[Çözüldü] Ubuntu ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak ve Dark usb mobile tv kartı

Başlatan aysberg313, 25 Ekim 2013 - 15:50:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aysberg313

Herkese selamlar, iyi forumlar ve hayırlı cumalar. Bu üçüncü Linux denemem daha önce iki kez Mint kurup ikisinde de kullanamadığım için bir haftayı dolduramadan silip Windows'a dönüş yapmıştım. Bu sefer Ubuntu 13.10 yükledim sanırım bir hafta doldu şuan için sorun yok kaldırmayı da düşünmüyorum ancak iso dosyasını kurulum için UNetbootin ile usb belleğe yazmıştım. İso dosyasıyla işim bitti ancak usb belleği formatlamak istemiyorum iso dosyası belleğin içinde kalacak şekilde arta kalan kısmı kullanabilir miyim? 3-4 gb kadar boş alan var bu alanı böylece kullanabiliyor muyuz usb bellek olarak iso etkilenir mi?

İkinci bir sıkıntı ise, Windows 7 de Dark usb mobile tv kartı kullanıyordum (Cihazın linkini aşağıya ekledim.) ama malumunuz kartın Linux desteği yok ben de Wine ile kurdum. Ama çalışmıyor sanırım DirectX ile ilgili. Biraz araştırdım sanırım Linux'ta DirectX 9 üstü desteği yok. Ekran kartı AMD Radeon HD 6570. Ekran kartının DirectX desteği ise v11. Bu çıkmazı nasıl aşabilirim tv kartını kullanabilmenin yöntemi var mı?

http://www.dark.com.tr/cevre-birimleri/tv-karti/dark-zaman-ayarli-kayit-ozellikli-harici-mobile-usb-analog-tv-karti.html

Uzattığım için kusura bakmayın forumda ilk mesajım biraz tadını çıkarmak istedim :) Neyse sabrınız ve ilginiz için çok teşekkürler iyi forumlar.
Sevmezdim kabuklu yemiş, Linux çekirdeği tadıncaya dek !..

tefoski

- Linux işletim sisteminde; G Parted ile usb diske bakın

- Tanımsız bölüm varsa ( bazı seçimlerde usb aktarıcılar tek bölüme .iso yazıyor  )
- GParted ile tanımlayın- biçimlendirin - kullanın 

- Tek bölümlü görünüyorsa root terminal ekranında,
- . ,iso dosyayı usb belleğe dd komutu ile aktarırsanız,
-   usb bellekte .iso yazılı kısım dışındaki alanı kullanabilirsiniz .

dd if=ubuntu-12.045.iso of=/dev/sdb " ( sdb tanımlamasını araştırın )

Resimli açarsözü ; https://plus.google.com/105481327042934321040/posts/iyZ8RfhRLoX
BirDost

aysberg313

tefoski teşekkürler

ubuntu üzerinden gparted ile kontrol ettim dediğin gibi diski tek bölüm olarak görüyor. dd ile işlem yapmadan önce gparted ile çalışmayı denedim. gparted da bölümünün üzerine sağ tıkladığında açılan menüde yanılmıyorsam "taşı/değiştir" gibi bir seçenek var. bu seçenekle tek bölüm olan diski ikiye bölme şansı var ama hata veriyor henüz desteklenmiyor galiba üzerinde çalışılıyormuş belki ileri ki dönemlerde kullanılabilir olur.

Her neyse usb belleği formatlayıp iso dosyasını masaüstüne kopyaladıktan sonra dd if=ubuntu-13.10-desktop-amd64 of=/dev/sdc komutuyla iso yu belleğe yazdım ama gparted ı açtığımda ard arda hatalar vermeye başladı. usb bellek gparted da tek parça windows 7 disk yöneticisi üzerinde 3 parça olarak görünmeye başladı. biraz uğraştıktan sonra diski kullanılabilir hale getirdim. neyse yine uzattım yarın bir deneme daha yapacağım sonucu yazarım tekrar teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ekim 2013 - 00:35:40

Şimdi tekrar denedim. Aynı sorunu yaşadım, verdiği hatayı tam hatırlamıyorum ama bayağı uzun bir hata, içinde "fake ms-dos" falan geçiyor. Bölünen arta kalan 6 gb'lık kısmı diskler yazılımıyla biçimlendirmek istedim o da olmadı.

heartsmagic

USB bellek için lütfen tam olarak hatayı buraya geç. Metin olark vermiyorsa ekran görüntüsü olarak geçebilirsin. Metin olarak veriyorsa lütfen buraya kopyala yapıştır yap: kodetiketi

TV kartı içinse Wine ile falan uğraşma. Wine donanım seviyesinde destek vermez, verse de verimli olmaz. Şansın varsa sürücüsü için bizim tarafa bakarsın. Ancak, öncelikle sormak istiyorum kartın çalışmadığını nasıl anladın?

Kartın bilgilerini şu şekilde bize geçebilirsin:

lsusb
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aysberg313

Biraz önce işlemi üçüncü kez uyguladım yine aynı sonucu aldım özetle fat32 olarak biçimlendirimiş usb belleğe dd komutu ile .iso dosyasını yazdırdıktan sonra GParted'ı açtığımda gelen ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum.

Tv kartı ile ilgili olarakta ürünle birlikte verilen cd nin içini masaüstüne koyaladıktan sonra exe dosyasını wine ile kuruyorum, kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı çalıştırmak istediğimde hiçbir şey olmuyor, hata bile vermiyor. Fare imleci birkaç saniye dönüp duruyor ama hiçbir şeyçalışmıyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Belleği GTP yapmış mıydın? zira verdiği bildirim o nedenle. Eğer GPT yapmadıysan soruya hayır diyebilirsin.

TV kartın için bir önceki iletimi tekrar oku lütfen. Wine dediğim gibi kullanılmaz, senden bilgi istedim o iletide. ctrl+alt+t ile açacağın yerde orada gördüğün komutu uygulayarak çıktısını buraya kod etiketi içinde geçebilirsin. Kod etiketi için: kodetiketi

Ayrıca, kartın çalışıp çalışmadığını Wine ile kurduğun bir uygulama ile denetleme. Dediğim gibi zaten donanımsal taraf için uygun olmadığı için sürücüler çalışmaz. Sen normal bir şekilde Linux tarafındaki bir TV kartı uygulaması ile deneyeceksin bunu. Kaffeine güzel bir uygulamadır. Forumdaki tv kartı konlarına bakabilirsin.

aysberg313

lsusb

komutuyla aldığım cihaz bilgisi aşağıda:

Bus 001 Device 002: ID 1f4d:0237 G-Tek Electronics Group

Kaffeine yazılımıyla görüntü almayı deneyeceğim teşekkürler. Bellekle ilgili olarak evet GTP yapmadım zaten ne olduğunu bilmiyorum ancak bildirim ekranına hayır diyerek geçtiğimde bellek ile ilgili işlem yapmak istediğim de aşağıdaki hatayı alıyorum

dev/sdd aygıtında hiç bölümlendirme tablosu bulunamadı

Aygıt/Bölümlendirme tablosu üzerinden yeni bir bölümlendirme tablosu oluşturmamı istiyor ama bu seferde bellekteki veriyi silecek şuan iso dosyası belleğe yazılmış durumda sorun yok benim yapmak istediğim, konuda ki ikinci mesajda tefoski'nin tarif ettiği gibi bellekteki iso dosyasından arta kalan kısmı usb depo olarak kullanmak ama dev/sdd bölümünü dd ile yazdığım halde iki bölüm değil tek bölüm olarak görüyor ve bölüm üzerinde işlem yaptırmıyor. GTP ile ilgili bir sorun sanırım şu an onu araştıyorum.

heartsmagic

aysberg313

Birebir aynı değişen hiçbir şey yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ekim 2013 - 18:18:21

Kaffeine ile görüntü alamıyorum sanırım dijital tv kartı destekliyor. Ben tv yayınını windows 7 de receiver ı component bağlantı ile usb tv kartına bağlayarak ve cihazın yazılımından av seçeneğini seçerek tv izliyorum. Av seçeneği bulunan bir yazılım bulabilirsem sanırım olacak.

heartsmagic

Belleğin içinde illâ ISO olmasını istiyor musun? Ortalık biraz karışmış çünkü. Şimdi GTP olaylarına girsek, diski çevirmeye çalışsak falan sonuç olarak sıfırlanacak her şey.

