sürücünüzde sıkıntı var büyük ihtimalle. Ekran kartınızı marka ve modeliyle forumda arama yapar mısınız? Belki aynı kartla sorun yaşayanlar olmuştur. O konuları inceleyebilirsiniz.
Bir de şu linkteki çıktılar yardımcı olabilir çözüm için: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0
ATI bölümündeki sabit başlıklara göz atmakta da fayda var: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=83.0

repokse12

en iyisi ben ubuntuyu sileyim :'( windows'tan daha sorunlu çıktı.Teşekkür ederim.

ersinkandemir

Gözünüzü korkuttum sanırım o kadar komutla. İsterseniz diğer cevaplar için de bekleyin biraz. Belki çözüm bulabiliriz.

Donanım konusunda işletim sistemlerinin yapabileceği pek bir şey yok maalesef. Üreticilerin tasarrufuna bakıyor sürücü konusu.

repokse12

Bende zaten arkadaşlarımdan duyarak geldim.Dedi her şey bedava crack falan aramıyosun windows'un yanına kur ama komutları öğren dedi yani biraz hazırlıklıyım bu kodlara :D.Arkadaşım demişti bana 13.4 indirme problem çıkıyo ama bende dedim yeni sürümü çıkmış arkadaşımın kafa çalışmıyor heralde demiştim :D.12.4 ü mü yüklemeliyim

ersinkandemir

Ekran kartı sürücüsüne çözüm olur mu bilmiyorum fakat 12.04 LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü olduğu için 13.04'e göre daha kararlıdır.

repokse12

sanırım sabahladım çözüm ararken teşekkürler biraz uyuduktan sonra 12.4 kuracağım.Bu arada ne bu ilgi ne bu destek ? İyi geceler.Sabah olmuş ama neyse :)

burak öztürk

Şunları da deneyebilirsiniz;
compiz --replace
eğer işe yaramaz ise şunu bir deneyin;
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop

repokse12

Burak öztürk üzgünüm sizin mesajınızı görmedim.13.04 ü silip 12.04 ü yükledim 13.4 e göre çok daha stabil ve sağlam :) ama yinede teşekkür ederim.Konuyu kapatabilirsiniz