[Çözüldü] uefi bölümünü formatlasam?

Başlatan mstfhrgl, 07 Nisan 2013 - 02:09:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mstfhrgl

Merhabalar,

Yeni dizüstü bilgisayar aldım. Üzerinde windows 8 kurulu geldi. Ben windows kullanmadığım için bunu formatlayacaktım ki arastırdım uefi diye bişey olduğunu farkettim. SSD bölümünü formatladım /  u buraya bağladım ve şimdilik windows C bölümünden bir miktar küçültüp /home'bağladım, ubuntu kurdum. uefi, recovery vs bölümleri emin olamadığım için kaldırmadım.

kurulumdan sonra boot-repair çalıştırdım, şuan sorunsuz çalışıyor.

Fakat ben tüm diskleri formatlayıp sadece ubuntu kurmak istiyorum. Bütün diskleri silip/formatlayıp, SSD üzerine /  ve HDD üzerine /home u bağlayıp ubuntu kursam bir sorun çıkar mı? Nedir bu uefi tam olarak, grub gibi bir loader mı yoksa BIOS'un ta kendisi mi?

not: forumda araştırma yaptım fakat tam olarak emin olamadığım için sormak istedim...
Teşekkürler...

burk

mstfhrgl

yani diski tamamen formatlasam, temiz ubuntu kursam sorun olmaz?

karboran

Acer Marka arkadaşın bilgisayar da beni o uefi meselesi delirtti resmen . Fakat sonunda herşeyi sildim sadece swap / home alanları ayırarak pardus13 kurulumu yaptık sorun çıkmadı, ubuntu içinde çıkmayacaktır gönül rahatlığıyla herşeyi silebilirsiniz. . Fakat  şunuda belirteyim duyduğuma göre sonrasında geri win8 kuracağınız zaman sıkıntı çıkarabiliyor.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

mstfhrgl

karboran

Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !