kubuntuda unity masaüstü nasıl kurulur

Başlatan meraker, 20 Ocak 2013 - 23:26:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

meraker

merhabalar ben, kubuntu,yu windows,un yanına cd,den kurmuştum şimdide unity 2d yikurmak istiyorum kubuntu,nun içine kurulurmu bilmiyorum,ama ben yazılım merkezlerindeki unity 2d,li bütün yazılımları kurdum ve bilgisayarı birkaç defa yeniden başlattım ama sol panelli,yani unity.li masaüstü oturum seçeneği gelmedi başka ne yapmak gerekir acaba?ve yapılacaklar diğer masaüstleri için de geçerli olurmu teşekkürler (kubuntu 12.10 32 bit).

kalkan1973

Evde İşte her yerde Linux

meraker

Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: GLX is not available on the system
serhan@serhan-G31M-ES2L:/usr/lib/nux$

sanırım kuramayacağım donanım,ım 3d,yi desteklemiyor muş.(ingilizce bilgim çok,çok azdır)

heartsmagic

O çıktıyı bu şekilde algılama. Grafik kartın ne, sürücüleri yüklü mü?
Ayrıca, Unity 2B diye bir şey yok artık, 3B mevcut ve bu şekilde devam edecek. Unity namına neler kurdun?

dpkg -l | grep unity
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meraker

y
ii  gir1.2-unity-5.0:i386                           6.12.0-0ubuntu0.1                          i386         GObject introspection data for the Unity library
ii  libmeanwhile1                                   1.0.2-4ubuntu2                             i386         open implementation of the Lotus Sametime Community Client protocol
ii  libunity-core-6.0-5                             6.12.0-0ubuntu0.2                          i386         Core library for the Unity interface.
ii  libunity-misc4                                  4.0.4-0ubuntu3                             i386         Miscellaneous functions for Unity - shared library
ii  libunity-protocol-private0:i386                 6.12.0-0ubuntu0.1                          i386         binding to get places into the launcher - private library
ii  libunity-webapps0                               2.4.1-0ubuntu3.2                           i386         Web Apps integration with the Unity desktop
ii  libunity9:i386                                  6.12.0-0ubuntu0.1                          i386         binding to get places into the launcher - shared library
ii  unity-asset-pool                                0.8.24-0ubuntu2                            all          Unity Assets Pool
ii  unity-common                                    6.12.0-0ubuntu0.2                          all          Common files for the Unity interface.
ii  unity-greeter                                   12.10.4-0ubuntu5                           i386         Unity Greeter
ii  unity-lens-applications                         6.10.0-0ubuntu1                            i386         Application lens for unity
ii  unity-lens-files                                6.6.0-0ubuntu1                             i386         File lens for unity
ii  unity-lens-gwibber                              3.6.0-0ubuntu1                             i386         Gwibber Lens for unity
ii  unity-lens-music                                6.8.1-0ubuntu1                             i386         Music lens for unity
ii  unity-lens-photos                               0.9-0ubuntu1                               all          Unity Photos Lens
ii  unity-lens-shopping                             6.8.0-0ubuntu1                             i386         Shopping lens for unity
ii  unity-lens-video                                0.3.14-0ubuntu1                            all          Unity Video lens
ii  unity-scope-gdocs                               0.7-0ubuntu1                               all          Google Docs scope for Unity
ii  unity-scope-musicstores                         6.8.1-0ubuntu1                             i386         Store music lens for unity
ii  unity-scope-video-remote                        0.3.10-0ubuntu1                            all          Remote videos engine
ii  unity-services                                  6.12.0-0ubuntu0.2                          i386         Services for the Unity interface
rc  unity-webapps-common                            2.4.10-0ubuntu1                            all          Unity WebApp integration scripts
ii  unity-webapps-service                           2.4.1-0ubuntu3.2                           i386         Service for Web Apps integration with the Unity desktop
ii  xul-ext-unity                                   2.4.1-0ubuntu1.2                           all          Firefox extension: Unity Integration
ben synaptic,ubuntu yazılım merkezi ve muon yazılım merkezindeki uygulama veya yazılımları kurdum ama  olamayacağını düşünerek hepsini kaldırdım, şimdi yeniden foruma baktım verdiğiniz kodları girdim çıktıları böyle veriyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Ocak 2013 - 20:30:37

ayrıca aklıma geldi ben daha önceleri ubuntu 12.10'u(unity,li) wubi ile kuruyordum ve çalışıyordu,fazladan sadece önerilen(current)ekran kartı sürücüsünü kuruyordum o kadar.

heartsmagic

Ben aşağıya unity ve compizle ilgili paketleri geçiyorum, hepsi gerekli olmayabilir ancak göz çıkartmaz. Compiz olmalı zira Unity ona dayanmakta, eğer bir şekilde kurulmadıysa onu da sağlamalısın. Normal şartlar altında Unity'nin Compiz'i de istemesi lazım. Bu işi denemenin en temiz yolu ubuntu-desktop ile paketleri kurmak ancak orada senin istemeyeceğin uygulamalar da gelebilir, zira bildiğimiz Ubuntu kurulumundaki uygulamaları getirir.

