[Çözüldü] linux kurulumu hakkında yardım

Başlatan hakanbudakk, 11 Aralık 2012 - 19:40:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanbudakk

Bilgisayarıma linux dağıtımı kurmak istiyorum. Bundan önce birkaç kez kurup kaldırdım. Oyunların olmaması benim için en büyük sorun. Bu yüzden hem windows'u hem de linux'u kurmak istiyorum. Genel olarak tüm işlerimi linux'da yapacağım. Windows'u sadece oyun için kullanmak istiyorum. Ama ne kadar uğraştıysam uğraşayım her ikisini birden kuramadım. Kök dizin hatası veriyordu hep. Bunu sadece ubuntu desktopla becerebildim ama onuda kullanmak istemiyorum. Sanıyorum yine windows'a gömülü oluyor öyle.

Ve sizce hangi dağıtımı kurmalıyım? Yapacaklarım sadece internette dolaşmak, dosya indirmek, film izlemek ve birkaç office programı kullanmak. ve Dediğim gibi kurduğum linux'un yanına bir de Windows 7 kurmam gerekiyor.

Bu konuda bana yardımcı olabilecek bir arkadaş var mı?

Eğer bir kişiyi daha linux'a kazandırmak istiyorsanız bana mail ile de ulaşabilirsiniz :)

hakanbudakk@gmail.com

warriorxp

Pardus deneyebilirsin. Hem Tubitak'ın geliştirdiği bi sistem. Ama güncellemeleri yapılmıcak artık diye duydum. Tek eksik yönü o.
Ama en çok geliştirme+güncelleştirme ubuntuda oluyor.
Kurulum hatası derken ne demek istiyorusun anlayamadım biraz daha açar mısın?
Kanuni Sultan Süleyman hocasına sorar:
Meyve ağaçlarını sarınca karınca
Günah var mıdır karıncayı kırınca

Hocası Ebu Suud Efendi(Dönemin Şeyhülislamı):
Yarın Hakk'ın divanına varınca
Süleyman'dan hakkın alır karınca

hakanbudakk

Bilgisayara ilk önce windows yükledim. Tek birim oluşturdum diğer birimi oluşturmadan bıraktım. Ayrılmamış alan olarak yani. Oraya tekrar kurulum diskiyle ubuntu kurmayı denedim, olmadı. Windows'a format atarken birim oluşturdum. Yani bir "D" birimi oldu oraya kurmayı denedim, olmadı. Her seferinde "kök dizin oluşturulmamış" "kök dizin seçilmemiş" ya da ona benzer kök dizinle ilgili hata aldım. Tam hatırlayamıyorum yaklaşık bir ay önceydi.

Şimdi tekrar kurmak istiyorum bir linux dağıtımı ama kurmaya çalışmadan önce biraz yardım alayım istedim.

Ayrıca aynı dönemde pardusu da denedim. Ama KDE masaüstü pek hoşuma gitmedi. Ya da ben kullanamadım desem daha doğru olur.

heartsmagic

Kök bölüm hatası alıyorsan kurulum yapacağın bölümü seçmemişsin demektir. Önce makineye Windows 7 kur, Ubuntu kuracağın bölüm ve bir adet takas alanı hazır olsun. Ubuntu kurulumu esnasında kök bölüm dediği / ile gösterilen yeri kurulum yapacağın bölüm olarak ayarlayarak bağlayacaksın o kadar. Örnek bir bölümleme başlığı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=12927.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hakanbudakk

Verdiğiniz linkteki anlatımla kurmayı başardım sonunda. Teşekkürler.