[Çözüldü] Xubuntu açılışta şifre sormuyor, sorsun istiyorum.

Başlatan Paqe, 23 Şubat 2013 - 03:47:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Paqe

Xubuntu 12.04'ü kurarken girişte şifre sormasın'ı işaretlemiştim. Şimdi açılışta direk geliyor masaüstü. Fakat 2. bir kullanıcı olacak pc de. O ya konuk olarak ya da bir isim vererek girecek. İlk açılışta şifre sorma ekranı gelsin istiyorum, buradan ben gireceksem kendi şifremi, başka kullanıcı giriyorsa konuk olarak girsin. Çözüm bulamadım...

decent

cat /etc/X11/default-display-manager

komutunun çıktısına göre :: Lightdm giriş yöneticisini kullanıyorsak ::

Paqe

Teşekkürler. Fakat verdiğiniz linkteki User Accounts penceresinde olduğu gibi Automatic Login On-Off seçeneği bende yok, Password un karşısında Change var oraya girdiğimde aşağıda girişte paralo sorma seçeneği var, onu işaretlemem fakat xubuntuyu kurarken iki rakamlı bir şifre belirlemiştim her seferinde girmek kolay olsun diye, Change penceresinde iki rakamı kabul etmiyor hatta 6 karakterli bir parola istiyor en az, bende değiştirmek istemedim. Neyse teşekkürler.

decent

Kestirmeden gidelim:

cat /etc/X11/default-display-manager
cat /etc/lightdm/lightdm.conf

çıktılarını aktarır mısın ?

Lightdm kullanıyorsak ve girişte bütün kullanıcılara şifre sormasını istiyorsak /etc/lightdm/lightdm.conf içeriği şu şekilde olmalı:

[SeatDefaults]
user-session=ubuntu
greeter-session=unity-greeter

Paqe

baris@Dell:~$ cat /etc/X11/default-display-manager
/usr/sbin/lightdm
baris@Dell:~$ cat /etc/lightdm/lightdm.conf

[SeatDefaults]
autologin-guest=false
autologin-user=baris
autologin-user-timeout=0
autologin-session=lightdm-autologin
greeter-session=lightdm-gtk-greeter
user-session=xubuntu
baris@Dell:~$

Çıktılar bu şekilde. Sizin verdiğiniz greeter-session=unity-greeter bende lightdm-gtk-greeter, xubuntu kullandığımdan sizin verdiğinizden daha mı farklı olmalı, ne anlama geldiği ile birlikte yazarsanız anlayarak yapmak istiyorum @decent.

decent

gksu gedit /etc/lightdm/lightdm.conf

komutu ile dosyayı açarak aşağıdaki gibi düzenleyin:

[SeatDefaults]
autologin-guest=false
#autologin-user=baris
#autologin-user-timeout=0
#autologin-session=lightdm-autologin
user-session=xubuntu

Bilgisayarı yeniden başlatın..

gufabe

Az önce denedim. Yalnızca alttaki satırı etkisizleştirmek yeterli oldu.

autologin-guest=false

http://xubuntu.org/news/faq-1204-precise/

Paqe

@decent, gedit komutu xubuntu'da çalışmıyormuş. Araştırırken forumdan heartsmagic'in bir cevabında buldum bunu. gedit yerine abiword yazınca lightdm.conf'u değiştirmeye muvaffak oldum. Şu an pcyi açışta şifremi soruyor, teşekkür ederim yardımınız için. Demek ki # o satırı etkisizleştirmek için kullanılıyor.

@gufabe, decent'in önerisi çalışınca sizin önerinizi denemedim fakat sizinki sanırım konuk oturumu açılmasını engelliyor. Doğru mu?

Bir de merak ettiğim şey test için konuk oturumu açtım ve masaüstü ayarlarının ilk kurduğum zamanki gibi olduğunu gördüm, bu harika bişey. Aynı şekilde /home dizininde İndirilenler klasörü falan boştu, yani konuk oturumu için tekrar oluşturulmuş. Bu klasörler normalde nerede tutuluyor diye merak ediyorum. Yani kendi hesabımdan girince konuk oturumunda indirilen dosyaları falan bir yerlerden görebilir miyim?

decent

Alıntı yapılan: Paqe - 23 Şubat 2013 - 23:13:57
@decent, gedit komutu xubuntu'da çalışmıyormuş. Araştırırken forumdan heartsmagic'in bir cevabında buldum bunu. gedit yerine abiword yazınca lightdm.conf'u değiştirmeye muvaffak oldum. ...

Sisteminde kurulu olan veya sonradan yükleyebileceğin abiword, leafpad, geany, nano, gedit vs. bir uygulamayı düzenleyici sıfatı ile kullanabilirsin.

sudo apt-get install leafpad
gksu leafpad /etc/lightdm/lightdm.conf

gibi..

Konu çözüme ulaştıysa » http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

gufabe

Aslında benim çıktım aşağıdaki gibiydi @Paqe; ve bu haliyle otomatik giriş yapıyordu... Söylediğin gibi; önüne koyulan işaretle etkisizleşiyor ve diğer kullanıcılar için giriş yapma seçeneği barındırır hale geliyor. Neyse, sorun hallolduğuna göre fazla uzatmayayım...

[SeatDefaults]
user-session=xubuntu
autologin-guest=false
autologin-user=gufabe
autologin-user-timeout=0

Paqe

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Sorunum çözülmüştür.