Elektrik kesilmesiyle grafik kartinda kismi hasar olabilir mi?

Başlatan xwes, 07 Ocak 2009 - 01:45:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

Bir diger başlikta da belirtmiştim, geçen gun bilgisayar açikken elektrik kesintisi oldu. Sanirim grafik kartimda da hasar oluştu, ancak tam degil. Yani ekran kartimin surucusu kurulu olarak gorunuyor ve ornegin grafik kartsiz oynanamayacak olan urban oyununa girebiliyorum. Fakat performans oldukça duşuk, sik takilmalar oluyor. Bu takilmalar masaustu uygulamalarinda bile oluyor. Bilgisayarda iki ubuntu kuruluydu. Zarar gormeyen ubuntuda da durum ayni bu nedenle grafik kartinda sorun oldugunu duşunuyorum. Eskiden HD goruntuleri zorlanmadan izlerdim ancak şu an kesinlikle izleyemiyorum yuksek çozunurluklu filmleri.
Şimdi benim sorum şu, ekran karti eger zarar gorduyse kartin tamamen devre dişi kalmasi gerekmez mi? Yani boyle yarim yamalak çalişmasi mumkun mudur?

heartsmagic

Elektiriksel olaylarda her şey mümkündir diye düşünüyorum. Cidden can sıkıcı bir durum, hani diğer Ubuntu meselesi olmasa sen bir sürücü kontrolü yap derdim ama eğer durum orada da aynıysa meseleyi senin yaklaştığın şekilde düşünmek daha doğru sanırım.

Geçmiş olsun. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Teşekkur ederim, saglik olsun ne yapalim, megakent!'te yaşamanin bedeli işte.

OpenSolaris

Ekran kartının görüntü belleği hasar görmüş olabilir eğer garantisi devam ediyorsa bir götürüp göstermenizde fayda var.

xwes

Garantisi var evet, goturup verecem ama ekran karti olmadan da kullanilmiyor ki bilgisayar, artik bir sure bilgisayarsiz kalacaz demek ki. Winzort gurbetinde ne yaparim ben, ozleyecem ubuntuyu :(

dogon

Arkadaşlar yardım edebilirmisiniz acaba? Sorunum şu: Ben ubuntu8.10'u kurdum. Ekran ayarlarını 1024x768 olarak ayarlamak istiyorum. Ayarlıyorum. Nvidia 6600 ekran kartım var. Onun driver programından ayarlıyabiliyorum ancak. Ubuntu'nun kendi ekran çözünürlük ayarları buna izin vermiyor. Ama bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra bütün ayarlar tekrar ilk haline dönüyor. Defalarca bunu ayarlamaktan bıktım. Acaba bu ayarları sabitlemenin bir yolu yok mu. Bir de şu var Nvidia nın driver programında ayarları kaydetme gibi bir seçenek var. Deflarca denememe ramen kaydetmiyor. Şöyle bir uyarı çıkıyor. Unable to save gibi bişeyler. Yardımcı olursanız sevinirim. Yani normalde bir işletim sisteminde bir ayarı yaptıktan sonra o ayarlanmıştır. Bir de onun her seferinde bilgisayar açılırken aynı ayarda olması için ayrıca başka bir yerden de mi ayar yapmam gerekiyor bilemiyorum:(

Bedreddin

xwes, eğer çevrende ikinci el parça satan yer varsa bence bir ara uğra da sor, ikinci el çok ucuza bulabilirsin bir şeyler. Sıfır PCI kartlar bile 25-30$'a indi artık :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

xwes

Alıntı yapılan: Verbatim - 08 Ocak 2009 - 22:43:33
xwes, eğer çevrende ikinci el parça satan yer varsa bence bir ara uğra da sor, ikinci el çok ucuza bulabilirsin bir şeyler. Sıfır PCI kartlar bile 25-30$'a indi artık :)
Tavsiyen için sagol, etrafta birkaç yere sordum bir ara yedek bir HDD için ama sifirdan çok da farkli bir fiyat soylemiyorlardi. Bir de kart sorayim bakalim. Senin bildigin bir yer var mi :) (istanbulda)

Bedreddin

İzmir'de yaşadığım için bilmiyorum ama daha önce İzmir'de çok arayıp bulamadığım 133Mhz ramleri abim İstanbul'da sanırım Kadıköy'de bulmuştu. Emin değilim kaç yıl oldu ama öyle kalmış aklımda. Bir de almadan önce ne olursa olsun pazarlık et, bilgisayarcılarda işe yarıyor :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

Çağlar

Mecidiyeköy ve Kadıköy vazgeçilmezdir. :) Adreste verirdim ama reklam olur şimdi herhangi bir yerde bulursunuz zaten ucuz 2. el mağazaları.
We got a badass over here!

localhost

@xwes elektrik kesintisi, sistemdeki herhangi bir parcanin bozulmasina neden olabilir. Kisacasi benim fikrim bence ram lerini kontrol et. Daha sonra anakartin üzerini bir kontrol et.

@dogon

Sende xorg.conf dosyasinin icindekileri buraya yapistirmalisin.

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Linux LPIC1 - MCSA

matafleur

Evte.Sorun ekran kartında, veriyollarında harddiskinde vs. herhangi bir yerden kaynaklı olabilir (: