[çözüldü] Extended altındaki linux bölümlerine ulaşamıyorum

Başlatan apocuk, 23 Nisan 2013 - 16:21:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

apocuk

Merhaba, bu sabah mageia adlı linux dağıtımını denemeye karar verdim, diskimde ubuntu, windows ve manjaro linux kuruluydu,
manjaro 20 gbyte bir alana kuruluydu, bu bölüme mageia'yı kurdum ancak yeniden başatınca grubu görmedi daha sonra, ubuntu canlı cd ile
açtım ve terminalden disklere baktım;
sudo fdisk -l
Warning: invalid flag 0x0000 of partition table 5 will be corrected by w(rite)

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xe0c5913d

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   454664191   227228672    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       454664192   731009023   138172416    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       731011072   976768064   122878496+   5  Extended

Disk /dev/sdb: 15.6 GB, 15606349824 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1897 cylinders, total 30481152 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xcad4ebea

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb4   *          63    30481151    15240544+   c  W95 FAT32 (LBA)

çıktı bu şekilde linux'un kurulu olduğu extended kısmının altındaki linux kurulu olan bölümleri göstermiyor.
Bu düzeltilebilir mi? düzeltilemezse bu kısımdaki, bilgilerimi kurtarmanın bir yolu varmı? yardımcı olur musunuz?
gparted görüntüsü aşağıdaki gibidir.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Nisan 2013 - 22:47:08

çözümü buldum, şuradaki adreste http://www.ramazangurbuz.net/?p=605
en sonda anlatmış testdisk sayesinde bu sıkıntıyı halletmiş oldum.
Alıntı YapHarddisk Kurtarma

(Bölümlemeleri – Partitionları – Kurtarma)

Bu kısım harddiskiniz eğer tümü ile silinmiş ise kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Harddiskinize ulaşamadığınız ya da tüm bölümlemeleriniz harddiskinizde tek parça ve hatta biçimlendirilmiş, sıfır içerikli olarak görünüyor olabilir.

Quick Search ya da Deeper Search ile karşınıza gelen harddisk bölümlemelerinizi gösteren ekranda harddiskinizin tam da olması gerektiği gibi bölümlerini görebiliyorsunuz diyelim ki, o vakit ekranında gördüğünüz bölümlemeler doğru ise bu ekranda "Write" seçeneği ile bölümlerimizi harddiskimize yazıyoruz.

Resim7'deki bölümlemeleriniz doğru değilse ya da eksikler varsa "Deeper Search" diyerek derinlemesine bir tarama gerçekleştiriyoruz. İlk ekranda görünmeyen bölümleriniz bu ekranda görünmesi gerekiyor. Bölümleriniz görünüyor ise "Write" seçeneği ile bölümlerimizi harddiskimize yeniden yazıyoruz.

Bölümlerimizi yeniden yazdıktan sonra bilgisayarımızı yeniden Linux Live Cd'mizden ilk seçenek ile sistem kurmadan açıyoruz. Daha önce dediğim gibi eğer harddiskiniz bir şekilde sıfırlandıktan sonra eğer bir işletim sistemi yüklemeyip, farklı biçimlerde harddisk bölümleri üzerinde bir değişim gibi yazma işlemleri yapmadıysanız sisteminiz açıldığı zaman harddiskinizin eski haline geldiğini göreceksiniz.

Ubuntu Live Cd kullandığınızı varsayarak menünüzdeki "Yerler" kısmına tıkladığınızda harddisk bölümlerinizi görebilirsiniz, eğer bu işlemler esnasında bir hata almadıysanız bu noktadan sonrası kolay.

Ubuntu kullanıyorsanız eğer (silinen ve geri gelmiş olan partitionlarınızda, dosyalarınızı görebiliyorsanız buradan) bir iki komut ile Yeniden Grub 2 kurulumunuzu hemen yapıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda kaldığınız yerden devam ediyorsunuz demektir ;)

Windows yüklü bir harddiskte bu işlemi yapmışsanız siz de Windows'u önceden kurulu olduğu bölüme yeniden kurma serüveninize başlayabilirsiniz =) Ama bu yazıyı buraya kadar okuyup testdisk ile verilerinizi ya da harddiskinizi kurtarmışsanız artık size Windows kullanmak yakışmaz, hazır elinizde Ubuntu Cd'si varken hemen terfi edin =)

Onlarca ücretli/ücretsiz veri kurtarma programı denedim ama en kesin ve düzgün sonuçları testdisk ile aldım. Harddiskimde önceden de onlarca sorun, veri kayıbı yaşadım; eskiden üzülür ve unutur giderdim ama bu program ile buna son verdim. Umuyorum ki sizlerinde sorunlarına çözüm olur bu ufak yazılım. Ubuntu'yu sevdirip testdisk gibi onlarca faydalı yazılım ve bilgiyi edindiğim Ubuntu Türkiye Forumlarına ve dalgınlığımla el ele verip tüm harddiskimi silip Solaris'e çeviren Nexenta OS'un mantık dolu kurulum işlemine beni testdisk ile bu kadar yakınlaştırdığı için teşekkür etmem lazım =)
ilginiz için teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/