LibreOffice Pdf açma sorunu

Başlatan haksar, 27 Mayıs 2011 - 08:50:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haksar

Merhabar. Ubuntu 11.04 versiyonunu kurdum. LibreOffice de pdf düzenleme sorunu yaşıyorum. Pdf yi Draw ile açmaya çalışınca aşağıdaki "Ascii Filter Options" penceresi geliyor. Tamam diyince saçma sapan karakterler çıkıyor. Aynı dosyayı Win 7 altındaki Libre Draw da açında normal açıyor ve istediğim değişikliği yapabiliyorum. Bu sorun çok önemli benim için. Kullanacağım başka program varsa oda olabilir ama LibreOffice altında halledersem daha iyi olur.

Şimdiden teşekkürler.

haksar

Bu soruna cevap verebilecek kimse yok mu?  Sorun pdf lerin libre ofiste (değişiklik yapıp pdf olarak kaydedeceğim) açılmaması. Saçma karakterler çıkıyor yüzlerce sayfalık.

En azından pdf düzenleyebileceğim bir alternatif programda önerebilirsiniz ubuntu 11.04 altında.

BayboraKaan

sabian

Alıntı yapılan: haksar - 29 Mayıs 2011 - 22:26:03
Bu soruna cevap verebilecek kimse yok mu?  Sorun pdf lerin libre ofiste (değişiklik yapıp pdf olarak kaydedeceğim) açılmaması. Saçma karakterler çıkıyor yüzlerce sayfalık.

En azından pdf düzenleyebileceğim bir alternatif programda önerebilirsiniz ubuntu 11.04 altında.

Hocam senin aradığın cinsten gözüme ilişen iki program var Ubuntu Yazılım Merkezinde.

1. PDF-Suflörü
2. PDF düzenleyici

Bu isimlerde ararsan Yazılım Merkezinde bulursun.

Bir de Scribus var ama o daha çok yayıncılık işlerinde kullanılıyor diye biliyorum. Forumda Scribus diye aratıp inceleyebilirsin.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

haksar

Arkadaşlar sorun çözüldü.

Yöntem: Libreoffice içerisinden Araçlar/Eklenti Yöneticisi diyoruz. Çıkan pencereden Daha fazla çevrim içi eklenti yükleye tıklıyoruz. Çıkan sayfadan "Sun PDF Importer" eklentisini yüklüyoruz. Sorun çözülüyor.

heartsmagic

Bilgi amaçlı soruyorum, bu şekilde sorunsuzca PDF dosyalar düzenlenebiliyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

333qwerty333

Yazılım Yöneticisinden pdfimport diye aratırsanız, bu eklentinin, hem Libreoffice hemde Openoffice için olan versiyonuna ulaşabilirsiniz.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Mayıs 2011 - 15:41:44

Bu soruya şöyle cevap verilebilir. Evet düzenlenebiliyor, fakat metinlerde problem yaşatıyor. Şöyle ki, metinleri paragraf yerine satır baz alarak düzenliyor. Bu da özellikle  yabancı dildeki metin çevirilerinde problem yaşanmasına sebep oluyor, özelliklede uzun cümlelerde. Belki bunu düzelten ayarlar vardır. Paragraf şeklinde düzenleme yapılabilseydi tadından yenmezdi...

barış

Onlarca PDF editör denedim hiç birini tam görmedim Linux üzerinde. Windows üzerinde bir uygulama vardı o harikaydı. Umarım bu başlıktaki tam düzenliyordur.

haksar

Alıntı yapılan: barış - 31 Mayıs 2011 - 07:42:31

Onlarca PDF editör denedim hiç birini tam görmedim Linux üzerinde. Windows üzerinde bir uygulama vardı o harikaydı. Umarım bu başlıktaki tam düzenliyordur.

Bu eklenti ile Libre ofis mükemmele yakın pdf düzenlemesine olanak sağlıyor. Tek sorun 333qwerty333 de bahsettiği gibi cümle bazında işaretleme yapıp düzenlemeye olanak sağlıyor. Diğer cümleye geçmek için mouse ile click yapmak gerekiyor. Uzun düzenlemelerde sadece click sarfiyatımız artacak o kadar. Sonuçta istenilen işi yapıyor :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: 333qwerty333 - 31 Mayıs 2011 - 04:49:45
Bu soruya şöyle cevap verilebilir. Evet düzenlenebiliyor, fakat metinlerde problem yaşatıyor. Şöyle ki, metinleri paragraf yerine satır baz alarak düzenliyor. Bu da özellikle  yabancı dildeki metin çevirilerinde problem yaşanmasına sebep oluyor, özelliklede uzun cümlelerde. Belki bunu düzelten ayarlar vardır. Paragraf şeklinde düzenleme yapılabilseydi tadından yenmezdi...

Bu kadarcık soruna katlanılabilir, zira forumda daha önce yapılan istekler için bakındığımız harici uygulamaların hemen hiçbiri tam verimli çalışmıyordu.

ruhan

Bahse konu eklenti ekleme yapmama rağmen pdf açma sorunu devam ediyor başka önerisi olan ustalar yok mudur,

heartsmagic

Eklentiyi kurdun ve açamıyor musun PDF dosyalarını?

mst

Anılan eklentiyi ben de kurdum. Menü-Office bölümünde önceden writer,Base vb. vardı, bunlar gitti. Şimdi office bölümünde sadece "Libre Office" yazısı var ve diğer ofis programları çalışmıyor. Sanki onlar kaldırılmış gibi... Synaptic'i açıp baktığımda ise kurulu görünüyorlar. Bunun nedenini anlamadım.

if

@mst "Menü-Office bölümü" Unity panel üzerindeki mi?

mst

En üstte solda "uygulamalar menüsü" var. Açtığım zaman "ofis" yazısı çıkıyor, onu da açınca sadece "Libre office" var.

heartsmagic

@mst, OpenOffice mi kullanıyorsun Libre mi?

mst

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. İşletim sistemim xubuntu, ofis ise LibreOffice 3.4. Sorunu başka türlü çözdüm. İyi ki Libre ofis deb paketlerinin yedeklerini almışım. Synaptic'i açıp eski Libreofis ile ilgili ne varsa kaldırdım. Sonra yedeklerden istifade ile yeniden kurdum. Ama bir eklenti kurarken böyle bir durumun neden oluştuğunu anlayamadım.

heartsmagic

Eklenti uyumsuz veya sorunlu olabilir. Hatta sorun Türkçe kullanılıyorken bile olabilir ki geliştiricilerin haberi de yoktur.

KARA_KAAN

pdf dosyalarını "abiword" ile açıp istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. LibreOffice'le satır satır uğraşmanıza gerek yok.