[Çözüldü] Ubuntu'nun kurulum ve çalışması hakkında

Başlatan fotoedo, 17 Nisan 2013 - 17:35:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fotoedo

Arkadaşlar merhaba,
Öncelikle, bu konu forumda var mı yok mu bilmiyorum, yer işgal ettiysem kusuruma bakmayın.
Ubuntu resmi sitesinden son sürüm olan Ubuntu desktop 12.10'u indirdim. Yaklaşık 753 MB.
Ama ilk olarak yaklaşık 1 veya 2 MB'lık bir dosya indirdim, o program ile 2 saat dosyanın indirilmesini ve yüklenmesini bekledim.
Bittikten sonra bilgisayar yeniden başlatıldı ve sonrasında kodlar çıktı.
Sürekli ve bitmeyen kodlar.
Sanırım konfigürasyon yapılıyordu ama 1 - 1.5 saat sürmesine rağmen bitmedi.
Ben de bilgisayarı kapattım ve açıldığında Ubuntu'yu seçtim.
Seçtikten sonra 5 dk. gibi bir süre bekledim ve sonrasında çok yavaş açıldı.
Kullanmak, dosya açmak imkansızdı.
Arkadaşım Ubuntu'nun Windows'tan daha hızlı bir şekilde çalışacağını söyledi ama imkan yok. Çok çok yavaş çalışıyor.
Bilgisayarım eski, özelliklerini yazayım bilgilendirici olur.
1.86 Intel Centrino tek işlemci,
128 MB Ekran Kartı,
512 MB Ram,
32 Bit,
Windows'ta Internet explorer açamıyorum, sürekli kasıyor. Google Chrome ve Mozilla yüklü, onları kullanırken flash içerikli sayfalar çok takılıyor ve sonrasında bilgisayar sürekli yavaş çalışıyor.
Skype açamıyorum, kamerayı açtığım anda bilgisayar internet bağlantısını kesiyor, dolayısıyla da skype kapanıyor.
Ubuntu'yu sadece internet için, daha doğrusu skype için kullanmak istiyorum.
Nasıl kuracağımı, nasıl hızlandıracağımı söylerseniz sevinirim.
İlk kez bilgisayara Ubuntu kurdum ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum.
Yardımcı olursanız çok sevinirim,
Esen kalın.

matrax_41

Wubi ile windows üzerinden kurmuşsun. Amacın buysa zaten problem değil ama iso dosyasını indirdiğine göre normal kurulum yapacaktın sanırım. Windows üzerine kurduğunu silip normal kurulum yapmalısın. Forumda kurulumla ilgili bilgiler var.

sipazilla

@fotoedo senin sisteminde ubuntu sağlıklı çalışmaz o yüzden lubuntu yüklemelisin. lubuntuyla ubuntu arasındaki fark ise unity masaüstü yöneticisine sahip ubuntu daha modern masaüstü ortamı sunarken lxde masaüstü yöneticisine sahip lubuntu daha hafifdir ve eski bilgisayarlarda gayet güzel çalışır. bunun dışında hiç bir fark yoktur en güncel programları kurabilirsin. bunun dışında sen wubi dediğimiz araçla win sisteminin içine kurulum yapmışsın bunun yerine kurulum kalıbını usb veya cd te yakarak kurulum yaparsan daha iyi olur. Lubuntunun üzün dönem destekli kurulum kalıbını aşağıdan indirebilirsin

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/12.04/release/

fotoedo

Anladığım kadarıyla elimdeki ubuntu kurulum dosyasına artık ihtiyacım yok. Çünkü dediğiniz gibi Lubuntu yüklenecek.
Verdiğiniz linke baktım ama birçok bağlantı vardı, hangisine bakacağımı, hangisini indireceğimi bilemedim.
Sanırım en üstte bulunan "PC (Intel x86) desktop CD" seçeneğini seçmeliyim.

