Disk Bölümleme

Başlatan HakanSeven12, 25 Haziran 2013 - 10:44:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HakanSeven12

Arkadaşlar şuanda ubuntu 13.04 var ve ben hard diski ikiye bölmek istiyorum. Araştırdım biraz ama sadece kurulumda disk bölmeyle ilgili şeyler anlatılmış. Benim diski bölmeme için ubuntuyu tekrar mı kurmam gerekiyor?

ercnynr

Gparted ile Ubuntu üzerinden bölümleyebilirsiniz. Eğer windows üzerinden yapıyorsanız partition magic ile aynı işlemi yapabilirsiniz. Tabi tüm diski silecekseniz canlı cd üzerinden yapmalısınız.

HakanSeven12

gparted ile nasıl yapabilirim?

ercnynr

Gparted programını açtıktan sonra disk bölümleri görünecektir. Hangi bölümü düzenlemek istiyorsanız üzerinde sağ tıklayarak Boyutlandır/Taşı ve Biçimlendir seçenekleri ile yapmak istediğiniz işlemleri uygulayabilirsiniz.

HakanSeven12

benim hard disk tek parça sistemin olduğu bölümle oynama yapamıyormuşuz

if

Alıntı yapılan: Metalist_Angel - 25 Haziran 2013 - 10:44:36
Araştırdım biraz ...

Yeterince araştırmamışsınız. Forumda örnekleri mevcut. Vikiden: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/GParted_kullan%C4%B1m%C4%B1

Konunun başlığını daha düzgün ifade edin lütfen.

HakanSeven12

Tamam biliyorum kullanmayı ama sağ tıklayıp ayır deyince hata veriyor bunu zaten gördüm

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2013 - 11:01:58

Bir şey hakkında kesin yargı belirtmeden önce karşı tarafada sorarsanız iyi olur

ercnynr

Alıntı yapılan: Metalist_Angel - 26 Haziran 2013 - 11:00:18
Tamam biliyorum kullanmayı ama sağ tıklayıp ayır deyince hata veriyor bunu zaten gördüm

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2013 - 11:01:58

Bir şey hakkında kesin yargı belirtmeden önce karşı tarafada sorarsanız iyi olur

Canlı Cd/Usb üzerinden deneyin birde.

tefoski

Ubuntu wiki'den ; " GParted ile disk bölümleriniz üzerinde çeşitli düzenleme işlemleri yaptığınızda yanlışlıkla diskinizin içinde bulunan tüm verilerinizin silebilirsiniz. Bu yüzden sayfanın başında belirttiğimiz gibi GParted'i kullanmadan önce belgelerinizi yedeklemeniz tavsiye edilir...."

- İşletim sistemi kurulu bölümü yeniden düzenlemek,saatler Sürebilir,
- veri kaybı veya aksamalar olmayacağını kimse söyleyemez,
- diskinizi bölümlemek için işletim sisteminizi yeniden kurmanızı ve dosyalarınızı yedeklemenizi,

- şiddetle tavsiye ederim ...
BirDost

heartsmagic

Alıntı yapılan: Metalist_Angel - 26 Haziran 2013 - 11:00:18

@if'in işaret ettiği anlatımın tamamını okudun mu? Canlı CD üzerinde misin? Eğer öyleysen ve yine de hata alıyorsan ne hatası alıyorsun?

Kesin yargı belirtmemek lazım belki ancak bunu senin önlemen lazım. Gördüğün gibi Viki de anlatım mevcut, ayrıntılarıyla hem de. Bu aşamadan sonra senin bizlere yardımcı olman lazım ki destek alabilesin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

HakanSeven12

Canlı cd de değilim konu zaten açık değilmi?

1.Ubuntu 13.04 yüklü
2.hard disk tek parça(swap bölümleri hariç)
3.diski ikiye bölmek istiyorum
4.bunu kurulu ubuntu üzerinde gparted ile yaparken sağ tıklayıp ayır dediğimde hata veriyor
5.benim bu işlemi yapmam için ubuntuyu tekrar mı kurmam gerek?

Bence soruyu dikkatli okumadınız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2013 - 04:38:39

Konu ve sonrasındaki yorumlar gayet açık bence değilmi

tefoski

- İşletim sistemini CD ile YENİDEN KURARKEN diski üçe bölün,
- ( / ) işletim sistemi - swap ve üçüncü bölüm,
- veya kurmadan önce CD ile GParted programını kullanarak,
- disk'i bölümlere ayırın,
- bir bölüme ( / ) sistemi yükleyin bir bölümü swap diğerini ... yapın ...

- Kurulu sistemde GParted ile tek parça disk'de bölümleme yapamazsın,
- çünkü ( / ) sistem yüklü bölümü ayıramazsın - bu bölümde gparted ile işlem yapamazsın....
BirDost

HakanSeven12

Bu dediğini biliyorum ilk mesaj atan arkadaş gparted ile yapabileceğimi söyledi onda böyle uzadı başka bir yolu yok mu kurulumda ayırmayı biliyorum kurarken aklıma gelmedi şimdi başka bir programla filanda olma ihtimali yok sanırım

monthy_python

Sistemin üzerinde çalıştığı diski değiştiremezsiniz, hata verir. canlı cd ile bir oturum açın, işlemleri buradan yapın. Nasıl yapılacağının anlatımı @if'in verdiği bağlantıda var.

İşlem 1 dakikadan az sürüyor (disk boyutum 500 gb). En az 20-30 kez yapmışımdır, hiç veri kaybı yaşamadım. ama bu asla olmaz demek değil, önemli belgelerinizi yedeklemenizde fayda var dolayısıyla.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Metalist_Angel - 26 Haziran 2013 - 19:36:33
Bence soruyu dikkatli okumadınız

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Haziran 2013 - 19:38:39

Konu ve sonrasındaki yorumlar gayet açık bence değilmi

Sorun şu ki, bizler dikkatlice okuyoruz ancak sen ısrarla okumamaya çalışıyorsun. Gayet açık olan şeyi sana tekrar söyleyeyim: Ubuntu kurulu bölüm üzerinde boyutlandırma vs. yapacaksan bunu çalışan sistem ile yapamazsın, Canlı CD'ye, USB'ye ihtiyacın var.

Daha açık nasıl yazabiliriz? Kaldı yönlendirildiğin yerde de bunu söylüyor sana.

elviskilli

Merhaba
Peki ben Gparted ile 4GB 'lık takas alanımı, 1GB'a düşürdükten sonra, kalan 3GB'ı Ext4 (sistemin olduğu) diskine nasıl eklerim? 

heartsmagic

@elviskilli, esasında bu farklı bir soru, bu başlıktan devam etmesek güzel olur ancak kabaca yazayım ben, sen çıkamazsın işin içinden yeni başlık açar devam edersin.
Gparted ile birleştirme işlemi yapabilirsin fakat bölümlerin sırası biraz önemli burada. İsim değişikliği olursa kök bölüm için sistem ilk durumda açılmaz, Grub ve fstab değişikliği ister. Gerçi isim değişikliğinden ziyade UUID değişikliği kesin olur gibi. Her türlü düzenleme durumu olabilir.

elviskilli

Açıklaman ve anlayışın için  teşekkürler @heartsmagic.