Ynt: Ubuntu 12.10 ek sürücüler ?

Başlatan Fatih Doğdu, 17 Ocak 2013 - 18:59:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fatih Doğdu

Çok özür diliyorum. Tekrardan konu açıp kirletmemek adına buraya yazmayı uygun gördüm. Ubuntu 12.10 kullanıcısıyım. uzun bir süreden sonra tekrardan ubuntu kullanmaya başladım. Daha once 2 hafta kadar kullanmıştım. Yani Linux sistemleri hakkında cok birşey bilmiyorum. Birkaç sorum olacak cevap verirseniz cok sevinirim.

- Masaüstünü biraz değiştirmek istiyorum öncelikle ne yapmam gerekiyor. Gnome vs gibi bi kac çeşit var hangisi bölüme girip okumalıyım?

- Compiz yükledim şöyle bir hata aldım:
CCSM is an advanced tool. Use with caution.

This tool allows you to deeply configure Compiz's settings. Some options may be incompatible with each other. Unless used with care, it is possible to be left with an unusable desktop.

- Ekran kartı ve diğer donanımlarımın yüklü olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

- Daha doğrusu ilk başlayanların acemiler için ilk durak dışında hangi konuları takip edersem kendimi ubuntuya adapte edip öğrenmiş olurum?

if

@Fatih Doğdu, iletinizi böldüm.

Bir konu altında sadece bir sorunu konuşmak forumumuzun adetidir. Sonradan biri konudaki tek bir soruna yönelik cevap ararken diğer cevaplar arasında boğulabilir.

Ubuntu 12.10'a farklı bir masaüstü yöneticisi kurmadıysanız Unity kullanıyorsunuzdur. Masaüstü yöneticileri bölümünün alt bölümü olan Unity altında kullanabileceğiniz bazı yardımlar mevcut. Masaüstü görüntüleri konusuna bakabilirsiniz vs.

Compiz kurmaya gerek yok kurulu geliyor. Geçtiğiniz çıktı bir hata değil ayrıca.

Sürücüler yüklü olmasa donanımı kullanamazsınız. sudo lshw hangi donanım için hangi sürücünün kullanıldığını gösterir. Ekran kartı modeline göre ek sürücü yüklenebilir.

Ubuntu'ya alışmak için, vikiyi de okuyabilirsiniz.

Fatih Doğdu

Ekran kartım şimdi benim yüklü mü?

*-display
                açıklama: VGA compatible controller
                ürün: RV730 PRO [Radeon HD 4650]
                üretici: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI
                physical id: 0
                bus info: pci@0000:01:00.0
                sürüm: 00
                genişlik: 64 bits
                saat: 33MHz
                kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
                yapılandırma: driver=fglrx_pci latency=0
                kaynaklar: irq:46 bellek:d0000000-dfffffff bellek:feaf0000-feafffff ioport:d000(boyut=256) bellek:feac0000-feadffff

Ve Unity yi açamadım daha dığrusu nereden açacağımı bulamadım. Sadece biraz efekt yapmak istiyorum.

if

Ekran kartı sürücüsü yüklü. Masaüstüne düşemiyor musunuz?

Fatih Doğdu

Masaüstüne düşememek derken anlamadım. Daha yeni yeni öğrenmeye başladım. Bu kadar soru sorduğum için özür dilerim. Benim yapmak istediğim şey şu:

Efektli bir ubuntu. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Tema mı yüklemem gerekiyor yada başka bir ayar yapmam mı gerekiyor? Bunları yapmam için neler yapmam lazım?

heartsmagic

"Efekt" ama hangisi? Örneğin sallanan pencereler mi? Eğer öyleyse Compiz yöneticisi ile bunu değiştirmelisin. Yazılım Merkezi'nde kendisi şu isimle aratıp kurabilirsin:
compizconfig-settings-manager

Tema vs. için hangi masaüstünü ve pencere yöneticisini kullanıyorsan ona göre şekil almalısın. Ekran görüntülerinin paylaşıldığı başlığımızdan kendine örnek alabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Fatih Doğdu

Bu kadar soru sorduğum için tekrar özür dilerim ama işin mantığını  kavramam gerekiyor o yuden soruyorum. Şimdi Altta gördüğünüz 12.10 sürümüne ait bir masaüstü.

Compiz config manager yüklü bu arada

Gördüğünüz gibi açıyorum compizi ve animasyonların olduğu bölüme geliyorum.

Normalde bunların hepsini aktif ettiğim zaman bile efekt göremedim.

Kısaca ben masaüstü ve pencerelerime nasıl efekt verebilirim buradan.  Bi küp animasyonu nasıl yapabilirim. Forumda bununla ilgili cok konu var fakat ben hangisinin benim sistemime uyacağını kestiremiyorum  :-[

heartsmagic

Küp ayrı bir durum, forumda son sürümlere ait başlıklara bakman gerekiyor.
Pencere canlandırmaları içinse neden çalışmadığını bilmiyorum açıkçası. Grafik kartın nedir, sürücüleri kurulu mu? Gerçi orada sorun olsa Unity 3B çalışmaz.

Fatih Doğdu

*-display
                açıklama: VGA compatible controller
                ürün: RV730 PRO [Radeon HD 4650]
                üretici: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI
                physical id: 0
                bus info: pci@0000:01:00.0
                sürüm: 00
                genişlik: 64 bits
                saat: 33MHz
                kapasiteler: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
                yapılandırma: driver=fglrx_pci latency=0
                kaynaklar: irq:46 bellek:d0000000-dfffffff bellek:feaf0000-feafffff ioport:d000(boyut=256) bellek:feac0000-feadffff

Ekran kartı özelliklerim bunlardır. Yüklü olduğunu düşünüyorum çünkü bu bilgileri terminalden çektim...  Daha önce kullandığımda pencerelere verilen animasyonlar cok iyiydi. Çok kuru bir işletim sistemi kullanıyorum. Yapılabilecek bişey yokmu acaba

burk

@Fatih Doğdu animasyonların sürelerini uzatın. Muhtemelen kısa olduğu için görünmüyordur. Bunun için listenin en başında bulunan animasyona sağ tık yapıp düzenleyi seçin ve "Duration" rakamlarını büyütün.

heartsmagic

Canlandırmalar için @burk bir öneri vermiş. Grafik kartı için verdiğin bilgi sadece kart bilgisi. Sürücüleri sen kurmadıysan ön tanımlı sürücü yani açık kaynak sürücüler kullanılıyordur. Sahipli sürücüleri kurman gerekebilir belki. Kartın 4xxx serisi olduğu için ATI bölümündeki sabit 2xxx-4xxx konusuna bakmalısın.