Mint Kurmaya Çalışırken ki hatalar !

Başlatan ozdilek, 02 Haziran 2013 - 17:42:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozdilek

Merhaba arkadaşlar bilgisayarıma dün itibariyle Ubuntu 13.04'ü kurmuştum ama daha sonrasında hep aklım Mint'ta olduğundan dolayı onu kurmak istedim, bölümlemede önceden kurduğum tüm dosyaları change'in yanında olan - işareti ile silip hepsini biçimlendirdim ve tekrardan gerekli düzenlemeleri yapıp, kurmayı denedim fakat, kurulmadığı gibi, bios'umda HDD kayboldu ve şu anda ne yapacağımı bilemedim ...

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

guopx

Tüm diski biçimlendirdiyseniz zaten herhangi bir işletim sistemi başlayamaz ama BIOS'da hdd'nin kaybolması sadece biçimlendirmeyle olacak iş değil.
Mint'in canlı medyasından başlatamıyor musunuz?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

ozdilek

Çok yeniyim o nedenle canlısını bile bilmiyorum, usb ile kurulum yapmak zorundayım, kurulumdan önce deneme olarak kullandığımız işletim sisteminde herhangi bir şey yaparak sorunu çözmem mümkün olur mu?
Ayrıca şu durumda cihazımda Ubuntu'da olsa razıyım Mint olsa da razıyım

guopx

"Kurulumdan önce deneme olarak kullandığımız işletim sistemi" dediğin şey canlı sistemdir işte  :) Şimdi ilk iletinden tüm bölümleri biçimlendirdiğini anlıyorum dolayısı ile yeniden grub2 kurmak bir işe yaramayacak. Elinde kurulum usb'si ya da cd'si varsa bilgisayarı kurulum medyasından başlatıp sıfırdan kurman gerekli. Hangi aşamada problem yaşıyorsun? Usb a da cd ile senin deyiminle "deneme olarak kullandığımız işletim sistemi"'ni başlatabiliyorsan sıfırdan kurulum yapabilirsin.

ozdilek

Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler, sıfırdan kurulum yapmayı şimdi bir kez daha deneyeceğim. Ama anlamadığım bir şey var ki BİOS'umdan neden silindi HDD ve SSD diskim bir türlü çözemedim.

guopx

Çok derin bilgim yok ama belki boot edilecek sistem olmadığından listeden çıkarılmış olabilir ama yine de gösterilmesi gerekli diye düşünüyorum fiziksel olarak bağlı ise. Siz sıfırdan kurlumu yapın sorun olursa buraya geçin bakılır :)

if

@ozdilek, BIOS'tan silindi derken ne demek istiyorsunuz? Silindiğini nereden çıkarıyorsunuz?

ozdilek

Silindi derken şunu kast etmek istiyorum, önceden BİOS'ta HDD gözüküyordu fakat şu anda ne yazık ki hiç gözükmüyor, acaba herhangi bir sistem kurulu olmadığından mı gözükmüyor, yoksa başka yerlerde bir yanlış mı var, fakat Linux kurulma aşamasında bölümlendirme yaparken SSD diskimde HDD diskimde gözükmekte.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2013 - 18:42:18

Çok şükür ki sorun çözüldü ve kurulum başarılı bir şekilde sonlandı, sizlere de çok teşekkürler.

if

Gözükmeme işini anlamadım ama kurulum yaparken dahili diski görebilmeniz bizim için yeterli. @guopx'in dediği gibi canlı usb'yi takın, Ubuntu'yu kurmadan dene deyin, masaüstüne düştükten sonra Gparted'dan dahili diskin durumuna bakabiliriz.

ozdilek

Sorun şu şekilde çözüldü, daha önce / olarak SSD diskimi seçiyordum ama şimdi bunu HDD ye kurdum swap alanını SSD den aldım ve bu şekilde yaptıktan sonra hem kurulum başarıyla oldu hemde BİOS'ta SSD ve HDD gözükmeye başladı :)

Merak ettiğim tek bir soru kaldı: Mint kurmak istesem disk bölümlendirme kısmında mint içinde ayrı bir takas alanı oluşturmam gerekir mi?

guopx

ozdilek

if

@ozdilek, swap alanını SSD üzerinde kullandığınız takdirde SSD'den faydalanacağınızı düşünmüyorum. / bölümünü SSD, /var ve swap'ı HDD üzerinde oluşturabilirsiniz.