Paneli aşağı, pencere simgelerini sağa alma

Başlatan ykulac, 11 Kasım 2012 - 13:07:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ykulac

merhaba.
hp pavilion dv6 core i5 işlemcili 4gb ram ve ekran kartı ati radeon olan dizüstü bilgisyarım var.
pardus  2011.2 deneyiminden sonra ubuntuya geçiş yaptım. pardus bilgisayarımı çok kastı ve ısınma problemi oldu.
yine pardus bir defa çöktü ve tekrar kurmak zorunda kaldım.
windowsu zorunlu olmadıkça kullanmayacağım.
linux işletim sisteminin mantığını inşallah yavaş yavaş çözeceğim.
windows altında delphi ile uygulamalar geliştirdim. ama her sistemde çalışan javaya geçiş yaptım ve gördümki, linuxta java uygulamaları geliştirilebiliyor.
ayrıca ubuntunun ati ekran kartımın sürücüsünü hemen bulup aktifleştirmesi bu sisteme olan sempatimi daha çok arttırdı :)
şimdi sizin belki basit ama yeni kullanıcı olarak bir iki sorum olacak.

1- gnome kullanıyorum ve görev çubuğu (panel) üstte. buna alışamadım alta nasıl indirebilir?
2- uygulamalrın başlığıda bulunan kapat, küçült, büyüt gibi düğmeler sol tarafta, bunlar nasıl sağ tarafa alınabilir. (windows alışkanlığı işte :) sağ tarafa alışmışız)
3- kde nin sistemi daha çok yorduğunu okudum. gnome devam etmeli miyim?

şimdilik bu kadar. elimden geldiğince forumda arama yapıyorum.
iyi çalışmalar dilerim.

burk

@ykulac iki sorunuz için de forumda bir sürü konu var, lütfen arama yapmadan başlık açmayın.

heartsmagic

@ykulac, @burk'un söylediği üzere sorularının hepsinin aslında forumda cevabı var. İlk iki soru için çözümleri bulacağına eminim, ancak ilk sorundaki isteğini normal yollarla yapamazsın. Kısacası Unity veya Gnome Shell kullanıyorsan üstte kullanmaya alışman gerekmekte. Eğer alışamam diyorsan "alternatif" çözümlere yöneleceksin.

Son sorun içinse artık KDE daha fazla yoruyor diye bir gerçeklik yok. Makinelerde donanımlar değişkenlik gösteriyor, masaüstleri de bu değişkenlikle beraber sistemlerde farklı farklı davranıyorlar. Meselâ bir sistemde Unity veya Gnome Shell daha verimli çalışıyorken bir başka sistemde KDE daha güzel çalışabiliyor. En güzeli bir süre kullanıp senin karar vermen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.