[Çözüldü] E-posta Ayıklama Programı

Başlatan Zebercet, 25 Ekim 2012 - 22:32:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zebercet

Merhaba,

Elimde Excel formatında içerisinde "isim,soy isim,tarih,mail adresi" bulunan müşteri adayı listem var. Bu dosyanın içerisinden sadece mail adreslerini ayıklamak istiyorum.
Bir de müşteri olmuş kişiler var. Bunlarda ayrı bir liste halinde elimde bulunuyor. Bu adresler hem müşteri aday listemde var hem de müşteri listemde var. Müşteri aday listemin içerisinden zaten müşterim olmuş kişilerin mail adreslerini ayıklamak istiyorum. Elimde ürünümü almamış ama almaya aday kişilerin listesi olsun istiyorum. Bu dediklerimi yapabileceğim bir önerebileceğiniz bir program var mı?

heartsmagic

Doğrudan yapabileceğin bir uygulama olacağını sanmıyorum. Hatta istediğin şey biraz karışık bile.
Öncelikle elindeki Excel biçimini düz metin olarak ayarlamaya çalış. Dışarı aktarma yoluyla bunu yapabilirsin sanıyorum. Güzel ve düzenli bir liste olsun. Ancak bu şekilde çalışmaya başlanabilir. Dışarı aktardıktan sonra buraya birer örnek geçersen daha güzel fikir yürütülür.
Aklıma gelenler grep olsun, cut olsun, sort olsun bir şekilde bu metin dosyaları üzerinden bilgileri çekmek.

Ancak, excel dosyalarını Libreoffice ile açıp filtreleme yöntemleriyle de belki bir şeyler yapabilirsin. Burada (önceki öneri için de geçerli aynı şey) bilgilerin ve verilerin iki dosyada da aynı şekilde bulunuyor olması aslında önem arz ediyor. Aksi takdirde bir de aynı şekle sokma zahmeti gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

Bahsettiğiniz veriler Libreoffice Calc ile birbirinden ayıklanıp iki farklı listedeki ortak alanlara göre eşleştirilebilir. Nasıl diyecek olursanız eğer? Dosyayı görmeden nasıl anlatılır yazı ile bilemiyorum..
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

Zebercet

İlginiz için teşekkür ederim.

Mailleri bir arkadaşıma ayıklattım(Windows'ta bir programla yaptı.). Şu anda durumum şu: 2 tane txt dosyam var. Birisinde müşterilerimin mail adresleri, diğerinde müşteri adaylarımın mail adresleri. Müşteri adaylarımın olduğu listenin içerisinde müşterilerimin de mailleri bulunuyor. Müşteri adayı listesinden müşterilerin maillerini ayıklamam gerekiyor. Her iki listede mail adresleri şu şekilde sıralı:

xyz@ddd.com
fff@ggg.com

Bunu yapabileceğimiz bir program var mı?

heartsmagic

Eğer yanlış anlamıyorsam şu şekilde olacaktır. Diyelim ki elinde musteri ve musteri_aday isminde iki dosya var.

cat musteri musteri_aday > musteri_beraber
sort musteri_beraber | uniq -d > musteri_son

Bu iki dosyada da tekrar eden satırları basacaktır.

Eğer sadece adayları elde etmek istiyorsan:
sort musteri_beraber | uniq -u > musteri_aday

Böylece elinde iki adet dosya olacak. Birisi müşterilere ait, diğeri ise adaylara ait iki dosya.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudusleri

Libreoffice Calc'ta Yatayara fonksiyonu ile de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için şöyle bir blog yazım vardı;
http://hcuren.wordpress.com/2012/04/29/libreoffice-bir-sutunda-tekrarlanan-degerleri-bulma/
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

burk

Aslında bu tür enformasyon erişim süreçleri için Access ve bizim tarafta Libreoffice Base türü programlar kullanmak çok daha iyi olacaktır.

Zebercet

İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

burk

Geribildirim ve etiket için biz teşekkür ederiz :)