Şu an 688 MB'lık Lubuntu dosyasını indiriyorum. Flash Disk'e atıp ordan yüklemesini yapacağım sanırım.
Sonrasında karşıma neler çıkacak hiç bilmiyorum. Çünkü Ubuntu yüklerken çok fazla kod çıktı ve çok uzun bir süre beklememe rağmen sonuç alamadım.
Yavaş çalışması da cabası.
Umarım böyle bir sorun olmaz.

Ayrıca, yine Lubuntu'yu Windows üzerine kuracağım sanırım. Çoğu kişi Bios'a girmek gerektiğini yazmış, bu forumdan önce internette bu tür yazılar okumuştum.
Umarım Bios'a girmeme gerek yoktur çünkü pek anladığım da söylenemez.

Teşekkür ederim yardımlarınız için, umarım sağlıklı bir şekilde Lubuntu'yu kurabilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Nisan 2013 - 16:30:41

Ayrıca, Lubuntu kullandıktan sonra herhangi bir driver yüklememe gerek olacak mı ?
EKran kartı, cd sürücüsü vs.. ?

sipazilla

32 bit kurulum kalıbı
Alıntı Yaphttp://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/12.04/release/lubuntu-12.04-desktop-i386.iso

64 bit kurulum kalıbı
Alıntı Yaphttp://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/12.04/release/lubuntu-12.04-desktop-amd64.iso

bazı p4 işlemciler 64 bit destekliyor benimkide bunlardan birisi, sizinki desteklemiyorsa 32 bit kalıbını indirin.

Unetbootin programıyla indirdiğiniz kalıbı taşınabilir belleğe yazın
Alıntı Yaphttp://unetbootin.sourceforge.net/

Ama herşeyden önce kurulum aşamalarını bilmediğinizi farkettim. Öncellikle şunu belirteyimki kurulum sırasında herhangibir komutla karşılaşmıyorsunuz. Hatta ubuntu ve türevlerini kullanırken forumda yardım almak dışında komut satıruyla işlem yapmanıza dahi gerek yok. Öncelikle kuruluma başlamadan bir kaç kurulum belgesi okuyunuz mesela
Alıntı Yaphttp://doctus.org/showthread.php?t=46877

Bu videoda 3:40 dan sonra lubuntu kurulumu adım adım anlatılıyor bunuda seyredin
Alıntı Yaphttp://www.youtube.com/watch?v=mOJgndgSt00

kurulum yaptıktan sonra driver yüklemenize gerek yok, sadece yazılım deposundan kodekleri kuracaksınız o kısmı kurulumdan sonra konuşalım. Açıklaması bayağı uzun aslında kullandıkça anlayacaksınız, forumda arama yaparak sebeplerini bulabilirsiniz.

Ve en önemli husus evet bilgisayarı harici bellekten başlatmalısınız bunu kimi bilgisayarlarda açılış sırasında f12 kimi bilgisayarlarda del tuşlarıyla yapıyoruz kiminsinde ise bios menüsüne girmek şart. Ama siz mümkünse cd ye yazıp bu şekilde kurulum yapın böylece bios ayarlarından kurtulma ihtimaliniz olabilir.

Eğer hala kurulum yapmadıysanız şuanki disk bölümleriniz hakkında beni bilgilendirirseniz daha ayrıntılı yardım edebilirim. Kolay gelsin.

not: Sakın gözünüz korkmasın lubuntu kurulumu çok basittir. siz sadece hangi disk bölümüne kuracağını söyleyeceksiniz onun dışın sadece dil seçip kullanıcıadı, şifre oluşturuyorsunuz

fotoedo

Şu an Lubuntu'yu kurdum ve Lubuntu Chromium'dan yazıyorum. Gayet hızlıymış. Ama flash player ve Skype yükleyemedim, Ubuntu sürümleri mevcut ama Lubuntu yok, bunları ve diğer kullanışlı programları nerden kurabilirim ?

