[Çözüldü] Tam ekran,proxy,güvenlik ve hard disk hakkında

Başlatan canonero, 22 Mart 2013 - 18:46:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

canonero

İyi günler.
Öncelikle tüm aklıma takılan soruları bir arada ve tek mesaj içinde sormayı uygun gördüm.Eğer her soruyu ilgili bölümde sormam istenirse bunu düzeltirim.
28.03.2013:
Sorularıma yeterli cevaplar aldım.Konuya da yeni cevaplar yönünden bir yanıt eklenmediği için verilmiş tüm cevapları topladım ve ilgili soruların altına yapıştırdım.

Birinci sorum:
Ubuntu kullanmaya yeni başlamış ve önceki kullandığı windows xp'deki virüsler yüzünden tüm bilgileri,resimleri,videoları ele geçirilmiş biri olarak Ubuntu'nun güvenliliğini merak ediyorum.Demek istediğim bunların başıma Ubuntu'dayken gelme ihtimali var mı?
Okuduğun ilgili yazılarda,bazı lazım programlar için kullanacağım Wine'a virüs bulaşabileceği yazıyor.Bana da mantıklı geldi.En fazla virüsün sisteme -belki- zarar verebileceğinden bahsediyor.Sisteme verilebilecek zarar önemli değil de,örneğin Wine üzerinden kullandığım programda bir trojan veya keylogger var.Wine programını kapattığımda Ubuntu üzerinde yapacağım işlerimlerin başkalarına ulaşma ihtimali ortaya çıkar mı?Aynı mantıklı Wine kullanmak yerine hard diske gerekli işlemler için Windows 7 kurarsam Windows 7'nin üzerine bulaşan herhangi bir pislik benim Ubuntu'daki bilgilerime ulaşabilir mi?Sorum saçma gelebilir kusuruma bakmayın windows xp yüzünden başıma gelenler beni paranoyak bir hale soktu.

Cevap:
@sipazilla:
Win için yazılan zararlı yazılımlar Linux üzerinde çalışamayacağından zarar veremez, Linux için yazılanlar ise yaklaşık olarak 24 saat içinde güvenlik güncelleştirmesiyle ortadan kaldırılır. Zaten SUDO gibi güzel bir komutu bilmediğiniz işlemler için onaylamazsanız sorun çıkmaz. wine kullanmıyorum ama sonuçda wine bir program, onu kapatırsanız içinde çalışan programlarda kapanacaktır ama daha fazla yalıtım istiyorum derseniz virtualbox içine win kurun sisteminiz yeterli.

İkinci sorum:
Ubuntu için kullanabileceğimiz bir proxy değiştirme yazılımı veya yasaklı sitelere giriş imkanı veren bir yöntem var mı?Araştırdığımda karşıma Tor çıktı lakin Tor bana pek güvenilir gelmiyor - biliyorum bu çok ironik oldu - ve oldukça yavaş.Benim istediğim proxy switcher veya hotspot shield gibi bir program.Böyle bir program var mı yoksa Tor,mozilla veya chrome eklentileriyle mi idare etmek zorundayım?

Cevap:
@sipazilla:
vpn
@monthy_python
firefox eklentisi "anonymox" kullanıyorum. ondan önce de şunun ücretsiz versiyonunu kullanıyordum. ikisini de tavsiye ederim.
@canonero
Proxy çözümü olarak bir Google Chrome eklentisi olan SwitchySharp kullanıyorum.Kullanımı kolay ve şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım.Arayışta olanlara tavsiye ederim.
@burk,@heartsmagic
Bunlarla yeterli veya güvenli hissetmiyorsanız:Tor;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33361.0

üçüncü sorum:
Başlatıcı simge boyutunu küçültebildiğimizi ve yerinin prensip olarak değiştirilemediğini biliyorum ve onu böyle seviyorum.Acaba chrome'u tam ekran yaptığımızda başlatıcı simgeler nedeniyle tam ekran olamamasını değiştirmenin bir yolu var mı?Mesela tam ekran penceresi çok az küçülürse bazı sitelerde ekranın en sağını direkt sayfayı açtığımda okuyabilirim,normalde en sağı görebilmek için alttan çubuğu kaydırmam gerekiyor.

