10.10'dan 11.4'e yükseltirken donan laptop

Başlatan Utkan, 21 Aralık 2012 - 19:07:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Utkan

Merhaba arkadaşlar, 2 yıla yakın süredir Ubuntu kullanıyorum. Ubuntu kullanımında henüz yeniyim. Okulun verdiği bilgisayarda ön tanımlı olarak Ubuntu 10.10 sürümü gelmişti.
11.4 sürümüne güncellerken, bilgisayar dondu ve bir süre bekledikten sonra tekrar açıp kapatmayı denedim. Şifre giriş ekranına kadar açılıyor fakat daha sonra şifre giriş ekranı geldiğinde ekran donuyor. Aynı zamanda alt kısımda da daha önce gözükmeyen bir menü duruyor. Oturum açılmış gibi... Bu sorunu nasıl çözebilirim acaba sizlerin yardımını bekliyorum.

Vurgu ekranında  ''e''ye bastıktan sonra  X + C ile girdiğim alanda GNU GRUP sürümü 1.98+20100804-5ubuntu3 yazıyor

Forumdan ve diğer sitelerden yaptığım araştırmayla burada sudo apt-get upgrade komutunu girdim fakat unknown command ''sudo'' hatasını verdi. Acaba kodu yanlış yere mi giriyorum. En son çözüm olarak sizlerin bilgisine başvurdum. Teşekkürler şimdiden.

Sistem Bilgileri: Fujitsu Lifebook A Series i3 kullanıyorum.

burk

@Utkan Ctrl + Esc  ile tty ekranına ulaşıp giriş yaptıktan sonra;

startx komutunu verince ne oluyor?

Utkan

Maalesef ki yine başlar gibi oluyor ama yine aynı hatayı veriyor. Şifre giriş ekranına kadar sorunsuz sayılabilecek halde ilerliyor. Şifre giriş ekranında donuyor. İmleç bile hareket etmiyor.

burk

Çıkan hata nedir? Bir fotoğraf ile ya da yazabilirseniz daha net anlayabiliriz. Sorunun karşılama ekranında olduğunu varsayarak şöyle bir denemede bulunalım;
Açılışta tty ekranına yine gelin ve;
sudo apt-get purge lightdm
sudo apt-get autoremove
sudo apt-get install gdm

GDM'ı kurun, daha sonra
sudo shutdown -r now ile sistemi yeniden başlatın.

if

@Utkan, kurtarma ekranına girip güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz?
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop

heartsmagic

Hatta kurtarma kipinden tüm sistemi yüksetleyi tekrar deneyebilirsin:
sudo apt-get dist-upgrade

Fakat burada biraz şu önem arz ediyor. sources.list dosyasına yeni sürüm depoları eklenmiş mi?
sudo nano /etc/apt/sources.list ile dosyayı görebilirsin. 11.04 kullandığına göre bu dosyadaki depoların maverick yerine natty ifadelerini içeriyor olması lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.