Openfire ayarları sıfırlanıyor

Başlatan melabaaa, 03 Haziran 2013 - 11:54:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

melabaaa

Değerli Arkadaşlar.

Ben Bilgisayarıma Openfire 3.8.2 kurdum. tüm ayarları yaptım. ertesi gün bilgisayarı yeniden açtığımda bütün ayarların silindiğini gördüm.
özel bir ayar mı yapmam gerekiyor. teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Haziran 2013, 10:06:26

neyse kimse evap vermedi
bende kendi göbeğimi kendim kestim

Önce bir düşündüm.....

dedim ki
bütün ayarlar siliniyor ise bu ayarlamaları engelleyen bir sistem olmalı diye düşündüm

buna göre bilgisayarın oturumunu açarken tum haklarımın elimde olması lazım ki işlemlerimi sorgulama yapmasın ve kayıtları geri silmesin dedim

ben Administrator olarak oturum açmama rağmen terminale komut yazarken sudo yazarak root yetkisi istiyorum.
o halde benim bu bilgisayarın oturumunu açarken root kullanıcı olarak açmama gerekli dedim.

bunun için root olarak açmak için ayarlamaları yaptım

bilgisayarı root kullanıcı olarak açtım
işlemlerimi yaptım

sonuç işe yaradı.

artık ayarlar silinmiyor.

heartsmagic

Normal değil, kaldı ki root olarak oturum açmak sistem kullanmak yapılmaması gereken bir şey.

Ayarlar dediğin neydi? Örneğin bir uygulama kurdun, sistemi yeniden başlattığında kurulmamış mı görünüyordu? Bu pek olası değil. Kısacası neydi o ayarlar ve şu an normal kullanıcı olarak hâlâ sorun yaşıyor musun?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

SUDO'yla yaptiginiz islem de kalici olur. Benim tek sormak istedigim bilgisayari yeniden baslattiginizda Openfire daemonunun otomatik olarak baslayip baslamadigi. Eger servis dosyasi yoksa kendisi baslamaz.

if

melabaaa

Çok ozur dilerim arkadaşlar.

bende ubuntu server 12.04 kullanıyordum

openfire kurdum.

sonra içeriğine kullanıcı tanımlamalarını yapmıştım.

herşey tamam dedikten sonra bilgisayaraı kapatıp açtım
sonra tekrar openfire yi çalıştırdığımda openfire sanki hiç kurulmamış gibi kurulum ekranına geçtiğini gördüm.

tekrar kurulum yapınca da tüm kullanıcıların silindiğini daha doğrusu olmadığını gordum.
daha sonra root kullanıcı olarak serveri çalıştırdığımda problem olmadı kurulum silinmemiş kullanıcılarda aynen yerinde duruyordu.

bundan sonra root kullanıcı olarak açmaya karar verdim...
güvenlik açısından sorun olurmu bilmiyorum.

heartsmagic

Bu silinen kullanıcılar Openfire'a ait bir şey mi? Ayarların başa dönmesi de ona ait haliyle. Başlığı değiştirsek fena olmayacak.

Asıl konu içinse @cagriemer'in dediği gibi Openfire arkada çalışıyor mu çalışmıyor mu, çalışmıyorsa servisi sudo ile başlatmaya çalıştığında ne oluyordu sorularına cevap arayabiliriz.
Sunucuyu root olarak çalıştırmak diye bir şey yoktur. Sistem zaten açılır, bir kullanıcı giriş yapsın yapmasın hizmet etmeye devam eder. root olarak giriyorsun ve ek olarak ne yapıyorsun sen?

melabaaa

evet silinenler openfire ile ilgili kullanıcı tanımlamaları gidiyordu.

ben openfireyi çalıştırıken

/opt/openfire/bin ./openfire start şeklinde çalıştırıyordum

açıcası sudo ile mi çalıştırdım yoksa böylemi hatırlamıyorum.

şimdi arkadaşlar ben bu ayarları yaptıktan sonra internete bağlanma sorunu yaşıyordum her seferinde /etc/resolv.conf dosyasını değiştiriyordum. bende formatlayıp ubuntuserver 13.04 u kurdum.
gene root kullanıcı olarak açıyorum. openfire 'i kurdum. dediğim gibi root kullanıcı olarak ayarları yaptım

open firede sorun gorunmuyor da şimdi Açılış uygulamalarına openfireyi eklememe rağmen otomatik başlamıyor  onu nasıl halledebilirim acaba ?

heartsmagic

ln -s /opt/openfire/bin/openfire /etc/init.d/openfire
update-rc.d openfire defaults

root ile yukarıdaki işlemleri yaparsan muhtemelen iş görecektir. Sen açılışa nasıl ekledin sunucu üzerinde?

melabaaa

ben sunucuyu kurduktan sonra daha rahat kullanabilmek amacıyla Gnome Masaustu kurdum

oradan en ustteki ikona tıklayınca açılış uygulamalarına openfire yi eklemiştim.

heartsmagic

Kendisinin bir servis olarak çalışması gerekiyor olabilir, dediğim şeyi denedin mi?
Bu şekilde ekledikten sonra bir sonraki sistem başlangıcında başlaması gerekiyor, tabi bir sorun olmazsa.

melabaaa

evet denedim sistem açılınca otomatik openfire çalışıyor artık. teşekkür ederim yardımınız için .

şimdi ki sorun internete bağlanma sorunu.

bizim şirkette ki güvenlik duvarında dhcp bulunmuyor yani ipleri guvenlik duvarına tanıtıp sonra internete çıkış alabiliyoruz . dolayısı ile tüm bilgisayarlara ip leri elle atıyoruz.

bunun la beraber DNS ayarlarını da elle yapılandırmamız gerekiyor.

Serverin ip adresini statik ip yaptı sorun yok fakat her açılışta DNS ayarlarını sıfırlıyor. bende /etc/resolv.conf dosyasını düzenleyerek internete çıkıyorum . her sabah işm öncelikle bu oldu.

DNS ayarlarını sabittlemenin bir yolu vardır mutlakada nasıl?

if