samsung NP350U2B ısınma ve fan sorunu

Başlatan istanbul, 03 Ekim 2012 - 21:52:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burk

@istanbul bu konuda geri bildirimde bulunmanızı takdir ediyorum, ilgili uygulmayı uçbirimden açın ve sorun yaşadığınız şeyleri yapın, sonra uygulamayı kapatıp çıktıları buraya da geçin.

heartsmagic

@ct zaten sorun için saçma dememiş. Bu anlatılanlar insanı haliyle grafik kartı sürücülerine, kullanılan masaüstü ortamına götürüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

İlk sayfada bakıyorum da sistemi zorlayacak şeyler basmıyordu top çıktısı, uygulama üzerinden belki bir şeyler yakalarız, olmazsa benim de aklımda masaüstü ortamını değiştirip deneme yapmak var.

istanbul

ubuntunun 12.04 ve 12.10 tüm sürümlerimden yapıyor masa üstü fark etmiyor. Ama unitiyde ayrıca sanki katmerli bir durum var.

totemi açtım bir video oynatıyor ve fanın varlığından haberdarım oysa aynı video linux mint sürümlerinde hiç ses yapmıyor hatta video oynarken küp müp ortalığı kasıyorum yine yapmıyor.

konsolu actım top yazdım her zaman ent üstte durdurup takip ettim

çalışan video üstüne sadece başlatı tıklatım bölümler arasında bir  programlar bir video gibi bir digerine sürekli gecince bilgisayar uçtu uçacak ve compiz değeri %30, totemde %10-15 civarlarına seyrediyor. Xorg da %10 lara çıkıp düşüyor.

sucu unitye de atamıyorum çünkü kubuntuda da fan ben burdayım diyor.

Ekran kartı için * bir şey kurmuyorum kendisi ne verdiyse o.

if

@istanbul, i915.semaphores=1, i915.i915_enable_rc6=1, i915.i915_enable_fbc=1 ve pcie_aspm=force önyükleme seçeneklerini[1] kalıcı olarak kullanın.

gksu gedit /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf içerisine Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "sna"
Option "SwapbuffersWait" "false"
EndSection
yazıp kaydedin.

Compiz ayar yöneticisinden Unity için blur canlandırmasını kapatın.

heartsmagic

Peki tersten düşünsek? Ubuntu tarafında ısınma oluyor ve fan devreye giriyor, ancak örneğin Mint'te de ısınma oluyor ama fan devreye girmiyorsa? Bunu denetlemiş miydin? Kısacası mesele aslında ısınma durumu olabilir mi?

Yoksa Ubuntu tarafında ne olursa olsun fan bu şekilde mi çalışıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

istanbul

LinuxMint Kde

Firefox - 2 pencere ve 7 civari sekme
dolphin - 6 pencere
konsol - 3 pencere
krdc - 1 pencere
fiezilla - 1 pencere
rekonq - 1 pencerede bir sayfa acik
chrome - 1 pancere bir sayfa acik
Lskat kagit oyunu acik, oyun başlangıç bölümünde sürekli kağıt efekleri döndürüyor
vlc - 1 video acik
kaffeine - uydudan tv acik
sistem ayarlari acik
virtualbox ana panceresi acik
..........

bunca probram acikken sicaklik 50C - 65C arasinda oynuyor.

Bunca program acikken iki ayrı pencerede video oynuyorken ise küp efektine gectigimde * her şey kıpır kıpırken söyle bir dönderdiğimde veya bu iletiye ekran görüntüsünü koydugum masa üstü ızgarasına geçip herseye aynı anda baktığımda ısı anlık 80 lere cikiyor ama tek masasütüne gecitimde aninda yine 50C- 65C arasina iniyor.

ubuntuda ise bukadar seye gerek yok 3-4 pencerede hemen ısı 85C lere fırlıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Aralık 2012 - 23:51:17

@if
i915.semaphores=1, i915.i915_enable_rc6=1, i915.i915_enable_fbc=1 ve pcie_aspm=force önyükleme seçeneklerini[1] kalıcı olarak kullanın. bu kısmı anlamadım.

sadece compizden oldugunu sanmıyorum çünkü bu yukarda yazdıklarımı kubuntuda bu şekilde yapamıyorum. Kasıyor.

Sanki ubuntu donanımı iyi kullanamıyormuş gibi.

if

Önyükleme seçenekleri için = http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31554.0

Ubuntu'ya Gnome-Shell kurup deneyin bir de.

istanbul

önyükleme secenekleride etkili olmadı. Sadece bir video açık ve sıcaklık 65C civarında.

Bende denemek icin önyükleme seceneklerine acpi=off secenegini ekledim, bu sefer hiç bir şey yapmazken sadece masa üstü öylece beklerken bas bas bağınan bir fan ve 75C ve üzerinde seyreden bir sıcaklık gördüm. Yani bir acpi=off eklemek probleme problem kattı.

bu acpi donanım kontrolu degilmi? hic kontrol yokkken yani ben acpi oof yaptigimde böyle delirtiyorsa acaba ubuntu donanımı iyi kontrol edemiyorsada sistem saglikli olmuyordur. Olabilir mi?

if

@istanbul, acpi'nin kapatılması güç ve fan yönetimini devre dışı bırakır. O yüzden normaldir o kadar ısınması bilgisayarın. Ha acpi açıkken de fan ve güç iyi yönetilmeyebilir çünkü DSDT gibi bilgiler sağlıklı alınmayabilir bizim tarafta. Çünkü bu bilgileri saklayan "firmware"ler Windows'a özel hazırlanmakta ya da üretici firmenın kendisine özel olmakta. Bu durumda bizim yapabileceklerimiz de kısıtlı maalesef. DSDT tablosu elde edilip yeniden yüklenebilir belki.

Bu alt bölümdeki diğer konuları da okuyun, benzer sorun yaşanlar için neler önermişiz bir görün. uygun bir tane bulursanız bereber deneyelim.