Cevap:
@sipazilla:
chromium kullanıyorum f11 ile tam ekran oluyor.
Lakin bu çözüm benim istediğim çözüm değil.Tam ekrandan kastım adres çubuğunun,üst barın da görünmesiydi.Eğer Sistem Ayarları>Görünüm>Başlatıcı Simge Boyutunu'nu 32'ye çekerseniz. siteler genellikle ekrana tam sığıyor.

dördüncü sorum:
AMD Athlon(tm) II X2 255 Processor × 2 -64bit-
4 gb ram,320 gb hard diske sahip bir bilgisayarım var. İşlemcimin 64 bit desteklemesi nedeniyle Ubuntu 64 bit kurdum.Sitede önerilen olarak 32 bit gösteriliyordu bana.64 bit kurmam daha mı iyi olmuş yoksa 32 bit kurarsam daha da hızlı bir bilgisayara mı sahip olurum?

Cevap:
@sipazilla
64bit kullanmaya devam edin sisteminizde kilitlenme ısınma tarzı problemler olursa o zaman 32bit denersiniz.
64 bit kullanmaya devam ettim ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.Belirttiğim sistem özellikleri 64 bit için gayet yeterliymiş.

beşinci ve son sorum:
birinci soruda bahsettiğim eski windows'umun virüs kaynamasından mütevellit her ne kadar sıfırdan Ubuntu kurmuş olsam da rahat değilim.Hard disk'i fabrikadan çıkmış hale getirmek istiyorum.Bunu Ubuntu üzerinden nasıl yapabilirim?

Cevap:
@gecegezen
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31187.0

sipazilla

1- Win için yazılan zararlı yazılımlar Linux üzerinde çalışamayacağından zarar veremez, Linux için yazılanlar ise yaklaşık olarak 24 saat içinde güvenlik güncelleştirmesiyle ortadan kaldırılır. Zaten SUDO gibi güzel bir komutu bilmediğiniz işlemler için onaylamazsanız sorun çıkmaz. wine kullanmıyorum ama sonuçda wine bir program, onu kapatırsanız içinde çalışan programlarda kapanacaktır ama daha fazla yalıtım istiyorum derseniz virtualbox içine win kurun sisteminiz yeterli.

2- vpn

3- chromium kullanıyorum f11 ile tam ekran oluyor.

4- 64bit kullanmaya devam edin sisteminizde kilitlenme ısınma tarzı problemler olursa ozaman 32bit dernesiniz.

5 - http://manpages.ubuntu.com/manpages/lucid/tr/man1/shred.1.html ve http://manpages.ubuntu.com/manpages/lucid/tr/man1/wipe.1.html olabilir

ekremsenturk

O kadar suruyu tek başlıkta işlemek, konunun ileride takip edilebilirliğini zorlaştırıyor.
Kısa ve öz cevap vereyim:
Wine gereksiz ama windows bağımlıları için geçiş kolaylaştıran bir uygulama. gerisini unut gitsin.

burk

@canonero lütfen bir tane sorun seçin ve bu başlıkta o konuşulsun.

canonero

sipazilla cevapların için sağol.

tek bir soru sormam gerekiyorsa
Eski windows'umun virüs kaynamasından mütevellit her ne kadar sıfırdan Ubuntu kurmuş olsam da rahat değilim.Hard diski fabrikadan çıkmış hale getirmek istiyorum.Bunu Ubuntu üzerinden nasıl yapabilirim?Sipazilla'nın cevap için verdiği linkler karmaşık geldi daha basit bir yolu var mı?

