Uçbirim komutları işletim sistemine göre farklılık gösterir mi?

Başlatan new-player, 02 Aralık 2012 - 19:43:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

new-player

Linux işletim sisteminin bir çok çeşiti var pardus,mint vb. bunların hepsinde uçbirim komutları aynı mı yoksa her birinde değişik mi ?

ct

Kullanılan kabuğa (shell örneğin bash, csh, zsh vb) göre bazı sentaks değişikliği olabilir fakat temelinde yapılan şeyin mantığı aynıdır. Bazı dağıtımların özel programları olabilir ama kullanımları o kadar da farklı değil. Yanlış bilmiyorsam, sistemlerin kulllandığı kabuklar POSIX'e göre düzenlendiğinden bu standardı sağlamalıdır.

Ubuntu'da kullandığım komutları MacOs'da kullanabiliyorum mesela.

new-player

ct

Linux işletim sistemi değil işletim sistemi çekirdeğidir. Windows'un çekirdeği ile Linux'u karşılaştırmak oldukça detaylı bir konu. Windows'un son çekirdeği hakkında bir fikrim yok o yüzden karşılaştırmayı yapamayacağım.

Eğer kastedilen Linux tabanlı bir dağıtımsa evet farklıdırlar. İlk göze çarpan dosya sisteminin farklı oluşu ve yetkilendirme meselesi. Windows'un son sürümlerinde bu yönetici erişim hakları eklendi sanırım. Linux dağıtımlarını güçlü yapan şey uçbirimin gücü bir bakıma. Windows buna karşı powershell çıkardı. Bunların dışında özgür yazılım olması ve windowstan farklı yazılımlar içermesi var. Hangi alanda karşılaştırmak istiyorsanız onu belirtmenizde yarar var. Yoksa çok genel bir soruya cevap alabilmeniz güçleşecektir. Zaten verdiğim cevap pek yeterli değil gördüğünüz gibi. Forumda Acemiler İçin İlk Durak bölümünde dosya yapısı gibi önemli konular anlatılmıştır:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

En iyisi kurup sizin kendinizin deneyerek karşılaştırması. Sizin kullanım ihtiyaçlarınızı bilmediğimden hangi alanda karşılaştırmam gerektiğini de bilmiyorum.

ekremsenturk

Her komut bir program'a çağrıdır. Çağrılan program kurulu ise, program ve çağrıya eklenen parametreler çalışır. Çağrılan program kurulu değilse, çalışmaz. Linux'taki çoğu sistem program'ı, geleneksel Unix program'larının özgür GNU sürümleridir. GNU sürümleri, bazen genişletilmiş (İlaveler özellikler eklenmiş) olabiliyor. Ama genelinde Unix geleneğine bağlı kalınıyor. Bazı sistem programları ise kullandığın dağıtımın tercihi veya kendi ürünü.

Windows'ta Unix (sistem) program'ları veya benzerleri kullanılmıyor. Windows'ta Msdos komutları (Windows öncesi bir Metinsel işletim sistemi) kullanılıyor ve pazarlama stratejisi gereği Unix ve benzer sistem'ler ile uyumluluktan kaçınılıyor. Mac OS X ise original olarak Unix. Diğer (eski) adı ise Darvin olarak biliniyor. Ancak şu anki sürümleri BSD tabanlı. BSD ise yine orijinal olarak 4. sürümüne kadar Unix. Ancak Unix satılıpta bir ticari ürün olduğundan itibaren, BSD çekirdeğinin kaynak kodu, lisans bedeli ödememek amacıyla, tamamen baştan değiştirilmiş.

new-player