Intel Hibrit Grafik Kartı Sorunu

Başlatan hckr, 10 Temmuz 2012 - 23:57:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

@hckr, neleri uyguladınız? cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i exa ne diyor?

hckr

Alıntı yapılan: if - 30 Temmuz 2012 - 00:03:48
@hckr, neleri uyguladınız? cat /var/log/Xorg.0.log | grep -i exa ne diyor?
Hiçbir şey uygulamadım o sayfadan.Konu açıldığından beri tek yaptığım değişiklik ubuntu-x-swat deposuna geçmem.
Verdiğiniz komutun çıktısı:[    13.924] (II) intel(0): Using exact sizes for initial modes

if

@hckr, sudo nano /etc/X11/xorg.conf içine Section "Device"
   Identifier  "Intel Graphics"
   Driver      "intel"
   Option      "AccelMethod"  "sna"
   #Option      "AccelMethod"  "uxa"
   #Option      "AccelMethod"  "xaa"
EndSection
ve yeniden başlatın.

hckr

Değişikliği yaptım ancak düzelme yok.

if

Alıntı Yap1. Setting vblank using compizconfig-settings-manager: Go to System->Preferences-> Compiz config settings manager -> general options -> Display settings-> Sync to VBlank. Turn it to 'off'.

hckr

Malesef sorun aynen devam ediyor.
@if önceki mesajlarımdan birinde söylediğim gibi aynı işlemciyi(yine işlemci üzerindeki ekran kartını) kullanan bir bilgisayar daha var ve onda denedim ne firefox'ta ne de başka bir program da sorun yok.İki bilgisayar arasındaki fark ise chipset.Bendeki Z77(Ivy Bridge) diğerindeki SandyBridge destekli bir chipset sanırım sorun da buradan kaynaklanıyor.Kernel güncellemesi yapmam gerekiyor IvyBridge kararlı desteği için.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1995945
http://askubuntu.com/questions/146131/intel-ivy-bridge-z77-driver-for-ubuntu-12-04
http://askubuntu.com/questions/155458/ubuntu-12-04-randomly-freezes-on-ivy-bridge-intel-hd-graphics-4000
Şu anda en güncel kararlı kernel'de IvyBridge desteği mevcuttur zannediyorum ki güncellesem sorun olmaz öyle değil mi bu konuda?
Düzenleme: 3.4 sürümünü kurdum ancak yine hiçbir değişme yok.Sistemimi eski depolara ve eski ayarlara döndürebilir miyim?Şu anda glxinfo | grep VGA komutu çıktı da vermiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 31 Temmuz 2012 - 15:57:16

glxgears'ta maximum 60 fps alabiliyorum.Bu çok çok düşük bir seviye.Ancak diğer bilgisayarda herhangi bir sorun yok.

if

@hckr, burada[1]  dediğine göre 3.3 serisi sayesinde bu donmalar sona ermiş. 3.3 serisi bir çekirdek kurup deneyin. Hatta 3.3.7 mümkünse.

[1] http://partiallysanedeveloper.blogspot.ca/2012/05/ivy-bridge-hd4000-linux-freeze.html

hckr

Alıntı yapılan: if - 31 Temmuz 2012 - 20:48:05
@hckr, burada[1]  dediğine göre 3.3 serisi sayesinde bu donmalar sona ermiş. 3.3 serisi bir çekirdek kurup deneyin. Hatta 3.3.7 mümkünse.

[1] http://partiallysanedeveloper.blogspot.ca/2012/05/ivy-bridge-hd4000-linux-freeze.html
Maalesef herhangi bir çözüm yok glxgears'ta yine 60fps.Ve oyunda yine aşırı derecede donma yaşanıyor.fps düşük titremeler oluyor.Genelde bu bağlantıdaki kullanıcılar IvyBridge destekli anakart üzerinde IvyBridge işlemci kullanıyorlar.Bense IvyBridge destekli anakart üzerinde SandyBridge işlemci kullanıyorum.Sanırım bu yüzden öneriler sorunumu çözmüyor.

if

Daha da yapabileceğim bir şey yok @hckr.

hckr

Alıntı yapılan: if - 01 Ağustos 2012 - 22:06:29
Daha da yapabileceğim bir şey yok @hckr.
Teşekkür ederim.Gereksiz gerek de @heartsmagic fazlasıyla yardımcı oldunuz.Sorun çekirdekte gibi zaten.Genel olarak IvyBridge uyumsuzluğu var.Mesele 3.2.x ve 3.3.x serisi çekirdeklerde işlemci sıcaklık sensörlerini bile görmüyor.Harici bir ekran kartı takınca da sorunun pek çözüleceğini zannetmiyorum açıkçası.Sizce sorun çözülür mü?