gecegezen

Şu konularda bunlar konuşmuş. Ama bu yöntemler çok uzun sürer ve veri kurtarımını neredeyse imkansız hale getirir.
Low level format veya fabrika ayarlarına getirme diye aratırsan bir kaç konu daha bulabilirsin forumda.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31187.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=9770.0
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Ben de not düşeyim, Tor'u güvenli bulmayıp Proxy'leri güvenli bulmak da çok makul değil. Konu oraya doğru gitmeyecek belki ama arada kaynasın istemedim. Kaldı ki ucunun nerede olduğunu bilmediğimiz bir yerden internete çıkarken insan ciddi meselelerini buralardan yapmamalıdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canonero

gecegezen cevabın için teşekkürler.Sorumu yazmadan önce yaptığım araştırmada o konuları ben de görmüştüm.Lakin komutu girdiğimde hiçbir şey olmamıştı.Tabi ki hatırlayamıyorum ama -p -b gibi bir sürü harf çıkmıştı ve sonu file... ile bitiyordu,uçbirim'de konularda verilen komutu girdiğimde.Anladığım kadarı ile hard diskin içinde kurulu olan bir ubuntu'yla hard diski sıfırlamaya çalışmak düşündüğümden de saçmaymış.Yazıya dökünce iyice salakça göründü.Canlı usb ile deneyeceğim.

heartsmagic Tor tabi ki nereden geldiği belli olmayan proxylerden daha güvenli.İronik olduğunu belirtmiştim.Tor'u kullanmak istemememin üç nedeni var.Yavaş,deep web yüzünden baya bir midem bulandı - biliyorum deep web'e girdiğin gibi karşına çıkmıyor bunlar ama anlamadığın bir dilde yazılmış yazıların altındaki linke gitmek yetiyor görmek istenilmeyecek şeylerle karşılaşmak için.En azından dersimi aldım o konuda. - kişisel bir kinim var suç Tor'un olmasa da.Ve deep web'de çok fazla hack bilgisi ve hacker var.Onları ve yapabildiklerini görünce kendimi yemi yutmuş av gibi hissediyorum.
Proxy'i internetimin izin vermediği torrent vb. siteler için kullanıyorum.Ciddi meseleler için asla.Yeri gelmişken belirteyim.Proxy çözümü olarak bir Google Chrome eklentisi olan SwitchySharp kullanıyorum.Kullanımı kolay ve şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım.Arayışta olanlara tavsiye ederim.

monthy_python

Alıntı yapılan: canonero - 26 Mart 2013 - 00:58:56Proxy çözümü olarak bir Google Chrome eklentisi olan SwitchySharp kullanıyorum.Kullanımı kolay ve şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım.Arayışta olanlara tavsiye ederim.
ben de firefox eklentisi "anonymox" kullanıyorum. ondan önce de şunun ücretsiz versiyonunu kullanıyordum. ikisini de tavsiye ederim.
ama bunlar da "tor" gibi yavaş. ve mb sınırı var. daha ciddi kullanımlar için aylık 5 - 10 $'ı gözden çıkarmak gerekiyor sanırım.
tor bende de paranoya yarattı bu arada. iyi bir proje olabilir ama benim gibi bu konulardaki bilgisi kıt kişilere daha iyi anlatırsa kendini, sanırım yaygınlığı artar. nasıl yani, biz birbirimizin bilgisayarını kullanarak mı dolaşıyoruz nette?! kıllanırım ben böyle şeylerden :)

burk

if

@canonero, son durum nedir? Sorularınız için verilen cevaplar yeterli oldu mu?

heartsmagic

@canonero, ateş güzel bir şeydir tabi doğru kullanan için :) Tor'u "deep web" için kullanan varsa kendi sorumluluğundadır bu. Sadece "anonim" kalmak için de kullananlar da olduğu için sanırım nefret etmeye gerek yok. İstemeyen bulaşmaz oralara. Neyse konu uzar gider böyle olursa :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.