Xmacro ve xautomation nasıl kullanılır?

Başlatan allforturkey, 17 Kasım 2012 - 00:35:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

allforturkey

Merhaba arkadaşlar. Linux için macro kayıt+oynatma programları olan xmacro ve xautomation programlarını kullanmak üzere forumda araştırma yaptım fakat bir neticeye ulaşamadım. Mevcut konular kapatıldığı için cevap yazamadım ve dolayısıyla yeni konu açmak zorunda kaldım, kusura bakmayın.

Forumdaki
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1958.5
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=198.msg14883#msg14883
ve diğer mesajları inceledim ancak bunların içerisinde bu programların kullanımına dair net bir bilgiye ulaşamadım.

Windows'ta Workspace Macro Pro isimli bir program var bilirsiniz. Bunun linuxtaki karşılığı ise xmacro ve xautomation programları öğrendiğim kadarıyla. Ancak bunları nasıl kullanacağız? Yahut workspace gibi mesela programı başlatıp kayıt deyip ekranda işlemler yapıp kayıt tutmasını ve tekrar bunu oynatabilmeyi nasıl sağlayabiliriz?

Biraz uğraştım mesela Uçbirim açıp "xmacrorec2" yazdım ama o pencereden dışarıya çıkamadım. Oysaki benim yapmak istediğim iş chrome'da.

Macro programlarını bir çok kişi kullanıyor ve gerçekten işe yarar programlar. Biz yeni linux kullananlar için bu konuyu aydınlatır mısınız acaba arkadaşlar?

Not: İngilizce kaynaklara baktım ama kodlar vs. vermişler + ingilizce olduğu için pek bir şey yapamadım.
Kafaya koydum, öğreneceğim seni linux!

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

allforturkey

Sevgili heartsmagic,
Yapmak istediğim şey;  web tarayıcısında iki site(iki sekme) üzerinde ayrı ayrı ve toplamda yaklaşık 15 tıklık bir işlem yapıp bunu kaydetmek ve ben macroyu çalıştırdığımda bunu ben durdurana kadar sürekli kendi kendine tekrar etmesi.

Bildiğiniz workspace macro pro'daki işlemleri yapmak istiyorum yani.

heartsmagic

Uçbirimi açıp:
xmacrorec2 > test.macro komutuyla ilgili aracı başlat. Senden önce makroyu sonlandırmak için bir tuş belirlemeni isteyecek, tuşa bas ve unutma. Örneğin Esc olsun bu tuş. Ardından ne yapmak istiyorsan yap ve Esc ile sonlandır.

Böylece makro kayıt edilmiş olacak. Sonra şu şekilde çalıştırmayı denersin:
cat test.macro | xmacroplay ":0.0"

Kaynak şurası ancak biraz eskide kalmış:
http://ikester.blogspot.com/2007/01/im-huge-fan-of-autohotkey.html

allforturkey

Evet işte forumda birçoğunun arayıp da bulamadığı cevap budur :)
Tek kafama takılan neden yavaş yaptığım kaydı 1 saniyede yapıp bitirdiği ama sanırım o da kaynaktan okunarak çözülebilir.
Ben kodun sonunda ":0.0" yazısının gecikme vs. olduğunu düşündüm fakat hiç bir şekilde bunları değiştirmeme izin vermiyor. Fakat kaynakta yavaşlık için şöyle bir şey deniyor. Buradaki -d100 :0 100 milisaniye yavaşlıkta oynatıyor. Anlayabildiğim bu kadar. Fakat bu sorunun da çözüme kavuşturulması gerektiği kanısındayım çünkü gecikmeyi 100 değil de 1000 yaptığımda macrodaki "ff" yazmamı "ffffff" olarak algılıyor mesela. Kod:
cat test.macro | xmacroplay -d 100 :0

Teşekkürler @heartsmagic :)

heartsmagic

:0.0 kısmı aktif olan görüntü üzerinde çalıştırılmasını sağlıyor. Biz sistemleri normal bir şekilde kullanırkan zaten bir adet olur bu görüntü, o da 0'dır.

-d 100 senin istediğin şey fakat onu 1000 yapınca ff nasıl fffff oluyor açıkçası onu ben de bilmiyorum. Doğrudan denemediğim için üzerine eğilme imkânım da olmadı ne yazık ki.

allforturkey

Evet. Eline sağlık @heartsmagic
Sanırım onlar da uğraşılarak çözülebilir. Başlangıç yapıldı ne de olsa. Çözüm etiketini vursam mı acaba yoksa fikri olanlar çıkar mı?

heartsmagic

Etiketi sana bırakıyorum :) Eğer bu soruna rağmen çözüldü diye düşünüyorsan etiketleyebilirsin. Fakat olur da fikir belirtmek isteyen çıkar belki diye vurmayabilirsin de.

allforturkey

Kalsın bakalım o halde belki şu hız olayına çözüm bulan biri olur :) Teşekkürler