Ubuntu / Win 7 Boot Sorunu ve Farklı HDD'ye Kurulum

Başlatan spiel, 03 Nisan 2013 - 21:52:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spiel

Win 7 kullandığım sistemime 2.HDD takarak Kubuntu kurdum. Ancak HDD'de problem olduğu için çıkardım.
Hali ile bu seferde Win 7 de açılmadı. Direk DOS ekranında kalıyor öyle.
Açıkçası 1.sorum evvela bu durumu nasıl düzeltebilirim. :)

Diğer sorum ise başka boş bir HDD takıp buma Ubuntu yüklesem acaba otomatik olarak tekrar boot menüsü Ubuntu ve Win 7'yi görür mü seçeneklerde. ??

Not: İlk taktığım HDD'de 2 sene önce kurduğu Ubuntu 11.04 varmış meğersem. :) Kubuntu'yu kurduktan sonra farkettim. Herhalde başka bir partitiondaydı. Sanırsam boot menüsü olarak ana bölüm orayı görüyor diye düşünüyorum. Ek bilgi olarak eklemek istedim.
Not 2: Ubuntu kurduktan sonra KDE masaüstünü kurmak istiyorum. Nette bunla ilgili video ve dökümanlara baktım. Merak ettiğim bunu kurmamız performans veya stabil olarak sıkıntı yaratır mı. ??
Zira orjinal Ubuntu da artık bildiğim kadarı ile Unity masaüstü. Ki bir türlü ısınamadım bu arayüze. :)

cagriemer

Windows sorunu icin nette fixmbr diye arama yapabilirsiniz. Ardindan direkt olarak Kubuntu kurarsaniz zaten KDE ile gelmis olur.

heartsmagic

Bir de haliyle Grub'un kurulacağı disk önemli. Kendisinin kurulu olduğu diski çıkartırsan hata verir Grub. Ona göre kafanda bir plan yapman lazım, ilk disk sürekli takılı olacaksa oraya da kurabilirsin kendisini.

Ubuntu + KDE yerine ben de Kubuntu öneririm. Fakat Ubuntu üzerindeyken KDE kullanmak için çok uzun araştırmalara gerek yok. kubuntu-desktop paketini kur dersen her şeyi kuracaktır. Bİr başka masaüstü kullanmak kararlılık veya başarımı etkilemez. Etkileyecek şey KDE'nin senin sisteminle anlaşıp anlaşamadığıdır ki, kendisi çok nazlı bir masaüstü ortamı değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

spiel

HDD ve boot ile ilgili olan sorunlar çözdüm.
İşin işine Linux girince fazla derin düşündüm, halbuki basit düşününce hemen çözdüm. :D
USB'ye Win 7 live cd yapıp, komut satırından boot ile ilgili bir kaç konut girince düzeldi.

Neyse Kubuntu kurdum ama yavaş gibi geldi bana Ubuntu'ya göre.
Zira Ubuntu'ya göre daha geç açılıyor ve kapanıyordu.
Aklımda Linux Mind var. distrowatch da zirveye oynamış. Zira hakkındaki yorumlarda olumlu.
Kısacası Kubuntu mu, Linux Mint mi diyeyim son tahlilde.

heartsmagic

O sorudan net bir cevap çıkmaz, zira herkesin tercihi farklıdır. Kurup kendin görmelisin.
Eğer başlıkla ilgili sorun çözüldüyse: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.