Kurulum sırasında Lubuntu'ya 15 GB'lık yer verdim, ne olur ne olmaz kasmasın dedim. Şu an gayet hızlı çalışıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2013 - 00:14:34

Ve indirdiğim dosyayı flash diske atıp ordan kurulum yaptım, herhalde sorun çıkartmaz ilerde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2013 - 01:31:30

Bu yazıyı okuyan arkadaşlarımdan rica etsem,
Adobe Flash Player, Shockwave, Java gibi programları nasıl yükleyebilirim ?
Anlatırsanız, hatta URL bırakırsanız çok teşekkür ederim.
Hayatımda ilk kez Ubuntu yüklemiş oldum. Nedir ne değildir hiç bilmiyorum.
Umarım yardımcı olursunuz, teşekkür ediyorum şimdiden.

heartsmagic

Flash için depolardan lubuntu-restricted-extras isimli paketi aratıp kurabilirsin. Doğrudan komutla kurmak için:
sudo apt-get install lubuntu-restricted-extras

Java için şuraya bakabilirsin:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Java_kurulumu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fotoedo

Lubuntu olarak değil de Ubuntu olarak aratıp buldum, dün akşam Flash Player sıkıntımı çözdüm, şu an Flash videoları açabiliyorum.
Javayı kontrol etmedim, onu da verdiğiniz bağlantıdan kurmaya çalışacağım. Şu an için hiçbir sıkıntım yok, bilgisayarım fan bile çalıştırmıyor, çok rahat.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum, çok sağolun.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2013 - 16:11:20

Benim anlamadığım bir nokta daha var,
Mesela böyle kodlar yazılı ve bu kodları girdikten sonra kurulum yapabiliriz gibi yazılar okudum:
"sudo apt-get install openjdk-7-jre "

Bu kodları nereye yazmalıyım?
Terminal isimli bir yerden bahsediliyor, bu terminal neyin nesi, pek anlamadım. Bu konuda da yardım edebilir misiniz ?

sipazilla

@fotoedo artık linux kurduğuna göre win alışkanlıklarından kurtulmaya başlayabilirsin. Öncelikle forumda soru sormadan önce arama yaparsan bizim cevap vermemizi beklemeden sorununu halledebilirsin. Terminal işlemleri komutla hızlıca yapmamızı sağlayan araç diyebiliriz. Lubuntu menüsünden Lxterminal adlı uygulamayı çalıştırınca anlayacaksın, komutları oraya yapıştıdınmı işlem tamamdır.

Programa ihtiyacın olduğunda win deki gibi oradan buradan arayıp bulup indirip kurmana gerek yok. Yine Lubuntu menüsünden Yazılım merkezi adlı programı çalıştır ve arada ara programını varsa tıkla kurulur eğer yoksa forumda ara.

mesela java yazılım merkezinden kurarak başlayabilirsin alıştırma yapmaya. ve mutlaka "lubuntu restricted extras" paketini kur bunun içinde kodekler var.

fotoedo

Teşekkür ederim sipazilla,
Lakin Lubuntu menüsünde LXTerminal'i bulamadım, LX Keymap diye bir program var,

Evet, biraz kurcalayınca yazılım merkezini buldum, Java yüklemeye çalıştım, Java ile ilgili tüm programları yükledim ama tam anlamıyla çalıştıramadım.
"lubuntu restricted extras" paketini indirdim, onun içerisinde sanırım Flash player, java ile ilgili programlar mevcutmuş. Flash halloldu ama java tam anlamıyla olmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2013 - 19:14:02

Java olmuş, şimdi çalıştırabildim. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

if

@fotoedo, sanırım sorularınız cevaplandı. BU takdirde çözüldü etiketi alayım: cozuldukonusu

@sipazilla'ya yardımları için ben de teşekkür ederim.

fotoedo

Çözüldü, herkese yardımları için teşekkür ediyorum, sağolun.