Yeni taktığım hdd açılmıyor

Başlatan bachigai, 26 Mayıs 2013 - 20:41:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bachigai

Evet yine ben, yine bir hdd problemiyle karşınızdayım,

Bilgisayara 500 gb hdd bağladım malesef açılmıyor. Şöyle bir hata veriyor:

"500 GB Birimi" öğesine erişilemiyor

Error mounting /dev/sda1 at /media/bachigai/AEC4BD2BC4BCF6A5: Command-line `mount -t "ntfs" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,dmask=0077,fmask=0177" "/dev/sda1" "/media/bachigai/AEC4BD2BC4BCF6A5"' exited with non-zero exit status 14: The disk contains an unclean file system (0, 0).
Metadata kept in Windows cache, refused to mount.
Failed to mount '/dev/sda1': Operation not permitted
The NTFS partition is in an unsafe state. Please resume and shutdown
Windows fully (no hibernation or fast restarting), or mount the volume
read-only with the 'ro' mount option.

guopx

Eğer o disk hibernate edilmiş bir windows'tan alınmış ise Diski aldığınız bilgisayara takın windowsu başlatın ve normal olarak tekrar kapatın (hibernate ile değil)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

bachigai

Daha önce yine ubuntuda kullanmıştım ama 12,04 sürümünde. Normal olarak kapattım diski çıkardım. Sonra 13,04 sürümünü yükledim. 12,04 sürümünde açılıyordu.

guopx

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/baglan -o force
Bunu dene  /dev/sda1 kısmını hdd'ye göre değiştir
DÜZELTME: /media/baglan diye bir dizin olmadığı için hata verecektir
şöyle dene
sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /mnt -o force
sudo -H nautilus /mnt
ile ulaşabiliyor musun diske?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

sem

Aynı hata ile değil fakat farklı bir hata (ne olduğunu anımsayamıyorum şu anda)

http://linux.die.net/man/8/ntfsfix

Şu uygulama yardımı ile bir komut ile düzeltmiştim fakat şu an araştırabilecek fırsatım yok. Belki bu taraftan kazırsanız sorunu çözebilirsiniz. Kolay gelsin.

(Şu an Windows üzerinde olduğum için doğrudan deneme şansım o nedenle doğru komutu bulamıyorum)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bachigai

"no hibernation or fast restarting" diyor muhtemelen hibernite olabilir ilk mesajda söylediğiniz gibi, ama şu an windows ya da başka bir linux sistemi yüklü değil yarın başka bir bilgisayarda deneyeceğim

if

@bachigai, imlâya dikkat ederseniz memnun olurum.

Windows'u tamamen kattığınızdan emin olun. Uykuya alma ya da Window'sun hızlı başlaması için son zamanda getirdiği bir 'yenilik' olan uykuya alma gibi bir şey yaptıktan sonra Ubuntu üzerinden bağlayamazsınız o bölümü.

sem

Dahili harddisk içerisinde Windows Sistemi de kurulu. Geçenlerde aynı hatayı aldım, Ubuntu üzerinde iken Windows'un kurulu bölüme girmeye çalışında. Fakat bu hata ile beraber isterseniz xxx komutunu yazarak bağlayabilirsiniz diyordu, yanılmuıyorsam force içeren bir konuttu, bağlamaya zorluyordu disk bölümünü. 

Siz de bu gibi bir uyarı veriyor mu? Hatanın tüm çıktısı bu kadar mı?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

bachigai

Başka bir sistemde deneyemedim malesef. Dün biçimlendirdim mecburen, artık normal çalışıyor.

heartsmagic

Hatada sorunu söylüyor esasında, o da @if'in işaret ettiği nokta. Windows'u aynı şekilde kapattığın sürece benzer sorunu yaşaman muhtemel. Konuyu etiketlemeden kapatıyorum, fakat önerileri dikkate al lütfen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.