Unity:
ii  gir1.2-unity-5.0:i386                     6.12.0-0ubuntu0.1                         i386         GObject introspection data for the Unity library
ii  libmeanwhile1                             1.0.2-4ubuntu2                            i386         open implementation of the Lotus Sametime Community Client protocol
ii  libunity-core-6.0-5                       6.12.0-0ubuntu0.2                         i386         Core library for the Unity interface.
ii  libunity-misc4                            4.0.4-0ubuntu3                            i386         Miscellaneous functions for Unity - shared library
ii  libunity-protocol-private0:i386           6.12.0-0ubuntu0.1                         i386         binding to get places into the launcher - private library
ii  libunity-webapps0                         2.4.1-0ubuntu3.2                          i386         Web Apps integration with the Unity desktop
ii  libunity9:i386                            6.12.0-0ubuntu0.1                         i386         binding to get places into the launcher - shared library
ii  unity                                     6.12.0-0ubuntu0.2                         i386         Interface designed for efficiency of space and interaction.
ii  unity-asset-pool                          0.8.24-0ubuntu2                           all          Unity Assets Pool
ii  unity-common                              6.12.0-0ubuntu0.2                         all          Common files for the Unity interface.
ii  unity-greeter                             12.10.4-0ubuntu5                          i386         Unity Greeter
ii  unity-lens-applications                   6.10.0-0ubuntu1                           i386         Application lens for unity
ii  unity-lens-files                          6.6.0-0ubuntu1                            i386         File lens for unity
ii  unity-lens-gwibber                        3.6.0-0ubuntu1                            i386         Gwibber Lens for unity
ii  unity-lens-music                          6.8.1-0ubuntu1                            i386         Music lens for unity
ii  unity-lens-photos                         0.9-0ubuntu1                              all          Unity Photos Lens
ii  unity-lens-shopping                       6.8.0-0ubuntu1                            i386         Shopping lens for unity
ii  unity-lens-video                          0.3.14-0ubuntu1                           all          Unity Video lens
ii  unity-scope-gdocs                         0.7-0ubuntu1                              all          Google Docs scope for Unity
ii  unity-scope-musicstores                   6.8.1-0ubuntu1                            i386         Store music lens for unity
ii  unity-scope-video-remote                  0.3.10-0ubuntu1                           all          Remote videos engine
ii  unity-services                            6.12.0-0ubuntu0.2                         i386         Services for the Unity interface
ii  unity-webapps-common                      2.4.10-0ubuntu1                           all          Unity WebApp integration scripts
ii  unity-webapps-service                     2.4.1-0ubuntu3.2                          i386         Service for Web Apps integration with the Unity desktop
ii  xul-ext-unity                             2.4.1-0ubuntu1.2                          all          Firefox extension: Unity Integration

Compiz:
ii  compiz                                    1:0.9.8.6-0ubuntu1                        all          OpenGL window and compositing manager
ii  compiz-core                               1:0.9.8.6-0ubuntu1                        i386         OpenGL window and compositing manager
ii  compiz-gnome                              1:0.9.8.6-0ubuntu1                        i386         OpenGL window and compositing manager - GNOME window decorator
ii  compiz-plugins-default                    1:0.9.8.6-0ubuntu1                        i386         OpenGL window and compositing manager - default plugins
ii  compizconfig-settings-manager             1:0.9.8.6-0ubuntu1                        all          Compiz configuration settings manager
ii  libcompizconfig0                          1:0.9.8.6-0ubuntu1                        i386         Settings library for plugins - OpenCompositing Project
ii  python-compizconfig                       1:0.9.8.6-0ubuntu1                        i386         Compizconfig bindings for python

Not: Bazı paketleri sonradan ben kurmuşumdur.

meraker

sizin verdiğiniz kodları uçbirimde çalıştırdıktan sonra, muon paket yöneticisindeki ubuntu desktop paketini de kurmama rağmen unity panelli oturum seçeneği oluşmadı.artı sayfa ve pencere açma, kapama,düğmeleri sağüst köşedeydi,kayboldular.                 düğmeler geri geldi masaüstü ayarlarını karıştırırken neyi değiştirdiğimi bilmiyorum ama düğmeler yerine geldi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ocak 2013 - 01:46:08

bügünlük bu kadar olsun çok uykum geldi teşekkürler.

heartsmagic

Compiz'in KDE oturumunda devreye girmemesi gerekiyor yoksa Kwin ile çakışır diye tahmin ediyorum. Açıkçası KDM neden Unity'yi algılamıyor bilemiyorum, bende görünen paket bunlar.