if

@hckr, rica ederim. Kesinlikle çözülür diyemem ama çözüleceği kanısındayım. SandyBridge'ler de önceden sıkıntılıydı fakat şimdi daha iyi bir durumda. Bu kartların sıkıntı yarattığı biliniyor. Zaman geçtikçe sorunlar aşılacaktır.

hckr

Başlık isterseniz şimdilik açık dursun.Bir gelişme gördüğüm zaman mesaj atarım,siz ya da başka bir üye de sorunla alakalı bir mesaj atabilir.Tekrar teşekkür ederim.

burk

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36415.msg439458#msg439458 iletinizde 12.04 için verimli olduğundan bahsetmişsiniz, şu an 12.10 kullanıyor olsanız da çözümü nasıl bulduğunuzu buraya da geçin lütfen.

hckr

Alıntı yapılan: burk - 05 Kasım 2012 - 18:18:54
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=36415.msg439458#msg439458 iletinizde 12.04 için verimli olduğundan bahsetmişsiniz, şu an 12.10 kullanıyor olsanız da çözümü nasıl bulduğunuzu buraya da geçin lütfen.
Sanırım gelen güncellemelerle birlikte büyük oranda düzelme sağlandı.Ancak Ubuntu 12.10'da bu yaşadığım sorundan daha kötüsünü yaşıyorum.Aynı şekilde yine teeworlds isimli oyunu deniyorum ve performans burada daha önce bahsettiğimden çok daha kötü. 12.04 hâlâ kurulu ve çok nadir oyunda kare atlaması oluyor o da sanırım sunucu ile aramdaki bağlantıdan kaynaklanıyor.Bu başlığı etiketleyeyim en iyisi.

if

@hckr, sanırım aynı kartı kullanıyoruz. lspci -nn | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09)

Ben çok memnunum performansından. Gerçi oyun oynamışlığım hiç yok ama geri kalan tüm grafik başarımından memnunum. Çok gerekli olmamasına rağmen /etc/default/grub içine GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="i915.semaphores=1 i915.i915_enable_rc6=1 i915.i915_enable_fbc=1 pcie_aspm=force"
satırını ekledim. Deneyebilirsiniz.

hckr

Grub satırına ekledim yine de teşekkürler @if başlığı dün etiketlemiştim artık konu kilitlenebilir ne 12.10'da ne de 12.04'te performans sıkıntısı kalmadı.

if

hckr

http://askubuntu.com/questions/210264/less-graphics-power-all-the-sudden-intel-hd-3000
Bugün karşıma yukarıdaki soru çıktı ve ben de Nexuiz isimli oyunla grafik performansını test ettim ve sadece 34fps çıktı bu çok düşük bir değer.Yukarıdaki kullanıcıda aynı sorunu yaşadığını belirtince durumdan iyice şüphelenmeye başladım.Bir tanıdığımın bilgisayarında da SandyBridge işlemci ve chipset var ve pek sıkıntı yok Nexuiz'de fps testini yapmasını isteyeceğim ondan.Eğer askubuntu'daki kullanıcının chipset'i IvyBridge ise ve eğer tanıdığımın fps değerleri normal çıkarsa bu demek olacak ki eğer chipsetiniz IvyBridge, işlemciniz SandyBridge ise Ubuntu ekran kartınızı net olarak kullanamıyor.
DÜZENLEME:

Bu arada üzülerek söylemeliyim ki bu test sonucunu gördüm ve sanırım bir ekran kartı almam gerekiyor sorun Ubuntu'da gözükmüyor bu sevindirici bir durum tabi ki :)

if

askubuntu'ya da bir görü dönüş yapabilirsiniz:)

hckr

Alıntı yapılan: if - 13 Kasım 2012 - 00:37:15
askubuntu'ya da bir görü dönüş yapabilirsiniz:)
Yaptım bir geri dönüş yorum olarak sanırım bu şekilde cevap yazılmıyor yoksa yazılabiliyor mu?

if

Yapılıyor da böylesi daha iyi bence.

