Diskte Alan Problemi?

Başlatan tiamin, 29 Mart 2013 - 22:42:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tiamin

Merhabalar...
Sanırım sorunum biraz garip. Ekteki resimde de görüldüğü üzere yeni bölüm oluşturarak eklediğim /dev/sdc1 diskinde 46,8gb lik alan boş olmasına rağmen kullanılamıyor. Ayrıca 1tb lik diskin sadece 916,9gb lik kısmını kullanabiliyorum.  Oysaki /dev/sdc1 diski NTSF şeklinde 931,5gb kullanılıyor. Win disk konusunda daha mı iyi yoksa ben birşeyleri yanlış mı yapıyorum?

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Sudo ve Su kardeşler :)

monthy_python

Üretici firma "1 TB" dediği zaman bu bizim kullanabileceğimiz 1 TB'lık alan anlamına gelmiyor(muş.) Sabit disk üreticilerinin ölçümü farklı(ymış. Ha bu adamlar neyi ölçüyor, niye aldığımız diskler hep bunların ölçtüklerinden küçük çıkıyor, onu ben de anlamıyorum gerçekten.)
Bu durum işletim sisteminden bağımsız bir durum ama.

Farklı formatlanmış diskin aynı miktarda alanı kullanamamasına gelince:
ATA (SATA değil) sabit disk kullanırken şunu farketmiştim; ATA'dan SCSI'ye kopyaladığım dosyalar SCSI'de daha fazla alan kaplıyordu.
Bu durumda "ATA SCSI'den iyidir" demeli miyiz? Yoksa diğer özellikleri de göz önünde bulundurmalı mıyız? Aynı mantık.

Bir de bildiğim kadarıyla EXT sadece sistem diski için bir zorunluluk. sdc'ye NTFS format atmamanız için bir sebep yok dolayısıyla.

heartsmagic

Disklerin üreticilerin söylediği boyutta olmamasının nedeni üreticilerin 1MB = 1000KB olarak dönüşüm yapmaları, fakat gerçekte bunun 1MB = 1024KB olması. Durum Windows için de farklı değil, aynı yani. Hemen bir örnek soru verelim bu konuda:

http://superuser.com/questions/71974/why-is-the-effective-hard-drive-size-lower-than-the-actual-size?rq=1
Burada soruya muhatap olan sistem bir Windows.

Diğer sorun için, yani bölümdeki kullanılamayan alan içinse şu iletiye ve ardından @if'in önerisine bakabilirsin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38497.msg461643#msg461643
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.