[Çözüldü] LVM kullanmalı mıyım?

Başlatan mechulkalan, 29 Mart 2013 - 21:55:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mechulkalan

Merhaba arkadaşlar. *dizüstü bilgisayarıma sadece ubuntu kurmak istiyorum.Bütün harddiski tertemiz yapıp windowssuz yeni bir başlangıç yapmak istiyorum. Ayrı /home bölümü kullanıp canım sıkıldığında başka dağıtımları da denemek istiyorum. LVM bu isteğimi yapabilmek için lvm yapmalı mıyım ? avantajları nedir ?

cagriemer

Bu isteginiz icin ozel olarak LVM yapmaniza gerek yok. LVM'in avantaji boyut tahmini yapamadiginiz senaryolarda depolamaya disk ekleme, cikarma yaparak dosya sisteminin genisletilmesine ya da kucultulmesine olanak tanimasidir. Tabii bunu illa disk ekleyerek yapacaksiniz diye bir sey yok. Ornegin 100 GB'lik diskiniz vardir bunu LVM'e gostermissinizdir fakat ev dizininiz icin 50GB'lik yer acmissinizdir. Diskin geri kalani sizin genisletmenizi bekler. Atildir yani. Ihtiyaciniz oldugunda genisletirsiniz. Ya da baska bir ornek mesela 3TB'lik 3 diskiniz vardir fakat ev dizininizin 6TB olmasi gerekiyordur. Iki diski tek bir depolama alani gibi gosterip ev dizininize orayi gosterebilirsiniz LVM ile. Kisaca, sizin istediginiz baska dagitimlari deneme durumu icin LVM yapmaniza gerek yok. Fakat ogrenmek istiyorum diyorsaniz da yapmanizda bir sakinca yok. Fakat diger dagitimlari kurarken ekstra bir caba sarfetmeniz gerekecektir.

mechulkalan

Anladım teşekkürler. İnternette yaptığım araştırmada birkaç yerde şöyle bir şeye astladım. Farklı dağıtımlar kurmak istiyorsanız /home değil /data kurun diyorlar. Bazı dağıtımlarda sorun oluyor falan demişler. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı ?

cagriemer

Ev dizininiz altinda cesitli programlarin ayar dosyalari da saklanir. Kabaca, iki farkli dagitimda ayarlar cakismasin diye o yonde tavsiye veriyorlardir denebilir.

mechulkalan

heartsmagic

/data olacak diye bir durum söz konusu değil ama. İkinci bir dağıtım kurulduktan sonra ona ait bölüm zaten ilk dağıtımda /media altına eklenebilir rahatlıkla. Gerçi neresi olacağı fark etmez, / altında söylendiği gibi bir data isminde bölümü de olabilir. Fakat genel kullanım /media veya /mnt tarafındadır. Bu tamamen kullanıcıya bağlı ama.
Kurulumda ise /data'ya kur diye bir şey zaten yok. Bölümler üzerinden görülür işler.

Kafandaki sorun çözüldüyse lütfen: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.