[Çözüldü] windows7'nin yanına ubuntu 13.04 kuramadım

Başlatan batkitar, 19 Eylül 2013 - 14:42:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

batkitar

Merhabalar,

Ubuntuyu yaklaşık bir haftadır kurmaya çalışıyorum, aslında kurduğumu sanıyorum ama bilgisayarda gözükmüyor. Şuan bilgisayarımda WİN7 kurulu, bilgisayar açılırken işletim sistemini sormadan direk windows başlıyor. "EasyBCD" programıyla düzeltmeye çalıştım, bu programla işletim sistemi sorma ekranı çıkıyor fakat linux'u seçince aşağıda yazdığım yazılar çıkıyor :

" Windows failed to start  "    bu yazının altında çözüm yollarını yazmış daha sonra da

File: \NST\nst_linux.mbr
Status: 0xc000000f 

yazıyor... Ne yapmam gerek ?

heartsmagic

Ubuntu ne şekilde kurulu? Gerçek bir bölüme mi kurdun yoksa WUBI ile mi denedin?
Neden EasyBCD programını kullandın, Grub hiç mi görünmüyordu? Eğer bölüm olarak ayırdıysan ve oraya kuruldu görünmüyorsa yani boşsa zaten ortada bir sorun var demektir.
Eğer cidden kurulduysa ve illâ EasyBCD ile iş görmek istiyorsan Linux girdilerini silip tekrar girmeyi dene, ancak doğru bölümleri göstermeye çalış.

Temiz bir öneri arıyorsan: Grub kullan. Kurulum gerçek bir kurulumsa bu öneri geçerli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

batkitar

WUBI'yi kullanmadım, D'den 40 GB ayırıp oraya kurduk. 40 GB'lık bir bölümü gösteriyordu, portable olarak da bilgisayara kurulu olan Ubuntu'ya bağlanabiliyordum. Şimdi o 40 GB'lık kısmı biçimlendirdim (yani sildim). Kurulum basamaklarını izleyerek tekrar kuracağım. Yeniden kurulumla ilgili tavsiyeleriniz varsa bilmek isterim.

Windows 32 bit, kurduğum ubuntu ise 64 bit idi. Acaba sorunun kaynağı bu olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Eylül 2013 - 17:17:07

Bu arada bilgisayarda 64 bit.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Eylül 2013 - 17:27:23

Şunu da sormak istiyorum, ilk yüklediğimizde ayrılmış olarak 40 GB'lık bölümü dolu gösterdiği halde neden bilgisayar açılırken işletim sistemi seçme ekranı çıkmıyordu ? Bu sorunu nasıl çözebilirim ? root'a bağlanıp forumlarda olan kodları yazmıştım ama yine de sorun çözülmemişti !

gecegezen

Windows'un 32 bit olması ubuntu acısından biqr sorun olmaz 32 veya 64 bit ubuntu kurabilirsiniz. Burada önemli olan işlemciniz ki onun da desteği var zaten demişsiniz.
İşletim sistemini seçme ekranın için ubuntu grub2 kullanıyor ki forumda grub2 yeniden kurmak ile ilgili sabit bir konu ve birbirinden güzel 3 yöntem var. her hangi birisi işinizi görür.
Görmeme sebebine gelirsede büyük olasılıkla ubuntu kurduktan sonra windows tekrar kurdunuz veya windows üzerinden açılış kaydı ile ilgili bir şeyler yaptınız. Windows ta grub'u silip kendi açılış yöneticisini kurdu ki o windows'u görmüyor. Easybcd gibi programlar varlığını duydum ama grub varken pek gerek duymadım. Yani yetekneklerini çok fazla bilmiyorum. Linuxleri açamayabilir.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

batkitar

Orda yazan yöntemlerin birincisini denedim, işlem sonunda hata olmadığını da söyledi ama yine olmadı ! Yani çözemediğim farklı bir durum var...

heartsmagic

Tekrar kurulum yaptın mı? Aynı sorun mu çıktı?
Canlı CD ile bazı çıktılar isteyebiliriz senden, Ubuntu'yu açıp bir şekilde foruma gelmen lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

batkitar

Şu  kurulum süreci boyunca iki sefer windows kurmak zorunda kaldım. Daha önce ubuntu kurmuş (şuan aktif olarak kullanan) biriyle kurulumu yaptık fakat sorunu bir türlü anlayamadık... Siz belirli bir vakit belirlerseniz o saatlerde burda olmaya çalışayım. Şuan ubuntu kurulu değil, bugün tekrar kuracağım. Acaba WUBI'yle  mi kursak ? Çözüm yöntemi olarak aklınıza gelen daha radikal çözümlere de açığım.

if

@baktikar, Ubuntu canlı cd/usb'yi takın, "Ubuntu'yu kurmadan dene" seçeneğini seçin; masaüstüne düştükten sonra ctrl+alt+t ile uçbirimi açıp sudo fdisk -l çııktısını geçin.

batkitar

Kusura bakmayın sorunun seyri biraz değişti şimdi:

Bilgisayara tamamen format attım, önce ubuntuyu kurdum ardından Win7'yi kurup gerekli işlemleri yaptım ve hiçbir sorun yoktu. Sonra daha öncelerden yedeklediğim Win7'nin Image'nı Win7'nin olduğu yere yükledim. Şuan bilgisayar açılırken siyah ekran çıkıyor... O şekilde kalıyor!

if

batkitar

Tamam olur şimdi yapıyorum. Bilginiz olsun diye söylüyorum şuan da terminale yazdığım kod ve çıkan cevap şu şekilde :

ubuntu@ubuntu:~$ sudo ls/mnt
      sudo: ls/mnt: command not found

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Eylül 2013 - 00:33:13

Yeniden grub2 kurulumu yaptım ve oldu... Yardım eden herkese ve bu forumun hazırlanmasında emeği olanlara çok teşekkür ederim...

if

Rica edderiz. Çözüldü etiketi alalım: cozuldukonusu

batkitar

O da tamamdır, hayırlı geceler, tekrardan teşekkürler...

if