agritux

Alıntı yapılan: hckr - 18 Temmuz 2012 - 23:43:02
Güç tüketiminden kastınız dizüstü bilgisayarlarda sanırım.Sorun belirten arkadaşların grafik kartları benimki ile aynı mı acaba. 3.0 serisinde düzeltilen problemler 3.2'de devam eder mi?Şu an elimde kararlı bir sistem var bu sorun dışında.Grafik meselesiyle bu oyun dışında pek fazla ilgilenmediğimden bu sorunu düzeltse bile çekirdekte geri dönüş yapamam.Yarından itibaren projelerime başlayacağım.
Belki de tek oyunla test yapmamalıyım.Belki de oyunla alakalı bir sorundur.Yine basit bir oyun kurayım deneyeyim.Ya da compiz efektlerini açalım bakalım sorun olacak mı?Geri dönüş yapayım.
Grafik kartı:Intel HD Graphics 3000

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2012 - 23:47:54

Bu arada hardinfo paketini indirdim ve OpenGL bölümünde hiçbir şey gözükmüyor.Vendor,Renderer,Version,Direct Rendering:No yazıyor.Acaba bir paket mi yüklemem gerekiyor OpenGL için?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2056291&highlight=hd3000

Maalesef bende optimus ekran kartı var. Onda da intel hd 3000 ve nvidia 520mx var. intel hd 3000 maalesef windows altında çalıştığı gibi çalışmıyor. Yukarıda attığım linkte eski kernel sürümü kullanmayı önermişler ama o da işe yaramadı. Zaten debiandan bu yüzden kaçtım. Ubuntuda daha yeni kernel ile daha iyi çalışmakta. Debianda diz üstü bilgisayarımı duştan çıkınca saç kurutma makinesi olarak kullanıyordum. Debian dan uzaklaşmak istemediğim için de ubuntuda takılı kaldım. :) 3.7 serisini bile denedim. Şu an en iyi sonucu 3.5.18 ile edindiğimi söyleyebilirim. Oda şuan depodaki en güncel kararlı sürüm sanırım (geçen gelen güncellemelerden sonra)

hckr

Alıntı yapılan: agritux - 13 Kasım 2012 - 13:32:18
Alıntı yapılan: hckr - 18 Temmuz 2012 - 23:43:02
Güç tüketiminden kastınız dizüstü bilgisayarlarda sanırım.Sorun belirten arkadaşların grafik kartları benimki ile aynı mı acaba. 3.0 serisinde düzeltilen problemler 3.2'de devam eder mi?Şu an elimde kararlı bir sistem var bu sorun dışında.Grafik meselesiyle bu oyun dışında pek fazla ilgilenmediğimden bu sorunu düzeltse bile çekirdekte geri dönüş yapamam.Yarından itibaren projelerime başlayacağım.
Belki de tek oyunla test yapmamalıyım.Belki de oyunla alakalı bir sorundur.Yine basit bir oyun kurayım deneyeyim.Ya da compiz efektlerini açalım bakalım sorun olacak mı?Geri dönüş yapayım.
Grafik kartı:Intel HD Graphics 3000

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Temmuz 2012 - 23:47:54

Bu arada hardinfo paketini indirdim ve OpenGL bölümünde hiçbir şey gözükmüyor.Vendor,Renderer,Version,Direct Rendering:No yazıyor.Acaba bir paket mi yüklemem gerekiyor OpenGL için?

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2056291&highlight=hd3000

Maalesef bende optimus ekran kartı var. Onda da intel hd 3000 ve nvidia 520mx var. intel hd 3000 maalesef windows altında çalıştığı gibi çalışmıyor. Yukarıda attığım *bağlantıda eski kernel sürümü kullanmayı önermişler ama o da işe yaramadı. Zaten debiandan bu yüzden kaçtım. Ubuntuda daha yeni kernel ile daha iyi çalışmakta. Debianda diz üstü bilgisayarımı duştan çıkınca saç kurutma makinesi olarak kullanıyordum. Debian dan uzaklaşmak istemediğim için de ubuntuda takılı kaldım. :) 3.7 serisini bile denedim. Şu an en iyi sonucu 3.5.18 ile edindiğimi söyleyebilirim. Oda şuan depodaki en güncel kararlı sürüm sanırım (geçen gelen güncellemelerden sonra)
Test sonuçlarına bakacak olursak Nexuiz'de daha kötü Windows :) . Genel olarak bir problem var galiba.Aslında bu ekran kartı Call Of Duty: Modern Warfire 3 için minimum gereksinimleri karşılayabiliyor aslında ilginç bir sorun.