[Çözüldü] Programı bağlı olduğu paketlere zarar vermeden kaldırmak.

Başlatan unpredict, 25 Temmuz 2013 - 20:58:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unpredict

Merhaba arkadaşlar debian'da yerine alternatiflerini yükliyeceğimiz bazı kurulu gelen programları synapticten kaldırırken bağlı olduğu paketlerde kaldırılsınmı diye soruyor.Bu paketlere zarar vermeden programı nasıl kaldırabiliriz.

Örneğin; debian ile kurulu gelen empathy programı yerine pidgini kurmak istiyorum.Empathy'i synapticten kaldırırken gnome ve gnome-core paketleride kaldırılacak diyor bunları kaldırısam sisteme zarar vericek demek istediğim bu paketlere zarar vermeden sadece programı nasıl kaldırabiliriz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Temmuz 2013 - 22:02:22

Kimsenin bu konu hakkında bilgisi yokmu?

heartsmagic

Burada önemli olan şu, bağımlılıklar nasıl ayarlanmış. Şimdi, empathy eğer kaldırılan paketlere bağlanmışsa benim önerim kaldırmadan diğer seçenekleri kurup denemek olacak. Zira kaldırmaya çalışman da sana sıkıntı verebilir. Neden Empathy için böyle yaptıklarını bilmiyorum açıkçası.

dpkg ile şansını deneyebilirsin:

sudo dpkg -r --force-depends empathy

Ancak, sistem bir yerde saçmalar mı, tekrar kendisini kurmak ister mi bilemiyorum. Ayrıca yukarıdaki kaldırma olayını işlem yapmadan sadece sonuçlarını görmek için şöyle yürütebilirsin:

sudo dpkg -r --force-depends  --simulate empathy
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unpredict

@heartsmagic sadece empathy ile alakalı değil gnome ile gelen hangi programı kaldırmak istesem bağlı paket olarak gnome ve gnome-core gibi paketleri gösteriyor örneğin shotwell en basitinden gnome ile gelen mayın tarlasını falan kaldırırken de aynısını gösteriyor.Sistemden kaldırmak için hiç br kesin yöntem yokmu ubuntuda software centerda mayın tarlasını sotwell i kaldırırken sorun olmuyordu.

heartsmagic

Ubuntu ve Debian'ın paket bağımlılık politikaları aynı olmayabilir, hatta aynı değildir. Debian'da senin yaşadığın durum normal mi bilmiyorum açıkçası, bir başka kullanıcıdan daha geri bildirim alabilirsek güzel olur.

Biraz bakındım, senin istediğin şey şu: http://unix.stackexchange.com/questions/32793/how-to-remove-gnome-games-package-without-removing-other-packages
Esasında daha önce de görmüştüm bunu ancak zahmetli olduğu için önermemiştim. Fakat sanırım başka yolu yok. Kısaca yapacağın şey kaldırılmasını istemediğin uygulamaları "elle kurulmuştur" diye işaretlemen. Bunu hangi aracı kullanıyorsan onunla yapabilirsin. apt-get için apt-mark varmış örneğin:

http://manpages.ubuntu.com/manpages/karmic/man8/apt-mark.8.html

Kısacası ellerini kirletmen lazım biraz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unpredict

@heratsmagic teşekkür ederim geri dönüş için

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 28 Temmuz 2013 - 05:04:14

@heartsmagic uzun uğraşlarım sonucunda çözümü bulmuş bulunmaktayım.Aynı sorunu yaşıyacak arkadaşlar için çözümü yazıyorum.

Programı kaldırmadan önce bu kodları terminale yazıp programı gnomeye zarar vermeden kaldırabilirsiniz.

# aptitude unmarkauto '?reverse-depends(gnome) | ?reverse-recommends(gnome)'
# aptitude unmarkauto '?reverse-depends(gnome-core) | ?reverse-recommends(gnome-core)'
# aptitude unmarkauto '?reverse-depends(gnome-desktop-environment)'\
' | ?reverse-recommends(gnome-desktop-environment)'