Ubuntu 12.10 "Windows Secure Boot" Sorunsalı

Başlatan altintasi, 31 Ekim 2012 - 10:47:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altintasi

Bilindiği üzere Microsoft yeni işletim sistemi yazılımı Windows 8'i piyasaya sundu. İşletim sistemi piyasaya çıkmadan önce donanım üreticileri (yanlış isim verirsem kusura bakmayın) ile görüşerek "Windows Secure Boot" gibi bir donanım kilidi geliştirdiler. Bu nedenle Linux vs. gibi başka işletim sistemleri bu donanıma sahip bilgisayarlara kurulamayacaktı. Canonical ise bu durumu aştıklarını söylemişti.

Şimdi benim problemim buradan kaynaklı diye düşündüğüm için bunları anlattım. Dizüstü bilgisayarımın açma kapatma düğmesine bastığımda bazen BIOS ekranı bile gelmiyor. (Dizüstü bilgisayarımı 2007'de almıştım.) Açma kapatma tuşuna tekrar basarak kapatıp açarsam sorun olmadan açılabiliyor. Bazen de kapanırken sorun çıkıyor. Mor ekranda kalıyor. Derinlemesine bir araştırma yaptığımda bu konuda bir kaç cılız şikayet yazısı ve sorunun bu yeni önyükleme sistemi yüzünden olduğuna ilişkin açıklama buldum.

12.04.1 ya da Windows kurduğumda sorun yok. Ama 12.10 kurarsam bunlar oluyor.

Bu sorunumu nasıl çözebilirim?
Bilemiyorum Altan, bilemiyorum...

Ninoslayer

Bazı durumlarda o ekran siyah olarak geçebiliyor. Bilgisayarın çalıştığında yani ışıkları yandığında daha önce bios ayarlarına hangi tuş ile giriyorsan ona basmaya başla. Bende f2 mesela. Durumu bu yol ile aşabiliyor musun bir bakalım.

if

@altintasi, 2007'de alınan bilgisayarda güvenli önyükleme olacağını zannetmiyorum. Windows 8 mi kullanıyorsunuz?

altintasi

@ninoslayer ubuntu'yu kaldırmak zorunda kaldım. Yükleyip deneyeceğim. @if satın alacağım. Fakat dizüstüme de alsam mı kararsızım. Zaten bazı çözünürlük sorunları var Windows 8'de. Büyük bir ihtimalle sadece masaüstümde kullanacağım. (Flight Simulator yüzünden.)

Cihazımda WSB desteği yok. Onu belirtmek için 2007'de aldığımı yazmıştım. Ubuntu ile mutlu ve huzurlu bir yaşamım var. Düzenimi bozmayacağım.  :)

altintasi

Konu hakkında henüz bir gelişme bulamadım.. Bir tek BIOS güncellemesi öneren bir kaynak buldum. 12.04.1 son kullancağım Ubuntu olacak herhalde..  :)

Ayrıca Linux Mint de denedim. CD'den başlattığımda da aynı sorun oldu..

alierkanimrek

BIOS Güncellemesini neden yapmak istemiyorsunuz? Ben geçen yıllarda bluetooth bağlantı kopması sorunu olan bir makinede yapmıştım sorun kalmamıştı. (Ayrıca arkadaşların dediği gibi EFI BIOS olmadığından başlıktaki konu ile ilgisi yok.)

altintasi

1- BIOS güncellemesi olsa yapardim.  (20 yılı aşkın kullanıcılık, programlamacılık ve sistem yöneticiliği deneyimime bakarak bunu söylüyorum.)

2- EFI ile alakasız olduğunu nasıl anladınız?

ct

BIOS o kadar da kararlı olmayabiliyor. Eski Toshiba dizüstümde Ubuntu'nun eski sürümlerinde ve XP'de çok sık olmasa da bazen bu olabiliyordu. PC ortamına yazılan programlarda havacılık ve uzay sistemlerindeki gibi kabuledilebilir hata oranı çok aşırı küçük olmadığından bu tarz kararsızlıklar olabiliyor. Sorun belki bununla alakalıdır.

if

@altintasi, bu Windows güvenli önyükleme denen zıkkım UEFI değil mi? Başka bir şey mi yoksa?

altintasi

@if kabaca o diyebiliriz. Daha detaylı bilgiler için aşağıdaki sayfaları ziyaret edersen konunun biraz karışık olduğunu göreceksin. BIOS üzerinde denemediğim ayar kombinasyonu kalmadı. Ama çözemedim. Pazar günü fırsat bulursam Fedora ile deneyeceğim bir daha. Bakalım sonuç ne olacak..
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=35883.0
http://www.chip.com.tr/haber/ubuntu-nun-windows-8-plani-hazir_34448.html
http://www.omgubuntu.co.uk/2012/09/ubuntu-to-use-signed-grub2-bootloader-for-secure-boot

Benim anlamadığım nokta ise dizüstü bilgisayarımın eski bir bilgisayar olmasına rağmen bu UEFI nedeniyle önyükleme ve kapanma sırasında BIOS'a ulaşamamam. Canonical'a mail attım. 1 aydır bir yanıt gelmedi. Ama bilinen bir böcek bu konu. Çözüm için ise geçerli bir açıklama halen bulamadım. Bulursam zaten dergiye de eklemek niyetindeyim..

matrax_41

Çok eski bir bilgisayarda Uefi olamaz. Uefi, biosun yerini alan bir sistem. Ve 1-2 yıldır kullanılıyor. Hatta yoğun kullanımı 2012'ye tekabul ediyor. Windows 8'in önyüklemeyi engellemesi olayı da Uefi ve windows 8 birleşiminde olan bir sorun.

altintasi

@matrax_41 benim kafamı karıştıran da bu zaten. Eski bir pc nasıl olur da yeni bir teknoloji yüzünden bu sorunu yaşar. Az önce aklıma bir seçenek daha geldi. GParted CD'si ile bütün harddiski uçurup BIOS'u sıfırlayacağım. Ondan sonra kurulum yapacağım. Belki Ubuntu kurulumundaki diski silme seçeneklerinden farklı bir seçenek görerek bu sorunu çözebilirim. (Disk tabloları ile ilgili mi acab diye düşündüm bir an! Olur ya Windows 8 kurulumundan sonra diski GParted ile silip bir biçimlendirme yapmadan kurmak işe yarayabilir.)

laser1999

Ben 2010'da(tam hatırlamıyorum) yeni dizüstü bilgisayar almıştım.Bende sorun yok.Önce windows 8'i kurdum.Sonra ubuntu'yu kurdum şuanda ikisi çalışıyor.Önyükleyiciyi /dev/sda diye ayarladım.
Sanırım grub'ın başta olması gerekiyor.

altintasi

@laser1999 Fikir için teşekkür ederim. Ben iki işletim sistemini yanyana kurma niyetinde değilim. Temiz kurulumla sadece ubuntu 12.10 kuruyorum. Önerinizi deneyerek kuracağım bir de.

laser1999