Manjaro Linux 0.8.3 Yayımlandı!

Başlatan decent, 24 Aralık 2012 - 12:42:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

Verimlilik. Kararlılık. Yenilik. Erişilebilirlik. Bunlar Manjaro felsefesinin belirleyici özellikleridir.
Aynı zamanda önemli gelişmeler içeren ve en iyi duruma getirilen Manjaro 0.8.3 sürümünü
tanımlayan özelliklerdir, Basitçe söylemek gerekirse, bu sürüm önceki sürümlere göre daha
yalın, hızlı, hafif ve daha sağlam bir sürümdür.

Çekirdek sistemi performans ve yanıt verme hızını atrırmak için yükseltildi, bunun sonucu
olarak daha hızlı başlatma, kapatma ve çalışma hızları elde edildi. Resmi Manjaro depoları
güncellenmiş ve yepyeni paketler ile zengin bir yapıya dönüştürüldü. Çok sayıda yazılım
paketi, kararlılık için Manjaro Ekibi tarafından tekrar gözden geçirilmiş, gereken yamalar
yapılmış ve sisteme uygun hâle getirilmiştir.

Ayrıca Erişilebilirlik de geliştirilmiştir. Kullanıcı hesaplarını yönetmek ve sistemi kolayca
yapılandırabilmek için kullanıcı dostu arayüze sahip çeşitli yeni araçlar eklenmiştir. Tam
ve kapsamlı 66 sayfalık kullanım kılavuzu hazırlanmıştır. Diğer taraftan kurulum dosyaları,
daha küçük boyutlara çekilmiştir ve daha hızlı indirmeler için elverişli duruma getirilmiştir..
Bu sürümde kullanılabilen çeşitler şunlardır:

• XFCE 4.10
  • KDE 4.9.4
  • Cinnamon 1.6.7
  • Mate 1.4.2
  • Net-Edition (önceden yüklenmiş masaüstü ortamı içermez)
Manjaro artık Gnome sürümü sağlamayacak veya Gnome Görüntü Yöneticisi (GDM) ile
gelmeyecek, bunun anlamı Cinnamon sürümü artık  tek başına LXDM kullanacak. Ancak,
Gnome 3.6 veya GDM yüklemek isteyenler Manjaro depolarından yükleyebilirler. Manjaro
0.8.3 sürümündeki değişiklikler ve geliştirmelerle ilgili daha detaylı bir bakış aşağıdaki gibidir:

• Manjaro Greenbird teması geliştirildi
  • Manjaro Donanım Algılama Aracı çoklu extramodules desteği ile yükseltildi
  • Yamalar ve düzeltmeler ile geliştirilen güncel yazılım paketleri (örn. Xorg-Server 1.13)
  • Yeni ve kullanıcı dostu bir araç: LibreOffice yükleyici tanıtıldı
  • Tüm yazılım paketi listeleri en iyi duruma getirilmiştir
  • CLI Yükleyici, gelişmiş EFI desteği ve daha güvenilir bir kurulum yöntemi ile daha da geliştirilmiştir
  • Gnome Sistem Araçları eklendi
  • Mesa 9.0.1 sürümüne güncellendi
  • Önceden okuma devre dışı bırakıldı
  • Cinnamon sürümünde GDM yerine LXDM getirildi
  • PulseAudio – ve onunla ilgili unmute hatası- kaldırıldı ve XFCE sürümümüzde ALSA ile değiştirildi
  • Klavye düzeni hatası düzeltildi
  • GRUB yapılandırma hatası düzeltildi
  • Nvida-Legacy (Eski Nvidia sürücüleri) eklendi
  • Catalyst-Legacy (Eski Catalyst sürücüleri)  kaldırıldı
Manjaro 0.8.3 sürümü hakkında ayrıntılı bilgileri sürüm notlarımızda bulabilirsiniz.

En iyi dileklerimizle,
Manjaro Ekibi

Bağlantılar
Manjaro 0.8.3 İndirManjaro 0.8.3 Başlangıç Seviyesi Kurulum Kılavuzu İndirManjaro Destek ForumuManjaro WikiUSB Kurulum Ortamı Hazırlamak

http://www.manjaro-tr.org/2012/12/24/manjaro-linux-0-8-3-yayimlandi/

eribol

Deneyen oldu mu bilmiyorum ama bu kez çok iyi iş çıkarmışlar.

Sistemi kapalı sürücülerle aç seçeneğiyle açtım ve klasik kurulumu yaptım. Neredeyse kurulumdan sonra hiçbir ayar yapmadım. Ne arch sadeliğinden ödün vermiş ne de kullanıcıya bir şey bırakmış.

cumali

Deneyimli bir Linux  kullanıcısı olarak yorumun umut verici. Yalnız sistemi kapalı sürücü ile aç seçenegini kullanman dikkatimi çekti. Bu bir deneymi?
Manjaro geliştiricilerinden philm'in geçtigimiz Ağustos ayında yayımlanan bir yazısında GUI yükleyicisi sayesinde Ubuntu kadar basit olacağı vurgulanmıştı. "Currently we are coding on our GUI installer which will be much more simple than Ubuntu uses......."  http://blog.manjaro.org/2012/08/22/are-we-good-for-noobs/  Bir başka kaynakta ise Debian'ın yanında Ubuntu ne ise Arch'ın yanında Manjaro odur şeklinde ifade bulmuş. Bu tesbit hoşuma gitmişti. http://deblinux.wordpress.com/2012/12/07/si-arch-es-el-nuevo-debian-manjaro-es-el-nuevo-ubuntu%EF%BB%BF/

eribol

Arch kurulumu bana göre pekte zor olmayan bir şey ama çok kurulum yaptığım içindir. Bunun yanında manjaro gerçekten işi çok daha basitleştirmiş. Misal Türkçe dil ve klavye ayarları archlinux'ta can sıkıcı olabiliyor. Öyle ki bazı noktalarda olduğu gibi bırakıyorsunuz durumu. Fakat manjaro ise bunu aşmış. Şöyle ki; Boot açılışı ile birlikte herhangi bir seçeneği seçmeniz halinde sistemi yürütmüyor ve sizden dil seçmenizi istiyor. Türkçe seçiyorsunuz ve geçiyorsunuz. Sonra kurulumda bir de dil ve klavye ayarlarını düzenleyeyim diyorsunuz bir bakıyorsunuz meğer manjaro hepsini halletmiş.

Sistemi kapalı sürücü desteğiyle açtım. Zira tahmin ettim ki böyle açarsam kurulumdan sonra sürücü yüklemeyle uğraşmayacağım. Öyle de oldu. Bir önceki sürümde nvidia'yı elle kurmuş ama sonrasında garip bir sorunla karşılaşmıştım. Tabii bunun asıl sorumlusu manjaro'nun yeni mhwd paketi idi :) Bilmediğim yeniliklerdi ve ben azıcık sistemi bozmuş olabilirdim. Neyse nihayetinde kapalı kod desteğiyle sistemi Türkçe olarak açtım, kurulumu yaptım. Onun dışında bir şey yapmadım. Sistem nvidia yüklenmiş ve tıkır tıkır dil desteğiyle hazır hale getirilmişti.

Tabii manjaro'yu seçmemin diğer sebebi de yaourt hazır geliyor ve sistemle uyumlu halde. Bu şu demek oluyor. Manjaro arch ile uyumsuz değil, dolayısıyla ben arch belgelerinden hâlâ faydalanabiliyorum. Arch sadeliği olmasa olmaz benim için.