uzak masa üstü gözlem hakkı

Başlatan new-player, 13 Ocak 2013 - 14:40:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

new-player

herkese merhaba, bu soruma diğer forumlardanda cevap alamadım umarım biriniz özeldende olsa cevap verir.
benim sorunum yok sadece merak masa üstü erişim hakları var yazma,görme,değiştirme bizim izin verdiğimiz kadar erişilebiliyor peki erişim nasıl sağlanıyor yani başka bir masa üstünü nasıl görebiliyoruz tabiki kişinin izin verdiği ölçüde.

krwlng

Öncelikle bu izinler masaüstü ile sınırlı değil, sistemin tamamında kullanıcılara göre belirlenmiş haklar var, bu haklar "Okuma" "Yazma" ve "Çalıştırma" bu haklar size verilmiş ise bunlara sahip olursunuz ve gereken işlemleri yapabilirsiniz. Bu haklar kullanıcılara, yöneticiler tarafından verilir, yönetici size bir dizin üzerinde okuma izni vermeden o dizine giriş bile yapamazsınız, yani sorunuzun kısa ve net cevabı, bir yöneticinin size o yetkiyi vermesi gerekiyor, eğer siz yönetici iseniz zaten her şeye erişim hakkınız var demektir. Unix/Linux sistemlerde yetkiler ile ilgili internet üzerinde çok sayıda belge mevcut.

Örnek: http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=683
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

new-player

benim merak ettiğim izin verilmiş bir kullanıcının masaüstü nasıl açılır ?

krwlng

Bir sistem içerisinde kullanıcılar "/home" dizini altında bulunur, mesela sistemde "a","b","c" isimlerinde 3 kullanıcı olduğunu varsayalım bu kullanıcıların verileri "/home" dizini içerisinde;

/
                                              ı
                                          /home
                                             ı
                                   ı          ı         ı
                                   a         b        c

şeklinde olur, bu kullanıcıların masaüstleri ise örnek olarak, "/home/a/Masaüstü" veya "/home/a/Desktop" dizinleri şeklinde oluşturulur, bu lisana göre değişiklik gösterebilir. Sizin bu "a" kullanıcısının Masaüstüne erişim hakkınız varsa, cd /home/a/Masaüstü komutu ile Masaüstüne erişebilirsiniz, Grafik ara birim kullanarakta dosya yöneticisinden aynı dizine girebilirsiniz.

Eğer ki isteğiniz bu kişinin masaüstünü uzaktan erişim gibi görmekse kendi kullanıcınızdan çıkıp o kişinin hesabına girmeniz yeterli.
Sorduğunuz soruya göre cevap verdiğimi belirtmek isterim, benim anlattığım şeyler sizin istediğiniz şeyler olmayabilir, eğer öyle ise sorduğunuz soruyu kontrol etmenizi rica ediyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

if

ssh için -X parametresine bakın.

new-player

anladım, yardımlarınız için teşekkürler.

karboran

Bunu uzaktan yapabiliyormuyuz peki mesela ben memleketteki bilgisayarıma nasıl bağlanırım.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

heartsmagic

Uzak masaüstü ve onun üzerindeki izinler kullanılan uygulama ile ilgilidir. Hangi uygulama ile uzak masaüstü yapılıyorsa izinler ve yetkiler o uygulamanın el verdiği ölçüde kullanılabilir.

@karboran, uzak masaüstü yöntemlerini araştırabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.