Şurada bir hata kaydı var: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/compiz/+bug/772486
Fakat burada Unity görünmesine rağmen açılmıyor denmiş. Çözüm önerisi için de /etc/kde4/kdm/Xsession dosyasının başına şunu ekleme verilmiş:
Alıntı Yapexport GDMSESSION="$DESKTOP_SESSION

İki kişide işe yaramış birinde yaramamış, o da ek bir şeyler daha eklemiş. İstersen bir deneyebilirsin. Eğer GDM kurulduysa giriş yöneticisi olarak onu ayarlayıp  da deneme imkânın da var tabi.

meraker

sayın heartsmagıc bukadar meşguliyetin arasında banada çözüm önerileri sunduğunuz için çok,çok teşekkür ederim;ama ben biraz daha bilgisayarı ve ubuntuyu öğrenmeyi bekleyeceğim bu arada başka sorunlar oluşursa tekrar fedakarlığınıza başvuracağımı belirteyim teşekkür eder sabırlar dilerim.

heartsmagic

Tabi ki, karar senin. Ben sadece şunu sorayım son öneriyi denemedin sanırım değil mi? Eğer denediysen ve o da işe yaramadıysa bunu belirtelim ki aynı sorun için çözüm arayanlar bilgi sahibi olsunlar.

meraker

işin doğrusu denemedim çünkü yapılacak işlemler  çok bilgi gerektiriyor enazından benim için öyle o yüzden daha sonra deneyeceğim. çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ocak 2013 - 21:48:56

merakıma dayanamadım söylediğiniz yoldan gittim karşıma şu isimde- kcmclockrc-bir (sanırım dosyaydı)şey çıktı onuda tıkladım izin verilemez yazısı çıktı  tabi, bunları forum faydalansın diye uçbirim kodları ile yapmayı bende çok istiyorum.(o dosya kde4,ten sonra çıktı)

heartsmagic

Nerede çıktı o dediklerin? /etc/kde4/kdm/Xsession dosyasını açabildin mi sen?

meraker

önce dolpin dosya yöneticisiyle gimeye çalıştım olmayınca uçbirimden gimeye çalıştımerhan-G31M-ES2L:~$ sudo/etc/kde4/kdm/xsession
bash: sudo/etc/kde4/kdm/xsession: Böyle bir dosya ya da dizin yok
böyle cevap verdi.

Kadir Can

Uçbirime vereceğiniz komut gksudo kwrite /etc/kde4/kdm/Xsession şeklinde olmalı. Bu komutu verdikten sonra @heartsmagic'in dediği değişiklikleri yapıp kaydetmelisiniz.

meraker

$ gksudo kwrite /etc/kde4/kdm/Xsession
Fontconfig warning: "/etc/fonts/conf.d/50-user.conf", line 9: reading configurations from ~/.fonts.conf is deprecated.
QFileSystemWatcher: failed to add paths: /root/.config/ibus/bus
kwrite(7098): Couldn't start knotify from knotify4.desktop:  "KDEInit '/usr/bin/knotify4' uygulamasını başlatamadı"

çıktılar bu şekilde idi.

heartsmagic

@meraker, üstteki işlemin ardından bir dosya açılması gerekiyor, açılmadı mı?

meraker

evet ,xession-kwrite dosyası çıkıyor ama üstte verdiğiniz komutu kopyalayıp,yapıştırmak isteyince hata penceresi açılıyor, bu dosyaya yazmak mümkün olmadığından değişiklikler kaydedilmeyecektir diyor.(exportGDMSESSİON=DESKTOP

heartsmagic

kdesudo kwrite /etc/kde4/kdm/Xsession şeklinde dener misin. Sana parola sormalı, verdiğinde yazılabilir şekilde açmalı dosyayı.

meraker

başta sayın heartsmagic ve yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar ben bir hata yaptım şöyle açıklıyayım,unity,i kuramadım bari farklı bir masaüstü kurayım dedim ,yani ubuntu daki farklı masaüstü seçenekleri gibi,kuruldu ama fark eden * bir şey olmadı sadece girişteki kubuntu yazısı yerine lubuntu yazıyor yani kubuntu oldu lubuntu ama yine bana göre çok bir şey değişmedi.şimdi şunu sormak istiyorum elimde ubuntu 12,04 ün orjinal cd,si var onunla kurulum yapmayı düşünüyorum ama bilgisayarım kaldırırmı bilmem,çünkü durum şöyle windows kurulu onunyanında lubuntu olursa onun yanındada pangolin. hdd,nin toplamı 149 gb,ram ise 2gb olabilirmi ?saygılar,selamlar (ayrıca bu üstteki kodlar lubuntuda,da geçerlimi)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Ocak 2013 - 23:07:28

cd,den 12.04'ü kurdum unity,li masa üstü elde ettim ilgilenen herkese çok,çok,çok teşekkür ederim

heartsmagic

@meraker, öncelikle rica ederiz. Keşke yeniden kuruluma gitmeden istediğini yapabilseydin.
Yeniden kuruluma gidildiğinde etiketlemiyoruz başlıklarımızı, sadece kapatıyoruz. Bu nedenle etiketi kaldırıp kapatalım konumuzu, fakat etiket için yine de teşekkür ederiz.