TV kartı konusunda esasında cahil sayılırım. Bilgim cidden yüzeyseldir zira hiç o donanıma sahip olmadım. Fakat, öncelikli olarak yapman gereken şey senin işaret ettiğin şeydir. Bir uygulama ile kartın çalışıp çalışmadığını denemeden sürücü avına çıkmak belki de zaman kaybetmek anlamına gelecektir. Yine de kabaca bakınca şu cevaplanmayan veya çözüm bulunamayan başlıklar geliyor karşımıza:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1673123
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+question/205466
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&t=114542

Ancak şurada senin kartın "sanırım" desteklenenler arasında:
http://cateee.net/lkddb/web-lkddb/DVB_CORE.html

Alıntı Yapvendor: 1f4d ("G-Tek Electronics Group"), product: 3000
vendor: 1f4d ("G-Tek Electronics Group"), product: 3100
vendor: 1f4d ("G-Tek Electronics Group"), product: 9016
vendor: 1f4d ("G-Tek Electronics Group"), product: b803 ("Lifeview LV5TDLX DVB-T [RTL2832U]")

Dediğim gibi denemeden doğrudan bir şey söylemek sanırım güç.

aysberg313

heartsmagic ilgin için çok teşekkür ederim geç cevapladığım için kusura bakmayın bir süredir bilgisayara vakit ayıramadım.

tv problemini şimdilik çözdüm sayılır tvtime yazılımı ile sorunsuz şekilde görüntü aldım ama ses yok o da sanırım ayarları ile ilgili biraz kurcalamam gerekecek gönderdiğin linkleri de incelemeye devam ediyorum ama ingilizcem çok iyi olmadığı için biraz karışık geldi.

iso dosyası bellekte kalacak şekilde usb belleği kullanmak istememin sebebi dvd-writer ım yok usb yi bu şekilde kullanabilmek çok işime yarayacaktı onu araştırmaya devam edeceğim ilgi için herkese tekrar teşekkürler

tefoski

- Çalışan - Kurulan USB oluştuımak,
- dd komutu ile Linux'da çok kolay olmasına karşın,
- nedense bazen beklenmedik sorunlar çıkıyor.
- Benim kullandığım,
- size de sorun çıkartmayacağını düşündüğüm,
- uygun .iso dosya U.12.04 LTS;  http://yadi.sk/d/P-ppWaMFBr5aK
- İstediğiniz gibi iki bölüm oluşturan aktarıcı ; http://blog.oguzkirat.com/usb-aktarici/

- USB disk'de ne varsa silin,
- tüm tanımlamalardan ( dertlerden ) kurtulmak için,
- USB belleğe GParted'da "aygıt" - " yeni bölüm oluştur " işlemini uygulayın,
- sonrasında,GParted ile " bölüm" - " yeni "  işlemi ile USB ye yeni tek bölüm tanımlayın,
- USB belleği fat32 ile formatlayın,
- USB belleği " boot "başlatılabilir yapın >>>
- .iso dosyayı aktarıcı ile aktarın,
- aktarıcı .iso dosyadan çalışan - kurulan Linux oluşturuyor,
- bu işlem 700 MB kadar yer kaplıyor,
- diğer bölümü boşta bırakıyor ...

- USB belleği boşta kalan ikincin bölümünü
- GParted ile fat32 veya ntfs olarak formatlayın,
- kullanın ... 

BirDost

aysberg313

Linkler ve anlatım için çok teşekkür ederim. Bu konunun bu kadar uzamasını istemezdim kusura bakmayın.

Usb belleği bir arkadaşıma verdim ödünç olarak teslim alır almaz deneyeceğim tekrar teşekkürler.

aysberg313

Tekrar merhabalar. tefoski tarif ettiğin şekilde USBTransfer 3.0.1 ile bugün bir deneme yaptım. Sonuç değişmedi, muhtemelen ilgisi yok ama usb belleğin marka modelinden kaynaklanan bir durum da olabilir. Ama bu arada XBOOT adında bir aktarıcıyı keşfettim. Sanırım Linux versiyonu yok, Wine ile kurmayı denedim o da olmadı ama Windows 7 altında sonuç aldım. Kullanışlı bir program, usb belleğe aynı anda birden fazla iso dosyası aktarabiliyor. Abim 8 farklı iso dosyasını yazdırdı belleğe, aktarım sırasında Windows ve Linux sistemler ayrı ayrı gruplandırılıyor ve kurulum esnasında birden fazla işletim sistemi arasından istediğinizi seçerek kuruluma başlıyorsunuz. Bellekte arta kalan bölümü de herhangi bir işlem yapmadan usb depo olarak kullanabiliyorsunuz. OEM ci arkadaşlara öneririm.

TV kartının ses sorununu henüz çözebilmiş değilim. O konuya da tv kartları bölümünden devam edeceğim.

@heartsmagic, @tefoski ilginiz için tekrar teşekkürler.